BUITEN l 7 -yr Krakeend 11 I A I 9q mstek Hoofdroute: 5km Verkorting: 3km Verlenging: 3km Voetreizen door Middelburg beperken zich vaak tot de binnenstad, waar het VOC-verleden tot leven wordt gewekt. Nu is er ook het Ommetje Water en Land, door hedendaagse wijken. In drie, vijf of zeven kilometer ont vouwt zich het verhaal van een ge bied dat voor de Tweede Wereld oorlog nog tot de gemeente Koude- kerke behoorde. Dat tijdens de oorlog onder water stond. En dat daarna uit groeide tot een stadsdeel tussen wa tergangen, singels, kanaal, kreekrug gen en groene longen. Veel verhalen uit het routeboekje - 44 pagina's met tekst en beeld, uit gave van De Drvkkery - zijn me be kend. De Stromenwijk is sinds 2001 mijn woonwijk. Ook ik heb een 'wa terhuis': in de oorlog stroomde het n 1 it. De deels hoger gelegen wijk 't Zand- verwijzend naarde onderliggende zanderige kreekrug- heeft voor mij enkele verrassingen water van Westkapelle over Walche ren tot aan Middelburg. Het echte startpunt van het om metje is Het Getij, een wijkcentrum in het hart van de Stromenwijk, waar in de afgelopen tien jaar een brede school en een winkelcentrum zijn ge bouwd. Ideaal om wat versnaperingen voor onderweg in te slaan; behalve op zondag natuurlijk. Halverwege de route is trouwens een gratis drinkwa- terpunt van Join the pipe. Het is maar twee minuten lopen naar het prach tige Park Toorenvliedt. Speelplek voor kinderen, openluchtlokaal voor wie meer wil weten over de Tweede We reldoorlog. Het Huis Toorenvliedt werd door de Duitsers gebruikt als hoofdkwartier van de Atlantikwall op Walcheren en de Bevelanden. Eén van de bunkers is een deel van het jaar te bezoeken; de andere zijn nu de funda menten van glij- en kabelbanen. Het uitstapje naar vogel- en zoog- dierenopvang De Mikke in het park is altijd lonend. „We hebben nu een bosuiltje binnen", vertelt Marloes Brand, die al tien jaar in het asiel werkt. Ze voert het jonge dier twee muisjes. „Het is wel gezond, maar we moeten het wat bijvoeren. Dan kun nen we het snel weer vrijlaten." De deels hoger gelegen wijk 't Zand -verwijzend naar de onderliggende zanderige kreekrug - heeft voor mij enkele verrassingen. De mix van bouwstijlen met zelfs elementen van de Amsterdamse school en Art Nou veau in de lintbebouwing aan de Oude Koudekerkseweg en Ter Hoo-gestraat bijvoorbeeld. En Molen De Onderne ming en de voormalige Hervormde Kerk uit 1900 in de Vogelstraat, waar van één van twee kerktorens korter is omdat de stenen op waren. Lopend langs watergangen en sin gels rond de binnenstad is een uit stapje naar het centrum verleidelijk, maar de groene bordjes met de rode pijl en de witte walvis wijzen streng verder naar het Kanaal door Walche ren - handgegraven aan het einde van de negentiende eeuw. Nog even het tunneltje onder de drukke Nieuwe Vlissingseweg door en de vijf kilometers zitten erop. Het extraatje van twee kilometer door on der meer de Molukse wijk - kijk uit naar de blauw-wit-groen-rode ge schilderde vlag op een muur in de Rijnstraat - is de moeite waard. Ook al omdat dat lusje weer langs De Mikke leidt. Nog even kijken hoe het met het uiltje gaat. NATUURJOURNAAL Vogelsoorten komen en gaan. De krakeend is zo'n soort die aan een echte op mars bezig is en tegenwoordig broedt de soort zelfs tot in de stad. Nog geen halve eeuw geleden was de krakeend als broedvogel een echte bijzonderheid. Toen de vogel hier vanaf de jaren tachtigwat al gemener werd, waren er nog veel vogelaars die hem over het hoofd zagen. Vooral het vrouwtje lijkt ta melijk sterk op dat van een wilde eend. Maar het dier is slanker en iets kleiner en de witte vleugel- spiegel is een onmiskenbaar ken merk. Het mannetje is heel mak kelijk herkenbaar. Ook die heeft een witte vleugelspiegel en daar naast een opvallend zwart achter lijf. Als je hem goed bekijkt vallen bovendien de bijzonder mooi ge tekende hals en borst op. De krakeend dankt zijn naam aan het opvallende, krakende geluid. Je kan het prima omschrijven als 'krak' en het geluid is zo opvallend en doordringend dat passanten vaak denken dat ze een menselijke stem horen. Volksnamen als kwekker, snatereend en roeper verwijzen ook allemaal naar het geluid. Juist het opvallende geluid maakte de kraker geliefd als lok eend in eendenkooien. Ook an dere soorten worden door het ge luid aangetrokken. Door kooikers werd de krakeend wel roepereend of baanwachter genoemd. Voor de consumptie was de krakeend ove rigens minder in trek. Zijn klei nere formaat gaf aanleiding tot de naam 'halve eend'. In Zeeland werd de naam 'oalf entje' ook wel gebruikt voor een wintertaling maar in kooikersjargon heten ta lingen eigenlijk 'derden'; de bout is maar een derde van die van een volle eend. De komst van nieuwe vogels is voor een vogelaar altijd spannend en leerzaam. Van de krakeend, die van origine in Oost-Europa thuis hoort wordt wel verondersteld dat hij eigenlijk als een 'klimaatvluch- teling' moet worden beschouwd. Dat is dan weer reden om niet zonder meer blij te zijn met zijn komst. Immers, de binnenkomst van nieuwe soorten uit het zuiden gaat gepaard met het uitwijken van soorten naar het noorden. Kli maatverandering is voor veel vo gels een serieuze bedreiging. woensdag 3 mei 2017 GO 17.Griffioenpad KOUSTEENSEDIJK 12. De voormalige hervormde kerk fj* wa mwÉ 11. Vogelstraat 4. ParkToorenvliedt Water en land-reis Maurits Sep Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: het Ommetje Water en Land in Middel burg vol historische verrassingen. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Een mannetjes krakeend. FOTO CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39