M Een uniform als uitlokmiddel 5 Ik sta vooral te kijken van de welwillendheid van het publiek Iemand die iets in zijn schild voert, tekent. Die schrikt als hij politie ziet - Hans Schoone, docent Ik ben toch wel een beetje onder de indruk van al die politie - Mieke Billekens, passant Hoe pik je iemand met kwade be doelingen uit een menigte? Bij voorbeeld vrijdag op het Bevrij dingsfestival in Vlissingen? Het lijkt een onmogelijke opgave. Toch heeft de poli tie een antwoord gevonden: Proactief Signaleren. Elke agent in de regio Zee land-West-Brabant leert momenteel het kunstje. Op het drukke NS-station in Breda stapt een tiener uit de trein. Plots ziet hij een rij geüniformeerde agenten op het perron. De jongen schrikt, aarzelt, draait om en loopt dan van de politie vandaan. Twee agenten in burger zien de reactie en spreken de tiener meteen aan. Na een paar vragen valt hij al door de mand: de jongen is weggelopen uit een jeugdin- stelling. Triggers Een toevallige vangst? Alles behalve. De drie geüniformeerde agenten staan niet zo maar op het perron. Ze zijn zogeheten triggers, doelbewust en opvallend ge posteerd. Zo proberen ze (schrik)reacties uit te lokken van voorbijgangers die iets te verbergen hebben. Koppeltjes heime lijk opererende collega's in burger scan nen intussen het publiek. Als deze spot ters een opvallende of verdachte reactie waarnemen, spreken ze de voorbijganger aan. Kan die geen goede verklaring geven voor zijn gedrag, dan heeft hij een pro bleem. De politietactiek, Proactief Signaleren (PAS), is bedoeld om bijvoorbeeld terro ristisch en crimineel gedrag vroegtijdig te ontdekken. De methode stamt uit Is raël en is door de Engelse politie overge nomen na de bloedige aanslagen in Lon den in 2005. „Nederland is er rijp voor", oordeelt docent gevaarbeheersing Sjoerd van See- ters (40) van de politie Zeeland-West- Brabant. „Wij hebben weliswaar nog geen terroristische aanslagen gehad, maar wel ernstige geweldsincidenten zoals op Koninginnedag in Apeldoorn, het drama in Alphen aan den Rijn en de moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh. De wereld verandert en de politie moet mee. Wij willen niet wachten op een aanslag en dan pas reageren, wij pro beren ze te voorkomen." Winkeldief „De methode werkt", verzekert Van See- ters. Tijdens live-oefeningen op straat en in NS-stations pikten cursisten recent meer verdachten uit het publiek, onder wie een man die niet was komen opda gen bij een DNA-test, een winkeldief die een straf moest uitzetten en enkele on gewenste vreemdelingen. Van Seeters: „Dat succes hadden we bij de trainingen nog niet verwacht." Collega-docent Hans Schoone (41) legt de psychologie achter PAS uit. „Iemand die iets in zijn schild voert, tekent. Die schrikt en stopt met lopen als hij ineens politie ziet. Of loopt rood aan bij een leu gen." TNO registreerde voor de opleiding een lijst met 180 van zulke indicaties. Het PAS-team lokt deze menselijke trekjes uit om kwaadwillenden te kunnen her kennen. Daarbij moeten ze nadrukkelijk 'profileren op gedrag'. Zeker niet op ui terlijk, wat toch al niet de bedoeling is bij de politie. Anders dan de Israëli en Amerikanen, die het publiek keihard aanpakken bij proactief signaleren, staat de Neder landse politie voorbijgangers naar Engels voorbeeld bewust heel vriendelijk te woord. „Goedendag, wij zijn van de poli tie. Uw gedrag viel ons op en daarom willen wij u een aantal vragen stellen. Wilt u daaraan meewerken?" Het ge heim van dit straatinterview, zo leert Van Seeters, is 'open vragen stellen en snel inzoomen, trechteren op feiten'. „Mensen die iets te verbergen hebben, praten zichzelf dan vast." Een oefening op het station loopt op rolletjes. In een uur tijd filtert het team acht passanten met afwijkend gedrag uit de bewegende mensenmassa, onder wie Mieke Billekens (29). Zij verandert vlak voor de triggers ineens van richting en loopt de AH-winkel in het station bin nen. Een ontwijkende manoeuvre? „Welnee", verzekert de productont werpster. „Ik kwam uit de trein en be dacht me ineens dat ik broodjes wilde kopen. Daarom maakte ik die rare bocht naar de AH." Billekens is verbaasd dat ze is aange sproken door twee 'stillen', maar vindt desgevraagd niet dat haar privacy onno dig is aangetast. „Eigenlijk wel prima dat ze de boel op deze manier in de gaten houden. Het kan niet anders in deze tijd. Al moet ik zeggen dat ik achteraf toch wel een beetje onder de indruk ben van al die politie." Instinct De agenten zijn enthousiast. Ze zijn ver bluft over wat hen nu al lukt, al erken nen de meesten dat ze nog steeds aarze len om voorbijgangers aan te spreken. „Niet doen. Volg je instinct. Juist bij twijfel meteen aanvallen", doceert Van Seeters een oude techniek van het Ne derlands elftal. De aanvankelijk wat sceptische Jan, een ervaren wijkagent, is helemaal om: „Ik sta vooral te kijken van de welwillendheid van het publiek om mee te werken. Ik had veel bottere reac ties verwacht." woensdag 3 mei 2017 - Jan, wijkagent -4 De nieuwe aanpak leent zich onder meer voor grote evene menten, zoals het Bevrijdings festival in Vlissingen. fotolexde MEESTER Hessel de Ree Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33