4 NIEUWE OPSPORINGSMETHODE POLITIE OP CURSUS PROACTIEF SIGNALEREN De politie Zeeland-West-Brabant zet een nieuw wapen in: proactief signaleren. Alle Zeeuwse agenten worden daarin opgeleid. De verwachtingen zijn hoog. Wij willen niet wachten opeen aanslag. Wij proberen ze te voorkomen Dankzij een nieuwe opsporings methode zijn Zeeuwse agenten be ter in staat mensen met kwade be doelingen vroegtijdig uit een men senmassa te pikken. De 'supereffec- tieve' techniek wordt ingezet bij grootschalige evenementen zoals festivals, maar ook in de dagelijkse praktijk. Proactief Signaleren (PAS), zo heet de uit Israël overgewaaide me thode. De eerste resultaten bewij zen volgens de politie dat deze werkt. „Bij oefeningen op bijvoor beeld NS-stations hebben agenten meteen al verdachten aangehou den, onder wie een winkeldief', schetst politiedocent gevaarbe- heersing Sjoerd van Seeters. Alle 2500 agenten van de politie Zeeland-West-Brabant krijgen de PAS-cursus dit jaar. Nog vóór de zo mer moet iedereen de techniek be heersen. In de eenheden Oost-Bra bant en Rotterdam zijn de man schappen al opgeleid. Mogelijk volgt de rest van Nederland later. Het bijzondere aan PAS is dat de politie het publiek niet traditioneel alleen maar gadeslaat, maar zelf re acties uitlokt. Dat doet ze door geü niformeerde agenten opvallend te posteren en mensen die daar opval lend of verdacht op reageren, met een aan te spreken. Bij recente oefeningen reageerde het publiek positief. Voorbijgangers die werden aangesproken op hun afwijkende gedrag en dat konden verklaren, toonden begrip voor de nieuwe aanpak. „Zo'n actie grijpt wel in in je privacy. Maar als dat voor de veiligheid nodig is, dan moet het maar", was het meest ge hoorde commentaar. Het Openbaar Ministerie zegt geen algemeen oordeel te kunnen vellen over de rechtmatigheid van bijvoorbeeld aanhoudingen die voortvloeien uit de nieuwe opspo ringsmethode. Woordvoerster Martine Pilaar: „Politiemensen kunnen iemand natuurlijk altijd aanspreken. Als zo'n gesprek leidt tot aanhoudingen, bekijken we die van geval tot geval." De inzet van PAS blijft niet be perkt tot grote evenementen, zoals deze week het Bevrijdingsfestival in Vlissingen of binnenkort Con cert at Sea op de Brouwersdam. „Het is een techniek die je altijd kunt toepassen: daar waar grote mensenmassa's komen, maar ook dagelijks op straat", zegt politie woordvoerster Esther Boot. woensdag 3 mei 2017 PC Wie iets te verbergen heeft, wordt eruit gepikt Hessel de Ree Vlissingen 2M Alle 2500 agenten van de politieregio Zeeland-West- Brabant krijgen dit jaar de cursus Proactief Signale ren. - Sjoerd van Seeters, cursusleider Agenten volgen de PAS-cursus. Sjoerd van Seeters. Agenten in burger - met 'oortjes' - spreken voor bijgangers aan. fotojohanwouters/pix4profs Oefening op het station in Tilburg, fotos hessel de ree

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32