De Groe 'Umaru is niet overleden door politieoptreden' Wie het snelst boven is in de Lange Jan r 2 JAN VAN DAMME taaafffell Column Je vindt dingen waarvan je niet wist dat je ze kwijt was. Die zin hoorde ik deze week voorbij komen in een praatpro gramma op televisie. Een nieuw bakken Kamerlid van de SP mocht zich voorstellen. Ze was archeo loge en vertelde jubelend over een stukje touw van drieduizend jaar oud. Ik moest denken aan onze Uit de Zeeuwse Klei-schrijvers, één keer in de twee weken op woens dag: net zo begeesterd. Dat is mooi. Ik heb overigens geen moment overwogen om in maart tomaatrood te stemmen. Als ik die archeologe eerder had ge hoord, dan was ik misschien aan het twijfelen geslagen. Ze hield een warm pleidooi voor - geen verras sing - meer geld voor fundamenteel onderzoek. Als ik de staatskas be heerde, wist ik het wel. Want dingen vinden waarvan je niet wist dat je ze kwijt bent, dat is nou echt een feest. Bij het schrijven van dit hoekje overkomt het me nogal eens. Dat je door een nieuws bericht over dolende walvissen in onze Noordzee opeens een halve eeuw terug in de tijd voor de zwart- wit-televisie naar Moby Dick zit te kijken. Je voelt de kussens van de fauteuil, waarvan de rugleuning kon worden versteld met een stok, die in speciaal daarvoor uitgezaagde gootjes in de leuning paste. Die gootjes waren niet diep genoeg, zo dat de stok er met enige regelmaat uitschoot en je in één klap in lig- houding terecht kwam. Dat zijn vergeten herinneringen. Ergens zitten ze verstoft verstopt om zomaar uit het niets klip en klaar te verschijnen. Zoals nu, als ik naar mijn toetsenbord kijk. Hoewel ik al een half mensenleven in Mid delburg woon, zijn die opduikende flarden van vroeger nogal eens in Groede gesitueerd. Met een Markt en een Voorstraat, welkom in West- Zeeuws-Vlaanderen, en twee su permarkten. Waar ik leerde fietsen met meer vallen dan opstaan, waar ik dacht ooit Björn Borg naar de kroon te steken, waar na twee da gen nachtvorst het ijs van de paro- chieput heel vervaarlijk kraakte. De Groe, ik wist niet dat ik het dorp kwijt was. Maar ik vind steeds nieuwe stukjes. Want dingen vinden waarvan je niet wist datje ze kwijt bent, dat is echt een feest DESTELLING Vandaag: Herdenken doden is belangrijker dan vieren vrijheid Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VEEL KRITIEK OP SALARIS MATTHIJS VAM MIEUWKERK A.. AA.. AANNN AANNN... TAAA... ZIE JE NOU WEL ZO GEMAKKELIJK IS &AT VOORLEZEN HELEMAAL NIET.' Kamervragen over Damen Shiprepair Presentatie boek Joodse Huizen Zeeuw steelt van hotelgasten KRUININGEN Lamb Weston koopt tak Oerlemans Foods Waaraan Umaru Sesay, geboren in Sierra Leone, wel is overleden is uit forensisch en toxicologisch onder zoek niet komen vast te staan, aldus het OM. De politie gebruikte bij de aanhouding pepperspray om hem onder controle te krijgen. Sesay ver loor het bewustzijn en overleed ter plaatse. Omdat de man overleed na poli- tie-optreden, volgde een onderzoek door de Rijksrecherche en door een andere eenheid, in dit geval de poli tie Rotterdam. Sectie en aanvullend toxicologisch onderzoek gaven geen duidelijke doodsoorzaak, aldus het OM. De betrokken agenten en getui gen werden gehoord. De twee bur gers die assistentie verleenden aan de politie vertelden dat er geen bui tensporig geweld is gebruikt. Ook een buurtbewoner verklaarde dat al les op die bewuste zaterdag rustig verliep in haar ogen. De verklaringen van de agenten en getuigen komen overeen. In het onderzoek zijn geen aanwijzingen gevonden dat agenten buitenpro portioneel geweld hebben gebruikt. Het Openbaar Ministerie heeft het onderzoek gesloten. Willem Sterk uit Wolphaartsdijk was een jaar of veertien geleden be geleider van Sesay. Die zat toen als minderjarige asielzoeker uit Sierra Ik sluit niet uit dat Umaru letterlijk van angst is gestorven Leone in Middelburg. Sterk leerde hem kennen als een heel aardige, maar ook angstige jongeman. „Umaru werd sterk beïnvloed door voodoo. Hij zag beelden voor zich van zijn oma die hem mee wilde trekken naar het dodenrijk." Sterk sluit niet uit dat Sesay afgelopen zo mer letterlijk van angst is gestorven. Sesay is in Goes begraven. Wie het snelst de 207 traptreden van de toren kan bedwingen, daar draait het tijdens de competitie om. „Een echte uitdaging, want de trap in de Lange Jan heeft geen gelijk matig verdeelde treden of een goede leuning waar je je aan kunt optrekken", aldus initiatiefnemer De Vries. Ook organisatorisch was het nog niet zo makkelijk om alles rond te krijgen. „Het is niet veilig om elkaar in te halen. Daarom hebben we be sloten per half uur twintig deelne mers omhoog te laten lopen. Ze vertrekken om de dertig seconden, zodat ze elkaar niet in de weg lopen. Van iedereen wordt de individuele tijd genoteerd." Er zijn drie onderdelen. Kinderen van 8 tot 14 jaar mogen het spits af bijten om 18.00 en 18.30 uur. Vol wassenen zijn aan de beurt vanaf 19.30 uur en om 23.00 en 23.30 uur is het tijd voor de 'Night Challenge' - 'extra uniek, omdat de toren nor- De Night Challenge is extra uniek. Normaal is de toren niet open in het donker maal niet open is in het donker'. Er kunnen maximaal 240 lopers mee doen. Tickets zijn vanaf €4,50 ver krijgbaar via inschrijven.nl. woensdag 3 mei 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Het valt wel mee met de bureau cratie in Neder land 1478 reacties VLISSINGEN De PvdA in de Tweede Kamer wil dat minister Lodewijk Asscher (PvdA, Sociale Zaken en Werk gelegenheid) maatrege len neemt tegen Damen Shiprepair. De fractie wil weten hoe hij gaat voor komen dat het scheeps- reparatiebedrijf, met onder meer een vestiging in Vlissingen, vast perso neel vervangt door goed kope flexwerkers. De vra gen komen naar aanlei ding van een rapport daarover van vakbond FNV Metaal. MIDDELBURG Zondag wordt het derde deel van de boekenserie Joodse Huizen gepre senteerd. Dat gebeurt om 15.00 uur in boekhandel de Drvkkery. De serie geeft een beeld van het joodse leven vóór de Tweede Wereldoorlog. De Zeeuwse filmmaak ster Rebecca van Wit- tene (foto) leest het ver haal voor, dat zij in deel 3 heeft geschreven over slagerij Van Os op de Markt in Middelburg, het pand waar nu de Xenos is gevestigd. TURNHOUT Een 46-jarige man uit Ril- land-Bath is in Turnhout veroordeeld tot 15 maan den celstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Ook moet hij een geldboete van 6.000 euro betalen. De man stal in 2015 identi teit- en bankgegevens van Belgische hotelgas ten bij Turnhout City Hotel. Ook nam hij zes batterijen, twaalf flessen wijn en een doos specu- loos uit het hotel mee. Aardappelverwerker LambWeston/Meijer in Kruiningen neemt de aardappeldivisie van het Venlose Oerlemans Foods over. Het bedrijf speelt daarmee in op de stijgende vraag naar diepgevroren aardappel producten. Oerlemans richt zich op vriesverse groente en fruit. Lamb Weston/Meijer vergroot zijn productiecapaciteit met 85.000 ton per jaar. Het Openbaar Ministerie en de Rijksrecherche sluiten uit dat het optreden van de politie iets te maken heeft met de dood van de 30-jarige Goesenaar Umaru Sesay. De man overleed op zater dag 20 augustus vorig jaar nadat hij was aangehouden. Hij liep ver ward en naakt rond. Jeffrey Kutterink Goes -Willem Sterk, oud-begeleider Middelburger Martijn de Vries wilde iets ludieks organiseren in hét symbool van de stad. Op 21 juli is het dan zo ver: de Lange Jan Challenge. Een traploop wedstrijd in de Abdijtoren. Elodie Kint Middelburg -Martijn de Vries, initiatiefnemer University College Roosevelt zoekt een ervaren en enthousiaste ;ity College Roosevelt voor 0,6 fte. O Utrecht University

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2