Gestolen...een huisdier Weinig jongeren slachtoffer Nachtwacht bij pinautomaten Rabo NEWSj, WORLD 10 jaar geleden verdwenen Vergeleken met de rest van het land vallen er in Zeeland relatief veel verkeersdoden. Bijna een kwart van de slachtoffers is boven de 80 jaar. Walcheren Wat is er gebeurd met Madeleine McCann? Geld Goed »P8 De bank bevestigt dat de beveili gers nodig zijn om het groeiende aantal plofkraken een halt toe te roepen. De bewakers komen te staan bij pinautomaten bij appar tementencomplexen, waar de cri minelen door hun gebruik van ex plosieven grote schade aan wonin gen kunnen veroorzaken. Of juist op plekken waar het 's avonds erg rustig is op straat, zoals in dorpen. Op plaatsen waar niet de hele nacht een bewaker wordt ingezet, zullen beveiligingsbedrijven vaker surveilleren, zegt Margo van Wij- gerden van Rabobank Nederland. „Verder sluiten we alle automaten waarvan we weten dat ze 's nachts zelden worden gebruikt, af." De plofkraken vormen een groot probleem. Alleen al vorig jaar blie zen criminelen 79 geldautomaten op. Om bij het geld te kunnen ko men, gebruiken zij steeds zwaar dere explosieven. Zo moesten vo rige week in Doetinchem verschil lende appartementen worden ont ruimd na een plofkraak. Volgens Van Wijgerden exploiteert de Ra bobank verspreid over het land 2.000 geldautomaten. De inzet van beveiligers is een dure operatie, er kent de bank. Na Drenthe is Zeeland de provincie waar de kans op een dodelijk onge val het grootst is. De afgelopen vijf jaar kwamen 112 mensen om in het Zeeuwse verkeer. Dat is bijna 3 slachtoffers per 10.000 inwoners. In Drenthe is dat nog iets hoger: 3,2. Beide provincies vallen daar mee duidelijk uit de toon bij de rest van het land. In Zuid-Holland en Utrecht is het aantal verkeers slachtoffers relatief het laagst. In Zuid-Holland zelfs drie keer min der dan in Drenthe. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek maakte gisteren nieuwe cij fers bekend. Volgens het CBS ver ongelukten vorig jaar in Zeeland 22 mensen, één meer dan in 2015. Met 33 slachtoffers was 2014 een duide lijk negatieve uitschieter, net zoals 2008 en 2010. Het CBS heeft specifiek gekeken naar het aantal verongelukte auto mobilisten, afgezet tegen het aantal gereden kilometers per provincie. Ook dan springen Zeeland en Drenthe er negatief uit. In Zeeland kwamen de afgelopen vijf jaar 41 automobilisten om het leven, ter wijl er 2,5 miljard kilometers werd gereden. In Drenthe was dat 63 fa tale auto-ongevallen op 3,7 miljard afgelegde kilometers. Bijna een kwart van de verkeers doden in Zeeland is boven de 80 jaar. Volgens het CBS veronge lukten in de periode 2012-2016 in totaal 25 mensen uit deze leeftijdsgroep. Dat is 22 pro cent van het totaalaantal slachtoffers. Ook in de andere provincies is het aandeel 80- plussers opvallend groot, maar minder dan in Zeeland. Verder komen relatief veel mensen tussen de 30 en 50 jaar in het Zeeuwse verkeer om het leven. Onder de verkeersdoden in de provincie zijn naar verhou ding weinig jongeren. De cijfers van het CBS komen niet helemaal overeen met die van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). Dat no teerde bijvoorbeeld afgelopen jaar 20 verkeersdoden, terwijl het CBS het op 22 houdt. Het ROVZ past de cijfers regel matig aan, als bijvoorbeeld later uit onderzoek blijkt dat een ongeval is ontstaan doordat iemand onwel is geworden. Dan wordt diegene niet meer als verkeersslachtoffer geteld. In de eerste vier maanden van dit jaar waren er volgens het ROVZ zes verkeersdoden in de provincie te betreuren. Onder eigenaren van huisdieren heerst angst. Steeds vaker worden (dure) honden, katten of koikarpers gestolen. Peter Traas uit Bakendorp looft 500 euro uit voor de tip die leidt naar zijn twee verdwenen zwarte zwanen. Nieuwsmedia sd|:«!(k?^51)218641oÖo S DESK: (0044) 20 7782,001 i Zeeland telt veel doden in verkeer Uit angst voor plof kraken huurt de Rabobank in heel Nederland beveiligers in om 's nachts de geldautomaten te bewaken. Joris Gerritsen Gerben van 't Hof Nijmegen Rolf Bosboom Vlissingen ra De afgelopen vijf jaar kwamen 112 mensen om in het Zeeuwse verkeer ZEELAND 2 FOTOTHINKSTOCK woensdag 3 mei 2017 15°C Grijze dag met grote kans op regen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1