Airbnb: vloek of zegen? RÉIS VAN DÉ WEEK Meer van Genève, Chatel 17 Excursiereis - ALL-INCLUSIVE 8 DAGEN €50 KORTING 1 AANBIEDING! 10-05-2017 Dat lokale bestuurders met meer dan gewone belangstelling naar de ontwikkelingen rond Airbnb kij ken, is een publiek geheim. Het ver huren van particuliere woningen kan een enorme opkikker voor de lokale economie zijn. Sowieso is het een aardige bijverdienste voor de verhuurder. In Amsterdam ben je voor Airbnb-huur gemiddeld 140 euro per nacht kwijt. In Rotterdam en Den Haag respectievelijk gemid deld 72 en 79 euro. Ook de toeristische sector kan profiteren. Het trekt meer toeristen die - veelal - goedkoper uit zijn dan in een hotel en dat geld kunnen ze uitgeven aan andere attracties. Wat dit de economie als geheel oplevert, is volgens sectorbankier Jan van der Doelen van ING lastig te becijferen. In elk geval geeft het 'een flinke boost', luidt zijn conclusie. Oneerlijk Maar er zit ook een schaduwkant aan Airbnb, klagen tegenstanders. Een logeerkamer of appartement verhuren, zorgt voor oneerlijke concurrentie. Hotels moeten im mers aan allerlei eisen voldoen. Schoonmaakpersoneel, een recep tionist, roomservicemedewerkers Het verhuren van particuliere woningen kan een enorme opkikker voor de lokale economie zijn en dergelijke hoeven bij een Airbnb niet ingehuurd te worden. Toch zegt het Economisch Bu reau van de Rabobank dat de nega tieve invloed van het internetplat form meevalt. „Ook het aantal ho telovernachtingen neemt nog altijd toe", constateert Jos Klerx van de Rabobank. Van der Doelen is voor zichtiger. Hotels die Airbnb louter als een bedreiging zien en niet an ticiperen op nieuwe ontwikkelin gen, slaan de plank mis. „Die kun nen een terugslag verwachten." Wat ook een probleem van Airbnb kan worden, zijn de particuliere huurprijzen: die zouden nog harder kunnen stijgen, doordat per vier kante meter meer geld kan worden verdiend. Dat nemen huurbazen mee in hun prijsbepaling, becij ferde ING in 2016. In sommige huurpanden worden de kamers bij verhuizing omgezet naar een Airbnb-verblijf, omdat dat meer geld oplevert dan een reguliere huurder. Een ander negatief effect is dat de stad kan veranderen in een plek waarin de lokale bevolking zich niet meer thuis voelt. Overlast van feestende toeristen, die de stra ten zien als één groot festivalter rein, maken plaatsen minder leef baar. Vraag en aanbod Maar is er nog wel een rem op het fenomeen Airbnb te zetten? Kun nen steden nog wel zonder? Als alle verblijfplekken van het platform in één klap zouden verdwijnen, gaat dat in Amsterdam volgens data- analist AirDNA om bijna 9.000 aanbieders die vaak ook nog meer dere slaapplekken aanbieden. Dat is een behoorlijk aantal. ING en Rabobank zijn daar dui delijk in: Airbnb is volgens de grootbanken niet meer weg te den ken uit de steden. Ze voorzien dui delijk in een behoefte, signaleert zowel Klerx als Van den Doelen. En de reguliere hotels zitten al aan hun plafond. Klerx: „Vraag en aanbod worden via dit platform op een ef ficiënte en slimme manier samen gebracht en mensen beleven de stad toch anders vanuit een huis dan in een hotelkamer." kaar. Vrijdag hebben we dan een hele collectie af. Vanaf hier kost het zes dagen om deze via een vrachtwagen in bijvoorbeeld En geland te krijgen", aldus Bessa. De goede locatie van het land in combinatie met de lagere werk lonen was ook voor het Neder landse merk Van Gils de reden om de productie naar het Noord- Afrikaanse land te verplaatsen. „Als er zaterdagavond een vrachtwagen met kleding ver trekt, is deze maandagavond nog in Breda", vertelt directeur Taou- fïk Radja. Als het aan Bessa en Tazi ligt, haalt Marokko binnen kort Vietnam en Cambodja in en wordt het zelf het land dat de meeste kleding exporteert naar Europa. Toch hoeven Aziatische landen niet meteen te vrezen. „Wij werken voor een andere markt dan de Aziatische fabrie ken. Zij kunnen hun kleding goedkoper aanbieden dan wij, maar wij bieden betere en snel lere service. Daarom produceren wij vooral de fast fashion collec ties, en zij de collecties op lange termijn; zo heeft Zara bijvoor beeld een standaardcollectie en een collectie die elke twee weken vernieuwt", aldus Tazi. Dat mo deketens hun kleding laten pro duceren in verschillende landen en continenten tegelijk, heeft niet alleen te maken met de snel heid of beste prijs. „Veel kledingmerken hopen zo de risico's te verspreiden", vertelt Tara Scally van de Schone Kleren campagne. „Ze willen niet riske ren dat hun productie stil komt liggen vanwege vakbondsacties of gerechtelijke onderzoeken, zo als bijvoorbeeld onlangs nog in Bangladesh." Marokko is een sta biel land en loopt voorop in de kwaliteit van de werkomstandig heden in de textielfabrieken. Koning klant „Het gebouw is net goedgekeurd door Marks Spencer. Mijn werknemers werken maximaal 44 uur per week, krijgen pauze en hebben doorgroeimogelijkhe den. Een supervisor kan 1500 euro per maand verdienen", al dus Bessa. Volgens de internatio nale vakbond IndustriAll horen de salarissen in de Marokkaanse textielindustrie inderdaad tot de hoogste van de wereld. In 2014 is het minimum maandsalaris van een Marokkaanse textielwerker 280 euro. Volgens Fair Food heb je echter 500 euro nodig om rond te komen in Marokko. „Maar", zegt Scally, „de klant is koning en die stelt steeds meer vragen. Als de klant verandering wilt, moe ten bedrijven dat geven." VAN £44^7- V00R €399,- ■V> GELDIG T/M www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 woensdag 3 mei 2017 Bea Bruinsma Natasja de Groot Rotterdam Airbnb is big business. Er wer den vorig jaar in Amsterdam bijna 1,7 miljoen overnachtingen geboekt; een toename van 125 procent. Maar ook Den Haag en Rotterdam zijn hard op weg om Airbnb-successen te worden. Een prachtige reis naar Zwitserland en Frankrijk, waarbij u de mogelijkheid heeft om per boot, tram en unieke trein de omgeving rondom het Meer van Genève te verkennen. Reis mee met de Golden Pass trein, maak een boottocht op het meer van Genève of verken de gelijknamige stad met een toeristisch trammetje. Plaatsen als Montreux en Thonon bepalen de sfeer aan deze Zwitserse Rivièra. We overnachten in het sfeervolle bloemendorp Chatel in Frankrijk. Met de goede all-inclusive formule en het Nederlandse team is dit een uitstekende uitvalsbasis om het mondaine Zwitserland te verkennen. INCLUSIEF 7 hotelovernachtingen 2 maal ontbijt en diner in Duitsland 5 nachten all-inclusive in Chatel: - 5 maal uitgebreid ontbijtbuffet, lunchpakket, drankjes en snacks - 5 maal 3-gangendiner waarvan 1x een Franse avond en 1 x raclette Vervoer per Comfort Class touringcar DAG 1 Hee nreis DAG 2 Golden Pass trein DAG 3 Yvoire, Thonon en Genève DAG A Chamonix en de Mont Blanc DAG 5 Montreux en boottocht DAG 6 Haute Savoie en Annecy DAG 7 Vertrek Chatel en bezoek Bern DAG 8 Terugreis HOTELLEPANORAMIC Het hotel ligt in het centrum van Chatel en beschikt over een restaurant, bar en lift. Kamers zijn voorzien van een televisie en een badkamer met bad of douche en toilet. WiFi is gratis in de openbare ruimtes. VERTREKDATA EN PRIJZEN 19, 26 mei 2, 9 jun 16 jun 23,30 jun 7, 16, 21, 28 juL 6, 11, 18 aug 25 aug 1 sep 8 sep 15,22 sep VOLGEBOEKT van £-457,- 609,- V0LGEB0EKT van £-467,- €619,- vantUTV,- €629,- van£-4?7,- €629,- V0LGEB0EKT VOLGEBOEKT van €-659",- €609,- van £-447, - 399,- -» VERTREKGARANTIE fast fashion LE PANORAMIC 1 1 kortingscode EWREIS18 Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting alleen geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 03-05-2017 t/m 10-05-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17