Marjan Berk Pijnlijk FBI-schandaal: 'Homeland' in het echt 15 Celstraf voor spionne die naar kalifaat ging Van de 114 bewoners van het rijtje hebben er slechts tien de oorlog overleefd Prinsheerlijk Delft De dodenherdenking komt er weer aan. Ie der jaar komen nog nieuwe verhalen bo vendrijven, nog steeds is niet alles verteld. Dit jaar zijn we geschokt door de ontdekking dat tussen de dui zenden namen op de herden kingsmonumenten voortdurend foute namen opduiken, namen van landverraders, jagers op on derduikers, fout volk! Ik loop door de museumwin kel van de Hermitage, waar op het ogenblik de tentoonstelling is over de laatste tsarenfamilie, de Romanovs. Mijn oog wordt ge trokken door een vers boek. Ik pak het op: Waterlooplein. de laat ste joodse bewoners van de num mers 64-78, door Wally de Lang. Het voorwoord zegt: 'Je kunt de grote geschiedenis kruimel voor kruimel bijeensprokkelen door naar de verhalen van kleine men sen te luisteren.' En zo is het. Dit boek beschrijft de geschie denis van het rijtje huizen dat tussen de Amstel en de Zwanen burgwal stond. De oorlog bete kende het einde voor het grootste deel van de joodse bewoners, waar opeenvolgende generaties in kleine werkplaatsjes en win keltjes hun brood verdienden. Honderden jaren lang waren sommige joodse families met de buurt vergroeid. In de jaren 1940- 1943 werd deze eeuwenoude buurt tot Judenviertel verklaard. Daarna was iedereen wegge voerd, het was er leeg en stil. Wat in die huizen achterbleef, werd vaak geroofd door buren of buurtbewoners; of door mede werkers van de Hausraterfas- sungsstelle, het Duitse bureau dat de huisraad registreerde of door sjouwers van de verhuisfirma's die de inboedel afvoerden. Niets bleef er over. Elk aanden ken verdween. Met de families verdwenen, behalve de spullen, ook familieverhalen, tot en met de familienaam die soms langer dan 250 jaar bestond. Van de 114 voormalige bewoners van het rij tje 64 - 78 hebben er slechts tien de oorlog overleefd. Wat bij het onderzoek naar de bewoners ook tegenwerkte, was het feit dat overlevenden absoluut niet in staat waren over de gruwelen en het doorstane verdriet te vertel len. Hun mond bleef gesloten. Niet één woord kwam over hun lippen. Eli Dasberg dichtte in juni 1945 het volgende: 'Ik dwaalde door Amsterdam. Is dit het weerzien dat in de jaren van verbanning ik mij dacht? Ik dwaal door Amster dam. Het is gestorven, mijn oude vrienden lopen niet met mij, een donk're schaduw schuifelt som ber mede, de doden lopen mee in eindeloze rij.' We mogen heel blij zijn met dit uiterst precieze boek van Wally de Lang, dat het leven aan veel gewiste en verdwenen na men en mensen teruggeeft. Opdat wij nooit vergeten! CNN legde de hand op tot voor kort verzegelde stukken. De openbaring geeft aanleiding tot de nodige vra gen over de werkwijze van de FBI. Het verslag kan ook zo worden doorgestuurd naar Hollywood voor verfilming. Het is Homeland, maar dan echt. De in Tsjechië geboren Greene (38) was getrouwd met een Ameri kaanse soldaat. Ze woonde in South Carolina en kwam vanwege haar talenkennis in dienst bij de FBI. Haar opdracht: inzicht krijgen in de handel en wandel van een geradica liseerde Duitser Denis Cuspert. In eigen land was hij bekend als de rapper Deso Dogg. Cuspert voelde zich aangetrok ken tot de radicale islam en vertrok in 2011 naar Syrië waar hij een nieuw leven begon als Abu Talha al-Almani. Hij noemde zich een fan van Osama bin Laden. De Duitse onderzoeksjournalist Georg Heil noemt de voormalige rapper een extremist. „Hij roept zijn vol gers op aanslagen te plegen in Eu ropa. 'Slacht de Europeanen maar af, dat soort teksten." Cuspert hield zich ook bezig met het online werven van jihadi's. In één video die online werd geplaatst, zou hij een afgehakt hoofd vasthouden. Via twee skypeaccounts kwam Greene inderdaad in contact met Slacht de Europeanen maar af. Dat soort teksten spreekt Cuspert hem. Tussen de twee groeide een romance. In 2024 toog Greene naar Syrië, zonder dit de FBI te vertel len. De smoorverliefde FBI-agente trouwde binnen de kortste keren met de terrorist en waarschuwde hem wie ze echt was en dat de FBI naar hem op zoek was. Het viel Greene niet mee in het kalifaat. Het leven was er moeilijk. Ze kreeg een paar weken later al spijt van haar overhaaste huwelijk. Terug in de VS bekende ze on middellijk schuld en kreeg slechts twee jaar celstraf. Hoe het Cuspert verging, is onduidelijk. Volgens sommige berichten kwam hij om bij een Amerikaanse luchtaanval. De FBI heeft laten weten dat scher per wordt gelet op 'de kwetsbaar heid' van medewerkers. 3dagen vanaf Inclusief Prinsheerlijk Delft WestCord Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl woensdag 3 mei 2017 PC Kruimels De Amerikaanse inlichtingen dienst FBI is behoorlijk in verle genheid gebracht door de ont hulling van CNN dat een mede werkster stiekem naar Syrië ging omdat ze verliefd was op de terrorist die ze had moeten bespioneren. Vol spijt keerde Daniele Greene terug. Bob van Huët Rotterdam/Washington Tweede van links: de voormalige rapper Denis Cuspert. fotodpa —Georg Heil, journalist 2 x overnachting Comfort kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet Entreekaartje Porceleyne Fles Kop koffie bij Stads-Koffyhuis Delft Borrelplank met lekkere hapjes Gratis gebruik van fitness en sauna Gratis parkeren 3 dagen in Delft Lezersprijs v.a. €92,- p.p. Adviesprijs v.a. €115,-p.p. Verblijf is mogelijk t/m 30 september 2017, op basis van beschikbaarheid in weekenden en Zomervakantie. Delft, de bekende porseleinstad en de stad van Vermeer! Ontdek de geschiedenis van het wereldberoemde Delfts Blauw, wandel langs de grachtjes en geniet van een verblijf in WestCord Hotel Delft. Een bezoek aan Delft is echt de moeite waard! Verblijf is mogelijk tot 30 september 2017 3 dagen Delft Inclusief borrelplank Entree Porceleyne Fles WestCord Hotel Delft Hotel Delft is compleet ingericht naar de visie van IKEA designers en met IKEA interieurstukken en ligt tussen het cen trum van Delft en natuurpark Delftse Hout. Met de Delft City Shuttle bent u binnen enkele minuten in de binnenstad. U verblijft in een eigentijds en smaakvol ingerichte hotelkamer. Tijdens uw verblijf kunt u nog extra tot rust komen in de panoramasauna en fitness ruimte. Meer informatie en boeken: Ga voor 'Prinsheerlijk Delft!' naar onze website reiskatern.nl/pzc/WEST1711 of bel met WestCord Hotel Delft 015-88 89 010 o.v.v. 'Prinsheerlijk Delft'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15