M Macron nog niet zeker van de overwinning 'Le Pen plagieert Fillon' Stijlvol en veilig douchen? L 1 S I Lr senZup' s,. v/F FRANKRIJK KIEST 13 In het Noord- Franse Cambrai zijn de kiezers er al uit: Marine Le Pen moet de verkiezingen van zondag winnen. „Misschien schudt zij ons land wakker." Net als op zoveel plekken bij de Franse landsgrenzen hebben de kiezers de extreem-rechtse Marine Le Pen een voorsprong gegeven. In Cambrai kwam Le Pen tot een overtuigende 28,5 procent van de stemmen, ver voor de uitgescha kelde republikein Fillon (20,2 pro cent) en haar tegenstander van zondag, Emmanuel Macron (19,2 procent). In café L'Européen heb ben de bezoekers hun hoop op de 48-jarige Le Pen gevestigd. De naam van het café is 30 jaar oud, de inrichting niet veel jonger, en Laurent (bijna 48), voor lunch tijd al zwaar aan de pils, zou zich zelf ook zo dertig jaar willen terug- flitsen. „Weer naar het Frankrijk van toen, opnieuw beginnen - maar dan zonder stommiteiten." Laurent is eerlijk: tien dagen te rug stemde hij voor het eerst van zijn leven Front National, zondag doet hij dat opnieuw. „Mijn droom was een duel van Le Pen tegen Mé- lenchon, dan hadden ze echt niet onder verandering uit gekund." Met Le Pen heeft hij niks, met haar beleid nog minder. „Maar dit land móet veranderen." Links en rechts hebben er decennialang niks van gebakken, sinds Mitterrand en Chirac ontbreekt het helemaal aan leiders. Hollande? „Geen enkele présence! Zet Merkel ernaast en je ziet hem niet meer." Zelf leidt hij een bloeiend bedrijf in Togo, het zal zijn tijd wel duren, maar het lot van zijn land gaat hem ter harte. En dat van zijn kinderen van 17 en 13. Macho Buiten op een bankje voor het café bekeren ook antiekhandelaar Mi chel (54) en partner Erika (57, ex- gemeenteambtenaar) zich tot Le Pen. „Al wordt ze het niet. Daar is dit land te macho voor. Stel je voor: een vrouw als president!" De be lofte dat onder haar leiding het stokbrood binnen een jaar weer in Franse francs te koop is, vinden ze wel komisch. „Alsof de bankwereld dat zou toelaten!" Ze geloven ook Links en rechts hebben er decennialang niets van gebakken niet dat Frankrijk de Europese Unie zal verlaten. De Fransen willen dat in meerderheid ook niet, ook al heeft Europa, en zeker dat van na 2004, het behoorlijk verprutst in Cambrai. Busladingen Polen over spoelden de streek, de werkloos heid steeg tot bijna mediterrane hoogte (23,6 procent, onder jonge ren 43,4 procent), één op vier leeft in armoe. „Een Europa dat onze Re- naultfabrieken naar Roemenië en Marokko verhuist, hoeft voor mij niet", meent Laurent. Cafébaas Alain Beaudoin (42): „Europa als vredesgarantie, ja, niet één dat ons bedrijfsleven kapot maakt en met goedkope Oost-Eu ropeanen onze mensen de WW in concurreert." Laurent: „Laat ik eer lijk zijn, veel Fransen hebben het er zelf ook naar gemaakt. Een be vriende auto-onderdelenfabrikant in de Vogezen werkte net vier uur per dag en is nu dus failliet. Mijn ouders, arbeiders, werkten zes da gen per week tien tot twaalf uur. Bedenk eens hoe die reageren op zo'n Fillon, die schaamteloos zegt dat hij van 23 mille per maand niet kan sparen. Dat is ook mijn pro bleem met Macron cum suis: die praten over miljoenen en miljarden zoals wij over eurocenten." Laurent en zijn niet-stemmende vriend Sylvain (38) dringen met een hoofdknik aan: „Je móet ook even met haar praten, zij stemt Ma cron." Een fenomeen dus in dit café. Aline (29) uit Parijs: „Klopt. Omdat ik een start-up heb in de filmwereld, en Macron belooft start-ups te steunen. Nu kom je heel moeilijk aan geld, maar of dat verandert? Weet je, Le Pen of Ma cron. Eigenlijk hébben wij toch he lemaal geen keus?" PARIJS De Franse links-liberale presidentskandidaat Emmanuel Macron gaat in alle peilingen op kop, maar zijn populariteit is hele maal niet zo groot. Uit een opiniepeiling die giste ren verscheen, blijkt dat slechts 20 procent van alle kiezers 'echt wil' dat Macron wint. Zo'n 40 procent wil alleen liever dat hij wint, dan dat zijn rivaal, de extreem-rechtse Marine Le Pen, wint. De harde kern van Macron- stemmers blijkt daarmee een stuk kleiner dan wel eens wordt ge dacht. Het zijn vooral de 'gelegen heidsstemmers' die hem straks aan een meerderheid kunnen hel pen. Dat zijn bijvoorbeeld de kie zers die in de eerste ronde van de verkiezingen op de extreemlinkse Mélenchon of op de conservatieve Fillon stemden. Zij gaan straks bijna met tegenzin op de links-li berale Macron stemmen. „Dat is een ongekende situatie en mensen kunnen best wel eens besluiten om toch niet te gaan stemmen, terwijl ze tegen opinie peilers zeggen dat ze wel gaan stemmen", aldus onderzoeker Serge Galam van Cevipof. Zijn conclusie: een overwin ning van Macron staat nog hele maal niet vast. „Ik zeg niet dat Ma rine Le Pen gaat winnen, maar ik zeg alleen dat niet zeker is dat ze niet gaat winnen." PARIJS De Franse presidents kandidate Marine Le Pen is be schuldigd van plagiaat. Ze heeft tijdens de grote bijeenkomst van zondag in Villepinte hele stukken van een toespraak van de conser vatief Francois Fillon 'geleend'. Komende zondag neemt Le Pen het in de tweede ronde op tegen Emmanuel Macron. Om meer kie zers, met name uit het kamp van Fillon, te trekken heeft ze delen van haar programma 'verzacht'. Het Franse Twitteraccount Ridi- culeTV zette de speeches van beide kandidaten naast elkaar. Dat werd gisteren overgenomen door alle televisiekanalen. Een woordvoerder de partij van Le Pen geeft de gelijkenissen toe maar stelt dat het een bewuste ac tie is. Le Pen zou een 'knipoog' willen geven en laten zien dat ze 'niet sektarisch is'. Binnen 1 dag geregeld met de inloopdouches van senZup h) 9 - GRATIS BROCHURE OF EEN VRIJBLIJVENDE OFFERTE? BEL 0800 - 0468 woensdag 3 mei 2017 'Frankrijk móet veranderen' j Frans Boogaard Cambrai Laurent verorbert Franse frietjes en Aline checkt haar e-mail in Café I'Européen. foto frans boogaard —Laurent in café I'Européen f VERVANG UW BAD VOOR EEN VEILIGE DOUCHE Vervang binnen 1 dag uw oude bad door een inloopdouche. U heeft de keuze uit verschillende modellen en designs, met of zonder hulpmiddelen. Comfortabel, stijlvol en veilig. Onze inloopdouches zijn voorzien van een antislipvloer zodat u weer veilig kunt genieten van een warme douche. O Lage instap (v.a. 3 cm) O Voorzien van antislip O Voor elke badkamer O Evt. met hulpmiddelen zelfstandig vitaal Benieuwd naar onze andere badkameroplossingen? Onze klantenservice staat u graag te woord. Bel 0800 - 0468. Oosteinde 6, Barendrecht Tel. 0800 - 0468 www.senzup.nl klantenvertellen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13