•- i***- •••- JMs&£HRk SBsSSS* M. a I MINUTES inavië 3F* mm* EUWS 11 Jonge vluchtelingen bij herdenking op Ereveld Loenen 'Bi Oorlog. Na 1945 mocht het nóóit meer gebeuren. Maar het gebeurt steeds weer. Op het Ereveld in Loenen spreken vluchte lingen van toen en nu over bommen in hun leven. Na de oorlog zeiden we: deze ellende nooit weer! Maar het is nog steeds overal oorlog 1449 Och, ik heb zo vaak aan mensen als jullie ge dacht de afgelopen tijd", zegt Liane Bre- dée (84) uit Breda. „Ik zie in uw ogen dat u onze pijn begrijpt", antwoordt Johnny Dkdan (23), uit Aleppo. „Mensen als u geven mij de kracht om door te gaan." Mijlenver liggen ze doorgaans uit elkaar, de werelden van Liane en Johnny. Een hoogbejaarde Hol landse dame achter een rollator en een jonge, christelijke Syrische vluchteling op hippe schoenen en met dito bril. Toch kwamen hun levens deze week bij elkaar, aan de rand van een oud graf op een ere veld vol gesneuvelden. Terwijl in hun hoofden de echo's van dui kende Stuka's (Duitse jachtbom menwerpers) en inkomende gra naten weerklonken, praatten ze samen zacht over hun gedeelde pijn. Johnny: „Als ik naar u kijk, zie ik mezelf in de toekomst." Lianne was 6 jaar toen ze vluchtte uit Breda. Op 12 mei 1940 wordt de stad geëvacueerd uit angst voor de naderende Duitse troepen. Een lang lint van duizen den Bredanaars trekt te voet rich ting België. Onderweg worden ze beschoten door Duitse Stuka's. Zeker veertig mensen komen om. „Ik zie mezelf er nog lopen", zegt Liane. Daar doen de inmiddels bijna 77 verstreken jaren niets aan af. „We hadden alles achter ons gelaten, de Stuka's scheerden over. Alles is ineens onzeker." Aleppo Johnny was 21 jaar oud toen hij uit Aleppo vluchtte. De tweede stad van Syrië waar iedereen elkaar be streed en niemand zijn leven meer zeker was. Waar regeringstroepen en Russen bommen op de ene helft van de stad gooiden en rebellen en jihadisten granaten terugschoten naar de andere kant. „En iedereen zei dat wij, christenen, niet bij hen hoorden. We waren zo bang, we konden niet blijven." Johnny ging en kwam in Nederland terecht. Samen staan ze nu op een drui lerige middag in mei naast een graf van een van de slachtoffers van de Vlucht van Breda, een jon gen van 5 jaar. Zojuist zijn alle f/ - i r 3900 Nederlandse oorlogsslacht offers die hier op het Ereveld Loe nen begraven liggen, herdacht met de Last Post en een minuut stilte. Voor het eerst waren bij die her denking 'nieuwe' vluchtelingen uitgenodigd. De organisatie wist dat dat controversieel was, wist dat ieder jaar onder een vergroot glas ligt wie er herdenken en her dacht worden op 4 mei. „De vluchtelingen van nu, zijn de ver zetsstrijders van toen. Het zijn mensen die zich niet wilden con formeren aan de machthebbers in hun land. Ook nu zijn er Anne Franks en soldaten van Oranje", vindt Nathalie Toisuta, coördina tor van de herdenking. Ook bij Vluchtelingenwerk moesten ze, vanwege die gevoelig heid, even nadenken over het ver zoek of zij vluchtelingen kenden die wilde komen. „Maar omdat de nabestaanden van de mensen die hier begraven liggen zelf aangaven dat ze graag met vluchtelingen in gesprek wilden, hebben we mee gedaan. Zij vinden dat we moeten blijven praten over oorlog en vrede waar dan ook ter wereld", zegt woordvoerster Saskia Bolt. Zainab Osman vluchtte 23 jaar geleden als jong meisje voor de burgeroorlog in Ethiopië. Nu werkt ze al jaren in Nederland in de zorg. En houdt ze een speech tijdens de herdenking op het Ere veld. „Ik wil een stem zijn voor ie dereen die nu op de vlucht is voor oorlog. Voor iedereen die een deur zoekt die open gaat en toegang geeft tot een veilige plek", zegt ze, geëmotioneerd, tegen honderden aanwezigen. „Nederland gaf mij de kans op een nieuw leven. Ik herdenk de mensen die hier lig gen begraven, maar ook mijn broer, mijn neven, mijn buur vrouw, die de oorlog in Ethiopië niet overleefden, die geen nieuwe kans kregen." Geëxecuteerd Na de herdenking spreekt Zainab met Cissy Le Griep (78). Haar vader Jan Le Griep was in de oorlog leider van een verzetsgroep, werd verra den en in 1942 geëxecuteerd. Hij ligt begraven op het Ereveld. „Ik was pas 3 jaar, maar het is een pijn en gemis dat nooit meer overgaat." Net zoals Zainab nog pijn voelt over haar gesneuvelde broer. Op dagen als deze volgt Cissy met extra ver bazing het nieuws. „Na de oorlog zeiden we: deze ellende nooit weer! Maar het is nog steeds overal oor log. En zie wat we nu doen: we houden de vluchtelingen met prik keldraad tegen aan de grenzen van Europa." Johnny kon nog om dat prikkel draad heen. De Syrische tandarts- in-opleiding studeert nu in Ne derland verder, niet langer bepa len de bommen van Aleppo zijn leven. Liane, die na een vlucht van een paar dagen weer terug naar Breda kon: „Dat is hoe het moet jongen. Blijf jezelf. Dan hoop ik dat de wereld ooit nog bij zinnen komt." V- - (PD woensdag 3 mei 2017 GO 'Blijf praten over vrede' Cyril Rosman Loenen WW»» 9 ffX V tv4; 1 De 84-jarige Liane Bredée (m) praat op het Ereveld in Loenen met de Syrische vluchteling Johnny Dkdan (r) en Zainab Osman uit Ethiopië. FOTO KOEN VERHEIJDEN —Cissy Le Griep (78) 13r^25*i8 Cj Oad Nationale Parken van Noorwegen gegarandeerd vertrek op 22/5 en 19/6 o.a.Geirangerfjord en Oslo va 849 10 dagen oad.nl/BENO02 9 Hoogtepunten van Noorwegen gegarandeerd vertrek op 12/6 o.a. cruise door het Lysefjord 1249 10 dagen oad.nl/BRN04l Fjordenland Noorwegen gegarandeerd vertrek op 24/6 o.a. Hurtigruten vanaf Alesund va. 12 dagen oad.nl/BRN042 W Denemarken Zweden gegarandeerd vertrek op 10/6 o.a. Kopenhagen en Stockholm 1399 12 dagen oad.nl/BRSC43 Boek nu op oad.nl/pzc C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11