OZCAN AKYOL Daders opsporen in dna-bank ziekenhuis m mI °f bel ons 088 - 70 70 600 [cfiD 6 Het mooiste van Midden-Nederland Riviercruise rond het IJsselmeer Texel Column Sommige discussies keren elk jaar terug. Ik denk dan aan het zwartenpietendebat, wel of geen particulier vuurwerk en het nut van Serious Request. Inmid dels is de Nationale Dodenher denking sluimerend aan dat rijtje toegevoegd. Dit jaar maakt het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) een stevig statement door te stellen dat er geen vluchtelingen moeten wor den herdacht op 4 mei. Het instituut komt met dit standpunt nadat manusje-van-al les Rikko Voorberg een opvallende actie had aangekondigd: hij wil komende donderdag op het Rem- brandtplein in Amsterdam drie duizend papieren kruizen in het gras leggen om vluchtelingen te herdenken. prijzenswaardig, maar het mo ment riekt naar provocatie, die al lesbehalve functioneel is. Daar over zegt Voorberg: 'Deze actie is voor wie daar behoefte aan heeft en kan door anderen genegeerd worden.' Maar als hij daadwerke lijk iedereen wil bereiken die graag bij grote gebeurtenissen stil staat, zou hij een andere week moeten uitkiezen, als alle mensen ook écht in de gelegenheid zijn om zijn symbolische actie bij te wo nen. Nu weet hij best dat een paar duizend mensen op de Dam de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog herdenken. Het CIDI is niet tegen het her denken van vluchtelingen, maar stelt dat 'de betekenis van de Na tionale Dodenherdenking verwa tert' - een ongelukkige woord keuze, maar dat terzijde. Het instituut heeft hier mee een punt. De oor log voltrok zich nog geen eeuw geleden en nu al worden ac centen verlegd. En dat is zorge lijk, temeer doordat antise mitisme in de Nederlandse samenleving allesbe halve verdwenen is. duister verleden, dat elk jaar on dubbelzinnig onze aandacht ver dient, het liefst op meerdere mo menten, zodat we niet weer in de zelfde fouten kunnen vervallen. Daarmee is uiteraard niet ge zegd dat Voorberg er helemaal naast zit. Hij mag zich alleen wel afvragen hoe effectief zijn initia tiefis, en of hij niet juist het tegen deel bewerkstelligt, namelijk dat mensen zich meer gaan afzetten tegen oorlogsslachtoffers in onze huidige tijd. Het CIDI wil de actie op het Rembrandtplein laten verbieden. Dat lijkt me wat rigoureus. Veel beter is het om Voorberg te advi seren, zodat hij op een ander mo ment onverdeelde aandacht voor zijn actie kan generen, maar dan moet die laatste wel meewerken. Actie is prijzenswaardig maar het moment riekt naar provocatie Dit materiaal mag nu alleen nog maar gebruikt worden voor me dische doeleinden en weten schappelijk onderzoek. Met het nieuwe voorstel moet het mogelijk worden om ernstige misdrijven te kunnen onderzoe ken zonder toestemming van de mensen die ooit een medische behandeling ondergaan hebben in het ziekenhuis. Volgens Schip pers moet het gezien worden 'als laatste redmiddel om de bewijs voering rond te krijgen'. Het idee van Schippers is niet nieuw. Al in 2011 werd er een voorstel voor een wet geschreven die het mogelijk moet maken om meer met in ziekenhuizen achter gelaten dna-materiaal te mogen doen. Naar schatting veertien miljoen mensen in Nederland 'zitten' in het archief van ziekenhuizen. Dat materiaal zou ook kunnen wor den gebruikt als onderdeel van een onderzoek naar strafbare fei ten, bijvoorbeeld door het te ver gelijken met dna dat op een plaats delict is gevonden. Match Er zijn wel een paar voorwaarden. Ten eerste moet de identiteit van de verdachte bekend zijn en mag er alleen gericht gezocht worden naar de persoon die mogelijk be trokken is bij een ernstig misdrijf. Een grootschalige speurtocht in alle archieven in de hoop een match te krijgen, mag dus niet. t Wet moet laatste redmiddel zijn om de bewijsvoering rond te krijgen In de wet staat ook dat dna-mate riaal zonder toestemming van de patiënt alleen mag worden gebruikt bij een vermoeden van ernstige misdrijven, zoals moord en verkrachting. Er moet een celstraf van acht jaar of meer op staan. Daarnaast mag het alleen als het dna niet van de persoon zelf kan worden afgenomen, bijvoor beeld omdat deze vermist, voort vluchtig of overleden is. EXCLUSIEF BIJ STIP! nu v.a. nu v.a. 9-daagse riviercruise per MS Allegro 8-daagse riviercruise per MS Allegro Ifu i]** —kJtUii.) 1 ll II. ITijir^r^^^iviercruises^plti^^ I Wj I 7 ^5II II (ma. t/m vr. 09:00-21:00, za. 09:00-17:00 zo. 10:00-18:00) V reizen !nl dinsdag 2 mei 2017 GO @ÖzcanAkyol e Een dergelijke actie is natuurlijk We hebben te maken met een Demissionair minister Schip pers (VVD) heeft een oud wetsvoorstel van stal gehaald om in het ziekenhuis achterge laten dna-materiaal van oud patiënten te kunnen gebruiken voor de opsporing en vervol ging van verdachten van ern stige misdrijven. Chris Klomp Den Haag De mooiste riviercruises 529 479 Per Stip-schip naar ho.a. Gouda, Kampen en Arnhem Verblijf aan boord o.b.v. volpension Uitstekende prijs- kwaliteitverhouding Alléén vertrek 13 mei Hut benedendek v.a. 529 Hut bovendek VOL zie stipreizen.nl/crrmnb Lelvst Wi|k bi Duurste Goud Arnhem He lev Oord ree Tijdens deze 9-daagse riviercruise met vertrek op 13 mei per Stip-schip, meert u aan bij de mooiste steden van Midden-Nederland. U vertrekt vanuit Lelystad en bezoekt o.a. Schoonhoven, welke bekend staat om zijn zilverindustrie. Of bezoek de kasteelruïne uit de 13e eeuw in Wijk bij Duurstede, het sfeervole stadscentrum van Arnhem en de monumentale binnenstad van Deventer. Door de uitgebreide faciliteiten, vriendelijke sfeer aan boord en uitstekende prijs-kwaliteitverhouding geniet u van een comfortabele cruisevakantie. Harlingen demblik Enkhuizen Hoorn Haarle Per Stip-schip naar o.a. Haarlem, Medemblik en Texel Verblijf aan boord o.b.v. volpension Dagelijks live muziek aanwezig t Lemmer Vanuit de Bataviahaven in Lelystad vertrekt u voor deze 8-daagse riviercruise per Stip-schip het MS Allegro 3*+. U vaart naar de toegangspoort van Friesland: Lemmer, waar u een prachtige wandeling langs het IJsselmeer kunt maken. Na een bezoek aan Medemblik vaart u via Harlingen naar het Waddeneiland Texel dat bekend staat om de unieke natuurgebieden en schilderachtige dorpjes. Ook de stad Hoorn aan het Markermeer wordt tijdens de cruise bezocht. Het verblijf aan boord is o.b.v. volpension. 21 mei v.a. 479 15 juli v.a. 519 29 juli v.a. 519 zie stipreizen.nl/crrnnb WWW WW Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut exd. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen J W voorbenouden. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6