i - <*27. <m 5 Japans oorlogsschip steunt VS 'jfe 421 'Er dreigt een frexit als EU niet hervormt' Japan zet zijn grootste oor logsbodem in voor de beveili ging van een Amerikaans be voorradingsschip. Dit vaar tuig is op weg naar vliegdek- schip Carl Vinson, door Trump ingezet als waarschu wing tegen de nucleaire drif ten van Noord-Korea. De Japanse oorlogsbodem Izumo zal de Amerikanen begelei den in Japanse wateren. Noord-Korea ziet de Ameri kaanse aanwezigheid als een provocatie en dreigde eerder de Carl Vinson te laten zin ken. De Amerikanen op hun beurt menen dat Noord- Korea moet stoppen met het testen van nucleaire raketten. President Donald Trump dreigde eerder al met militair ingrijpen. De Izumo is 249 meter lang en heeft negen he likopters aan boord. Japan mag van de eigen grondwet geen militairen inzetten om conflicten te beslechten, be halve als het land zichzelf moet verdedigen. Een vorig jaar aangenomen wet omzeilt de grondwet echter en maakt het mogelijk om bondgeno ten te verdedigen. Het is goed stil te staan bij het leed van vluchtelingen, maar dat kan beter opeen ander moment Passagiers Aeroflot lopen botbreuken op Zeker 27 passagiers aan boord van een vliegtuig van de Rus sische maatschappij Aeroflot raakten gisteren gewond tij dens hevige turbulentie bo ven Thailand. De Boeing 777 was op weg van Moskou naar Bangkok. Ongeveer 40 minu ten voor de landing ging het mis: de turbulentie kwam onverwachts, waardoor de bemanning de passagiers niet op tijd kon waarschu wen. Enkele passagiers raak ten buiten bewustzijn, had den inwendige bloedingen of liepen botbreuken op. Knuppels voor bruiden Mexicaanse dood op strand Fiscus krijgt minder bellers Leila (26) moet er zelf om lachen. Voor haar gezicht houdt ze een masker. Het is het oude gezicht van Jean-Marie Le Pen, de vroegere voorzitter van het Front National. Maar om het gezicht heen zijn de lange blonde haren gedrapeerd van Marine Le Pen, de huidige partij- voorzitster én presidentskandidate. „Ze zijn toch eigenlijk gewoon hetzelfde?" zegt Leila, die werkt als graficus. „De partij is met Marine heus niet veranderd." Ze is naar Place de la République in Parijs gekomen om te proteste ren. Want de extreemrechtse Ma rine Le Pen doet mee aan de tweede ronde van de presidentsverkiezin gen. „Dat is gevaarlijk voor Frank rijk. Vooral vanwege haar immigra tiepolitiek. Zij wil mensen met de Franse nationaliteit voorrang geven op scholen en in ziekenhuizen. Ver schrikkelijk. Haar beleid is pure dis criminatie. Mensen zijn toch men sen? Die hebben toch dezelfde rechten als ze hier wonen?" Naast haar staat Jean-Paul (65), een gepensioneerde ambtenaar: „Het Front National was fascistisch en is nog steeds fascistisch. Er is niks veranderd. Een Le Pen blijft al tijd een Le Pen." Ander imago Hij herinnert zich nog dat er in 2002 ook gedemonstreerd werd. Toen haalde Marines vader, Jean- Marie Le Pen, namens het Front National de tweede ronde. Daarna gingen elke dag honderdduizenden mensen de straat op. „Zo is het nu niet meer, nee. Marine heeft de par tij een ander imago gegeven, een MACRON normaler imago. En de tegenstan der is Emmanuel Macron: die wil de verzorgingsstaat afbreken. Vind je het gek dat Le Pen populair is?" Het was gisteren voor het eerst dat op grote schaal werd gedemon streerd tegen de opmars van het Front National. De afgelopen dagen waren er wel al kleine betogingen, wat hier en daar leidde tot geweld dadigheden. Gisteren gingen enkele duizen den mensen de straat op. Opnieuw kwam het tot rellen toen jongeren met bivakmutsen de politie beko gelden. Daarop werd teruggescho ten met traangasgranaten. Het protest op straat gaat gepaard met petities en acties. Inmiddels hebben organisaties van advocaten, kunstenaars en wetenschappers zich uitgesproken tegen Le Pen. De Franse Hugo (25) en zijn Het Front National is fascistisch en is nog steeds fascistisch. Er is niks veranderd Amerikaanse vriendin Maggie (20) staan op de Place de la République. „Ik vind Le Pen gevaarlijk", zegt Hugo. „Ze wil de immigratie stop pen, dat is discriminatie. Ze wil van de euro af, dat is funest voor de eco nomie." Maggie: „Toen ik weg ging uit Amerika, kwam Trump aan de macht. Nu ben ik in Frankrijk en staat Le Pen aan de poort van de macht. Ik vind ze allebei even ge vaarlijk." Hugo schudt zijn hoofd. „We moeten wel afwachten, hè? Le Pen heeft een grote mond over grensbewaking en zo, maar we zul len zien wat ze in het echt gaat doen. Dat was bij Trump ook zo. Eerst zien dan geloven. Misschien is ze wel niet zo erg als ze lijkt." dinsdag 2 mei 2017 GO NOORD-KOREA Het Centrum Informatie en Documentatie Israël is het niet eens met het initia tief om 4 mei ook omgekomen vluchtelingen te herdenken. BANGKOK JARIG JETJE a De Britse prinses Charlotte mag vandaag twee kaarsjes uitblazen. Reden genoeg voor haar trotse moeder hertogin Catherine om thuis in Norfolk een foto te maken en deze via Twitter met de wereld te delen. De verjaardag viert de prin ses in huiselijke kring, samen met haar moeder, vader prins William en oudere broer prins George (3). fotoafp INDIA Honderden Indiase bruiden kregen af gelopen weekend een knuppel als hu welijksgeschenk. Ze kunnen die ge bruiken tegen agressieve of dron ken echtgenoten. De houten knuppels van ongeveer 30 centimeter, werden uitgedeeld door de minister van Platte landsontwikkeling op een grote huwe lijksceremonie in de deelstaat Madhya Pradesh. BONAIRE Het lichaam van de vermiste Ariana de Morales de Floren- cia (23) is op het strand van Bonaire teruggevonden. De vrouw, bemannings lid van cruiseschip Navigator of the Seas, werd sinds 20 april vermist. UTRECHT De Belastingtele foon heeft tussen 1 maart en 1 mei 850.000 telefoon tjes binnengekre gen met vragen over de aangifte in komstenbelasting. Dat zijn er heel wat minder dan vorig jaar, toen nog 1,2 miljoen telefoni sche vragen bin nenkwamen. De da ling is te verklaren doordat de fiscus steeds meer gege vens zelf vooraf in vult. Een Le Pen blijft altijd een Le Pen' Fransen gingen gisteren de straat op om te protesteren tegen de rechts-populistische presidentskandidate Marine Le Pen. „Haar beleid is pure discri minatie." Frank Renout Parijs De sociaal-liberale favoriet bij de Franse presidentsver kiezingen, Emmanuel Ma cron, vindt dat de Europese Unie (EU) drastisch moet hervormen. Zo niet, dan moet Frankrijk rekening houden met een frexit, het verlaten van de EU. De pro-EU-kandidaat zei dat gisteren tegen de BBC nu hij en zijn rivaal Marine Le Pen van het rechtse Front National de laatste campagneweek in gaan. Franse kiezers bepalen zondag wie van de twee de nieuwe president wordt. Le Pen heeft voortdurend in gezet op een anti-EU-gevoel en beloofde een referendum te houden over het EU-lid- maatschap van Frankrijk als ze wint. Zij krijgt vooral steun uit landelijke en vroegere in dustriële gebieden met haar beloften weer grenscontroles in te voeren en immigratie sterk terug te dringen. „Ik ben pro-Europees, ik ver dedigde tijdens deze verkie zingen het Europese idee en een Europees beleid omdat ik geloof dat dat heel belangrijk is voor het Franse volk en voor de plaats van ons land in de globalisering", zei Macron, leider van de recentelijk door hem opgerichte beweging En Marche! (Voorwaarts). „Maar tegelijkertijd moeten we naar onze mensen luisteren, naar het feit dat ze erg boos zijn, ongeduldig en het disfunctio neren van de EU is niet meer te handhaven." -Jean-Paul (65), oud-ambtenaar Een lid van de oproerpolitie wordt in Parijs geraakt door een molotovcocktail, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5