Maggie (16) is hoofdpijndossier Ruim 200 arrestaties in Turkije 4 Partijvoorzitter verder in het nauw door omstreden crematoriumdeal VVD-voorzitter Henry Keizer raakt verder in het nauw nu er nieuwe vragen blijven rijzen over de omstreden aankoop van zijn crematoriumbedrijf. De kwestie dreigt ook leider Mark Rutte te raken. Vanavond komt de partijtop opnieuw bijeen. In de WD-top houdt men er inmiddels rekening mee dat de lucratieve zaken- deal uit 2012 Keizer de das kan om doen. Een partijprominent schat de kans op zijn aanblijven nog net iets groter in dan zijn vertrek, na gistermiddag vier uur lang te zijn bijgepraat op het partij bureau. Daarbij waren het hoofdbestuur, re gionale afdelingsvoorzitters en de voltallige partijtop aanwezig, inclusief Mark Rutte. De persconferentie van vrijdag, waarmee Keizer de lucht dacht te klaren, heeft vooral geleid tot nieuwe, onbeantwoorde vragen. Zo zou de verkoop van de verzekeringstak van De Facultatieve buiten de waardering van het crematoriumbedrijf zijn gehouden, meldt RTL Z. „Er komen steeds meer ele menten op tafel", stelt een tweede promi nent bezorgd. „Het wordt steeds ingewik kelder, dit straalt af op de WD." Partijgenoten nemen het Keizer kwalijk dat hij vrijdag journalisten van Follow The Money - die de lucratieve deal aan het licht brachten - de toegang ontzegde. „Dat is een beeld dat blijft hangen", vervolgt de tweede partijprominent. Over de deal zelf gaf Keizer een 'heldere' uitleg, maar ook als die juridisch blijkt te kloppen, blijft de vraag of hij geloofwaardig verder kan, meent de eerste prominent. „Heeft Keizer het gezag nog twee jaar de WD voor te zitten?" Tegelijkertijd mag Keizer niet enkel aan beeldvorming worden opgehangen. „Iemand is onschuldig tot het tegendeel vaststaat", zegt Wouter Kolff, voorzitter van de WD Midden-Nederland. Partijleider Mark Rutte oogde zondag aangeslagen, stellen ingewijden. Keizer is een vertrouweling, 'een politieke oom', van wie Rutte niet hoeft te vrezen dat hij uit is op zijn baan. Verweer Naar buiten toe heeft Rutte zich inmiddels pal achter Keizer geschaard, door hem te kwalificeren als 'integer'. Rutte noemde bo vendien Keizers reactie op de onthullingen 'adequaat' en zei 'blij' te zijn dat alle feiten op tafel zijn gelegd. Door die uitspraken, nog voor de integriteitscommissie van de WD een oordeel heeft geveld, maakt Rutte zich kwetsbaar, ook al omdat er nog altijd nieuwe berichten over de deal verschijnen die Keizers verweer ondergraven. Vanavond staat de vraag centraal wat de precieze opdracht aan de integriteitscom missie zal zijn. Het staat niet vast of de drie leden over voldoende inhoudelijke kennis beschikken om de kwestie te toetsen en of er wellicht externe hulp ingeschakeld moet worden. Onduidelijk is bovendien hoe lang de commissie de tijd moet krijgen. Over tweeënhalve week is het partijcongres waarop Keizer herkozen hoopt te worden. li Tiener Maggie ontvluchtte een maand geleden Tennessee en leek vermist, tot zij werd gevonden in Zwolle. Maar ze wil absoluut niet terug naar de Verenigde Staten, zelfs niet nu haar moeder in Neder land is om haar op te halen. „Het is voor ons ook een tamelijk unieke casus", zegt een woordvoer der van het Openbaar Ministerie. Maggie Lee ontvluchtte op 1 april Tennessee en reisde op het paspoort van haar zusje naar Ne derland. Haar eigen paspoort was ingenomen. In ons land verbleef ze vrijwillig bij meerdere vrienden, die ze via internet leerde kennen. Haar moeder Sabrina kwam 27 april naar Nederland om haar vermiste dochter te zoeken. Maggie werd aangetroffen in een trein in Zwolle, maar wilde niet mee terug. Waarom ze zo halsstarrig weigerde, is onduidelijk. Maggie is echter gearresteerd wegens identiteits diefstal, omdat ze op het paspoort van haar zusje reisde. Het meisje heeft inmiddels een ad vocaat die, na overleg met Maggie zelf, geen commentaar wil geven. Het Openbaar Ministerie (OM) zoekt nu een antwoord op twee vragen: wordt Maggie vervolgd we gens diefstal in Nederland of Ame rika? En wordt ze officieel het land uitgezet of gaat ze toch 'vrijwillig' met haar moeder mee? Een woord voerster van het OM zegt dat er overleg is met de Amerikaanse au toriteiten. Puber Justitie kan Maggie waarschijnlijk niet lang vasthouden. Mogelijk wordt ze vandaag nog vrijgelaten. Vermoedelijk wordt dan ook dui delijk wat er met de opstandige pu ber gaat gebeuren. Ook de Raad voor de Kinderbe scherming spreekt met alle partijen om te zien wat de beste oplossing is voor Maggie, bevestigt Maggies ad vocaat. ISTANBOEL Ruim tweehon derd demonstranten zijn in Turkije opgepakt tijdens bijeen komsten op de Dag van de Arbeid. In Istanboel probeerde een groep demonstranten bij een 1 mei-mars het Taksimplein te betreden. Met vakbonden was afgesproken dit niet te doen. De politie gebruikte traangas en rubberen kogels. Volgens autoriteiten zijn 40 molotovcocktails, 17 handgrana ten en 176 stukken vuurwerk in beslag genomen. Het Taksim plein is een traditionele verza melplek voor protesten tegen de regering, maar het is nu voor de monstranten tot verboden ter rein verklaard. Demonstranten die er toch naartoe wilden, wer den in de wijk Mecidiyekoy door de politie uiteen gejaagd. dinsdag 2 mei 2017 GO VVD-top bijeen om crisis rond 'oompje' Keizer Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag 4 VVD-voorzitter Henry Keizer ligt onder vuur omdat hij De Facultatieve ver onder de waarde zou hebben aangekocht. FOTO ANP De 16-jarige Amerikaanse tiener Maggie Lee zit nog steeds vast op het politiebureau. Justitie be kijkt onder meer met de Raad voor de Kinderbescherming hoe het verder moet. Victor Schildkamp Zwolle Moet Maggie worden vervolgd in Nederland of in de VS? foto politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4