9 Pslgi Eerste Nederlander kan zijn nieuwe robotklikarm met zijn gedachten leren aansturen 'J e Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een periode op zichzelf. Anouk van Dalfsen (27) uit Middelburg is driekwart jaar single. Ooit wil ze wel trouwen, maar voorlopig geniet ze van haar vrijheid. „Ik wil nog zo veel van de wereld zien." Ware liefde: „Het bestaat wel. Het is alleen de vraag of het standhoudt en op wat voor manier. Liefde kan ook be tekenen dat je elkaar loslaat." Kroeg: „Een goede plek om mensen te leren kennen, vaak beter dan online. Het vergt lef om in je eentje naar de kroeg te gaan. Je moet dan toch uit je comfortzone stappen. Ik ben van plan dat deze zomer meer te doen." Afhaalmaaltijd: „Superhandig als je het druk hebt. Ik heb het een tijdje ge daan, maar het is niet goed voor je ge zondheid. En ook niet voor je porte monnee." Blind date: „Kan heel interessant zijn. Soms heb je al een keer gepraat en weet je of het klikt, maar het is altijd afwach ten of die klik ook blijft. Ik heb wel blind dates gehad, maar dan hield het na een tijdje toch weer op. Misschien heb ik het nu te druk voor een relatie of ben ik er nog even niet aan toe." Kritisch: „Ik ben heel kritisch naar mezelf. Ik weet wel dat niet alles per fect kan zijn. Maar als je niet kritisch naar jezelf bent, blijf je altijd dezelfde fouten maken. Als iemand tegen me zegt dat ik iets verkeerd doe, luister ik daarnaar. Dan bedenk ik wat ik een volgende keer anders kan doen. Of hoe ik een lastige situatie voortaan kan voorkomen." Afknapper: „Afgetrapte schoenen. Dan kan iemand nog zo leuk zijn, maar dat is echt iets waar ik op afknap." Vrijheid: „Dat is het belangrijkste wat er is. Daar moet je niet in belem merd worden. Het is mooi om een partner te hebben die je daarin steunt en die je laat doen wat je wil. Anders is hij je ook niet waard." Zoekende: „Op dit moment ben ik vooral zoekende naar wat ik wil, wat bij me past, wie ik ben en hoe ik mijn toekomst voor me zie." Flirten: „Altijd leuk om te doen. Je be reikt er meer mee en stelt jezelf sneller open. Het hoeft ook niet altijd op een 'ik vind je leuk-manier' te zijn, ik vind het vooral gezellig." Vriendschap: „Heel belangrijk om goede vrienden te hebben met wie je alles kunt delen. Bij wie je je hart kunt luchten en die het niet erg vinden als je weer eens loopt te zeiken of huilend binnenkomt. Zonder mijn vrienden zou het singlebestaan heel eenzaam zijn." Zielig: Als single ben je juist stoer, vind ik. Je durft te kiezen voor jezelf en voor het op jezelf zijn. Soms vragen mensen of ik niet eenzaam ben. Of ik merk een soort medelijden. Maar ik ben totaal niet zielig." Kinderen: „Ik wil nog te veel van de wereld zien. Nu ben ik nog fit en jong en kan reizen. Ik wil genieten van mijn vrijheid. Misschien klinkt dat egoïs tisch, maar het is nu even mijn tijd." Tinder: „Na een paar weken ben ik het beu en gooi ik de app van mijn tele foon. Tot ik een avond niks te doen heb en 'm toch weer installeer." Trouwerij: „Ooit wil ik wel trouwen. Ik denk dat elke vrouw daarvan droomt. In iedere vrouw schuilt toch een prinses." Wijntje: „Vriendinnen en wijn zijn de beste combinatie in veel situaties. Re gelmatig appt een vriendin 'need wine!' en dan halen we een fles." NIEUWE VINDING dinsdag 2 mei 2017 PZ 'Nog even genieten van mijn vrijheid' is" O Joanne Karkdijk Voor het eerst is een klikrobotarm bij een Nederlander ge plaatst die hij met zijn gedachten aanstuurt. De man kan zijn arm en hand weer gebrui ken. Bij een verkeersonge luk zeven jaar geleden verloor Johan Bagger man zijn onderarm. Twaalf dagen geleden ontving hij in het Rad- boudumc zijn klikro botarm. Wereldwijd hebben enkele mensen zo'n prothese. De patiënt klikt de ro botarm eenvoudig vast aan een operatief inge brachte metalen pen in het bot van zijn boven- armstomp. Bij de tweede operatie zijn bij hem drie zenuwen die voorheen de spieren in hand en onderarm aan stuurden, vastgehecht aan de spieren van deze stomp. „Hierdoor trekken delen van de spieren in de bovenarm samen als hij in ge dachten zijn arm of hand beweegt", vertelt zijn revalidatiearts Henk van de Meent. „Een sensor meet die spieractiviteit en stuurt de robotarmcomputer aan. Zo beweegt de patiënt zijn arm en hand zoals hij in ge dachten had. Uiteinde lijk kan hij iets boven zijn hoofd grijpen of zijn veters strikken." Aangroeien In de Nijmeegse pro these zijn twee nieuwe vindingen gecombi neerd: de aansturing van een robotarm met gedachten, en de be vestiging met een titaniumpen, de pen- prothese. De aanstu ring met gedachten wordt al toegepast in de Verenigde Staten. Een pen- of klikpro- these heeft voordelen boven de gangbare (koker) prothese. De laatste schuif je om de stomp en zit losser. Een penprothese zit stabieler en stuurt directer aan. Voordat Johan de pro these kreeg, moest hij dagelijks in gedachten trainen. De zenuwen die in de bovenarm- spier zijn gelegd, moe ten in de spier groeien. Dat gebeurt pas als de zenuw wordt gebruikt. Er volgt nog een inten sieve revalidatie. Van de Meent: „De fijne motoriek herstelt niet volledig. Schrijven zal niet meer lukken. Maar oefening baart kunst. Over een maand kan hij al veel meer." Carin Rost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49