7 Ik heb ontdekt dat falen niet erg is, je probeert het gewoon opnieuw' kleding ze kopen, wat ze studeren, waar ze naartoe op vakantie gaan. Dan kunnen ze het niet fout doen. Ik kocht ook de kleding waarvan ik dacht dat anderen die leuk vonden. In die periode voelde ik me opgeslo ten en alleen." Een sociale fobie is een serieuzer probleem dan velen denken, zegt Florian Hiele. Mensen lopen het ri sico zich af te zonderen om zich vei lig te wanen. Vrienden zoeken ze amper op. Relaties en huwelijken lo pen stuk. ZelfVerwaarlozing dreigt. Kan je ervan afkomen? De coach meent van wel. „De training is geen wonderpil, maar je leert omgaan met de angst." TIPS Veertien manieren om los te komen van sociale angst Vergelijk jezelf niet met anderen. Jij bent uniek en zij zijn uniek dinsdag 2 mei 2017 Patricia durft tegenwoordig makkelijker haar mening te geven. FOTO'S SHODY CAPEMAN 1 Accepteer om te be ginnen dat je een soci ale angst hebt en je je tijdelijk ongemakkelijk voelt in contact. Je mag angstig zijn. 2 Zeg herhaaldelijk tegen jezelf dat jouw mening er wél toe doet en dat de mening van anderen niet de waar heid hoeft te zijn. 3 Geef jezelf toestem ming fouten te maken, zie elke stap als een leermoment. 4 Gooi perfectiedrang overboord, stel niet te hoge eisen aan jezelf. 5 Kijk terug naar waar die sociale angst mo gelijk vandaan komt. Misschien had je strenge ouders of ba zige broers/zussen/le raren/vrienden? Die herkenning ont spant. 6 Laat alle schaamte over wie je bent en hoe je eruitziet los. Geef je zelf kans om te zijn zoals jij bent. 7 Laat het idee los dat die ander jou tijdens het gesprek aan het beoordelen is. Elkaar aankijken, praten en luisteren vormt een na tuurlijk onderdeel van contact. 8 Vergelijk jezelf niet met anderen. Jij bent uniek en zij zijn uniek. 9 Verleg je focus. Kijk tijdens een gesprek eens naar iets anders uit de omgeving, zoals een vaas, tafel, stoel of iemand anders in de ruimte. Dit leidt de aan dacht af van de naar jouw idee 'kritische' blik. 10 Vraag jezelf af: wat vind ik belangrijk, leuk of fijn? En maak daar in je leven meer ruimte voor. 11 Durf je kwetsbaar op te stellen en spreek uit wat je denkt/voelt. 12 Stap uit je comfort- zone. Een uitdaging aangaan geeft je zelf vertrouwen. 13 Sluit je ogen en stel jezelf voor dat de aan staande ontmoeting ontspannen, harmoni eus en positief ver loopt. 14 In meer dan 50 pro cent van de gevallen is een sociale fobie al voor het 14de levens jaar ontstaan. Dus heb geduld en geef jezelf tijd om ervan af te komen. Meer op socialevrijheid.nl Patricia Stegehuis (21), zit op de Hogere Hotelschool en loopt stage „Tijdens mijn opleiding en ook privé merkte ik dat ik me niet altijd durfde te uiten. Vooral in onbekende situa ties. Dat vond ik verve lend. Ik vergeleek me zelf met vriendinnen en andere studenten en dacht dat ik mis schien gewoon verle gen was. Maar ergens knaagde het aan me. Ik wilde niet blijven kwakkelen. Ik kwam twee jaar ge leden een online trai ning tegen en besloot me aan te melden. Natuurlijk vond ik het eng om juist in een groep over mezelf te moeten praten, maar ik zette me over de angst heen." Scheiding „Tijdens de training wordt gezocht naar oorzaken. Zo kwam aan bod dat mijn ouders zijn geschei den toen ik 15 jaar was. Dat vond ik na tuurlijk erg, maar ik had niet het idee dat het me had veranderd. Per slot van rekening heb ik nog steeds goed contact met mijn ouders." Angel „Wel keek ik enorm op tegen mijn broer en mijn vader. Alsof ik on bewust altijd hun goedkeuring zocht voordat ik iets durfde te doen of te beslis sen. Dat leek een oor zaak voor mijn fobie te kunnen zijn. Want daardoor kon ik slecht voor mezelf opkomen. Helemaal toen ik op mezelf woonde en hen niet meer om advies kon vragen. Ik liep vast, durfde niet ge makkelijk meer beslis singen te nemen en mijn mening te uiten. Uit angst om de foute keuze te maken. Tijdens de training ben ik uitgedaagd om de voor mij juiste keu zes te durven maken. Ik werd bewust van mijn denkwijze en kijk er sindsdien anders naar. Ik ben niet volle dig veranderd, maar ik neem meer de tijd om te ontdekken wat ik zou willen. Ik heb nu geen hartkloppingen meer als ik iets moet vertellen. Ik ben erachter dat het niet erg is om een foute beslissing te nemen of te falen. Dan probeer je het ge woon opnieuw. Als je zo kunt denken is de angel eruit, de pani sche angst om het verkeerd te doen. Dat heeft me rust ge geven. En ik durf te genwoordig gemakke lijk mijn mening te geven. Zowel privé als tijdens mijn opleiding of stage. Ik voel me vrijer en enorm opgelucht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47