Een diertje voor Sara 5 BRAM, EMINE EN SARA Anticonceptiepil vermindert welzijn Ik ben hier geboren en daarom is het met de relatie met die Soedanees ook niet goed gelopen. Bij Abram zijn er ook dingen waar hij gewoon van uit gaat vanwege zijn christelijke opvoe ding." Abram: „Ik heb mijn opvoeding nooit als beklemmend ervaren, de kerkgemeenschap was een prachtige wereld om in op te groeien. Ik heb veel lol gehad en had er veel vrien den, maar daar draait het volgens mij niet om. De kerk voegde voor mij niet meer veel toe en daarom kon ik een keuze maken." Bibian: „Bij de islam vond ik het mooi dat geschreven staat: het gaat alleen tussen jou en God. Bij christe lijke kerken wordt volgens mij veel meer gezegd hoe je moet geloven." Abram: „Liefde overwint alles. Onze liefde heeft ook alles overwon nen." Twee tegen een, daar doen we niet aan Abram: „Omdat Jaffe enig kind is, hebben we als ouders altijd allebei veel aandacht voor hem. We letten erop dat het niet twee tegen één wordt als hij iets verkeerd heeft ge daan." Bibian: „Als Abram boos is op Jaffe, bemoei ik me er niet mee. Jaffe is ver der een ideaal kind, we hebben niet veel regels voor hem nodig. Er zijn maar een paar dingen die mij boos maken. Vanaf zijn zesde was het een opgave hem op tijd op school te laten komen. Ik zei dan tegen Jaffe dat ik ging douchen en dat hij zich in de tussentijd kon aankieden. Maar als ik onder de douche vandaan kwam, zat hij nog gewoon met Lego te spe len. Op de een of andere manier wilde niet tot hem doordringen dat hij zich moest aankleden. Het heeft zo'n twee jaar geduurd en af en toe kwam het stoom uit mijn oren. We starten nu nog wel laat op, maar het gaat goed." Jaffe: „We praten er meestal wel over als mama boos wordt." Bibian: „Abram kan goed uitleggen waarom hij boos wordt. Ik ontplof meteen. Abram heeft meer geduld." Jaffe: „Daarom heb ik liever ruzie met mijn vader, dan met mijn moe der." Als enig kind kun je veel meer dingen doen Jaffe: „Ik vind het niet erg dat ik geen broertje of zusje heb. Het is al leen lastig als ik me verveel. Dan is het handig als er iemand is waar ik mee kan spelen. Meestal ga ik dan naar vrienden toe. Als ik daar ben, wil er soms wel eens een zusje meespelen, maar dat kan dan niet omdat wij al aan het spelen zijn. Daarom ben ik blij dat ik geen zusje heb. Het andere voordeel van enig kind zijn is dat je wat verdere reizen kunt maken met je ouders. Bijvoor beeld naar Zuid-Afrika: dat is best duur. Dat kun je natuurlijk niet zo snel met twee of drie kinderen doen." Logboek Sara krijgt een kat. Zo'n schattig mor- meltjedat door het huis achter een balletje aan rent. Of lekker tegen Sara aan ligt om te knuffelen. Ik roep het tegen iedereen, ook al wil Emine helemaal geen poes. Vieze beesten die verharen en in de tuin poe pen, is haar overtuiging. De strijd om de poes ver hardde. 'Waarom gun je haar dat niet?', vroeg ik in een huiskamer vol bezoek. Ook probeerde ik op het ge moed van de ooms en tantes te spelen en vroeg of zij Sara zo'n diertje zouden gunnen. Nu hoefde ik Emine niet meer te overtuigen, maar moest zij zich verdedigen. Zelfs tante Zik, normaal fel tegenstander van alles wat rommel kan geven, wilde voor Sara wel door de knieën gaan. Het beestje moet dan wel buiten poe pen. En liefst niet in onze tuin. Ik toonde mij bereid om die concessies te doen. De steun van Zik, mijn vrouws lievelingszus, zou mij wel eens de overwin ning kunnen brengen. Maar een e-mail stuurde mijn aanvalsplan in het honderd. Dat zit zo: de Vrienden van het Kooikerhondje bo den Sara een hulphondje aan. Een hondje dat haar kan helpen met deuren ope nen en spullen van de grond rapen. En bovenal, zo stond er, zou de hond 'een trouwe vriend blijken om verdriet mee te delen'. De kooikerhondjes zijn een antwoord op dure hulp honden en er is net een Waarom gun je Sara dat niet, vroeg ik in een huiskamer vol bezoek nestje vol pups geboren. Als uitsmijter nodigde de mail schrijver ons uit de Face- bookpagina van de stichting te bekijken. We zagen een hondje dat met grote ogen in de camera keek. Braaf liepen de kooi kerhondjes naast kinderen in een rolstoel en hielpen hen plichtsgetrouw met al lerhande klusjes. Zeg nu nog maar eens nee, dacht ik. De hondjes hadden in een paar seconden mijn hart ge stolen, maar toch knaagde er iets. Als ik heel eerlijk ben, ben ik meer van de katten dan van de honden. En zo'n beestje opvoeden is een hele klus. Het is net zo veel werk als een baby, zeiden vrien den. En ook de Vrienden van het Kooikerhondje zei den dat Sara er nu eigenlijk nog te jong voor is. „Denk er dus goed over na!" Zo'n harig beestje dat Sara helpt en ons alle drie opvrolijkt. Het klinkt zó mooi. Maar tegelijkertijd sloeg de twijfel toe. De zorg voor Sara, ons werk, de stichting waarmee we strij den voor onderzoek naar zeldzame spierziekten - onze dagen zijn vol. Hebben we tijd voor zo'n beestje? Willen we nog meer verant woordelijkheden? Dankbaar voor het aanbod durfden we bijna geen nee te zeggen. Toch hebben we de knoop doorgehakt. Dit is niet het moment voor een hulp hondje. Sara is bijna jarig. En een poesje kost zo veel minder tijd! UITGEZOCHT Sara, de anderhalf jaar oude dochter van Emine en Bram Verbrugge, heeft de zeldzame spierziekte MDC1A waarvoor geen behandeling bestaat. Vader Bram doet verslag. Vandaag deel 9. dinsdag 2 mei 2017 Emine en Bram discussië ren over een huisdier. Sara krijgt een hulphondje aan geboden en dus laait de eeuwenoude discussie 'hond of kat' weer op. Bram en Emine hebben de Stichting Voor Sara op gericht om te strijden voor onderzoek naar de zeld zame spierziekte MDC1A. Meer informatie staat op voorsara.nl Slik je de combina- tiepil en ben je on tevreden over je leven? Mogelijk is de pil de boosdoe ner. De anticoncep tiepil krijgt nogal eens de schuld van een slechte ge moedstoestand bij vrouwen. Weten schappers van het Zweedse Karolinska Instituut en de Stockholm School of deze veranderingen, stellen de onderzoe kers, al weten ze niet hoe. Waarschijnlijk bespeelt het propes- tageenhormoon in de pil het brein. Het ging in dit onderzoek om de combinatiepil met etinylestradiol en levonorgestrel. Ook in Nederland is dit de meest ge bruikte anticoncep tiepil. Carin Röst Economics wilden er meer over weten. Ze gaven 340 gezonde vrouwen tussen de 18 en 35 jaar ofwel een anticonceptiepil ofwel een placebo- pil. Drie maanden later vroe gen ze ie dereen hoe het ging. De pilslikkers ble ken hun levens kwaliteit lager te be oordelen dan de pla ceboslikkers. Ze scoorden minder op algemeen welzijn en op bijvoorbeeld energieniveau. De pressieve klachten werden amper ge noemd, wat we ieens wordt gedacht. De pil ver oor zaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45