zo 6 4 Gezond zijn en blijven, opvoeden; we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u van het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Bibian Scheepstra, Abram de Pagter en hun zoon Jaffe uit Zierikzee. DOEN WIJ DAT Tachtig procent van de problemen lost zichzelf op Abram: „Ik ben een slechte planner." Bibian: „Hij zegt nooit nee." Abram: „Dat komt doordat ik een groot verantwoordelijkheidsgevoel heb." Bibian: „Dat verantwoordelijkheids gevoel heeft Abram meer bij afspra ken buitenshuis. Dus trek ik mijn ei gen plan. Ik denk: het kan meevallen, maar het kan ook minder tegenval len. Misschien is hij op tijd, maar als hij het niet is, maak ik me er niet meer zo druk om." Abram: „Mijn time management is gewoon anders. Het is maar goed dat mannen vrouwen kunnen afrem men. Anders zou je een compleet overgereguleerde wereld hebben en dat is niet leuk. Dan zou alles van te voren bepaald moeten zijn." Bibian: „Toen ik eens zonder Jaffe en Abram naar Spanje ging, wilde ik van tevoren alles regelen. Abram zei: ga maar, wij regelen het thuis wel. Ik vond het lastig om los te laten, maar oké. Tachtig procent van de proble men lost zich vanzelf op." Een regel heeft geen zin als je hem niet handhaaft Abram: „Soms knalt het tussen ons. Ik probeer dan wel te relativeren en naar mezelf te kijken: misschien was dit niet zo handig van mij en was ik wel fout. We proberen elkaar te be grijpen." Bibian: „Een ruzie uitpraten? Dat doen we eigenlijk niet. We gaan niet met elkaar rond de tafel zitten om af te spreken hoe we het de volgende keer kunnen voorkomen. Sommige mensen maken daar afspraken over." Abram: „Je kunt mooie plannen ma ken, maar hoe weet je nou van tevo ren of het een goede oplossing is? Ik ben nogal organisch aangelegd: ik accepteer de dingen zoals ze zijn." Bibian: „Hij gelooft niet in een dwin gende hand. Ik wel." Abram: „Daarom ben ik minder van de regels, want als je ze hebt, moet je ze ook handhaven. Kijk, als ik een bon krijg omdat ik te hard heb gere den, vind ik dat niet erg. Dat werkt nu eenmaal zo. We proberen Jaffe op die manier op te voeden. Bibian is van eigen verantwoordelijkheid en vertrouwen geven. Ik leg hem uit dat alles wat je doet consequenties heeft. Zoals: als je te lang aan het gamen bent, wordt je moeder boos. Maar ik heb ook zo mijn principes. Ik vind dat Jaffe altijd netjes een hand moet ge ven en iemand moet aankijken als hij tegen iemand praat. Ik vind dat be langrijker dan goede cijfers." De bijbel staat naast de koran in de boekenkast Bibian: „Als kind ging ik naar een ka- Als Jaffe te lang aan het gamen is, waarschuw ik dat zijn moeder boos wordt DE FAMILIE tholieke school, maar ik ben verder niet religieus opgevoed." Abram: „Ik wel. We gingen naar de Christelijk Gereformeerde kerk. Ik heb belijdenis gedaan en daar heb ik geen spijt van, maar ik ga nu niet meer naar de kerk. Ik begrijp volledig waarom mensen geloven en naar de kerk gaan, maar ik heb er geen be hoefte meer aan. Het heeft te maken met onze relatie, maar ook met hoe ik zelfben. Ik heb nooit specifiek naar een christelijk meisje gezocht. Het is een puur rationele keuze geweest om onze relatie en het geloof niet met el kaar te combineren." Bibian: „Ik kwam, toen ik Abram leerde kennen, uit de islamitische wereld. Ik had een relatie met een Soedanees en stond vijf keer per dag op een matje te bidden. In het begin ben ik met Abram mee naar de kerk gegaan, puur uit nieuwsgierigheid. Voor mij was twee keer op zondag naar de kerk een makkie vergeleken met vijf keer per dag bidden. Als ik geen kennis had gemaakt met de is lam, was naar de kerk gaan een te grote stap voor mij geweest." Abram: „In het begin botste het wel. We hadden verschillende opvattin gen en ik vroeg me af hoe het leven verder moest. Nadat we gingen sa menwonen, heb ik me uitgeschreven bij de kerk." Bibian: „Op de onderste plank van onze boekenkast staan zowel de bij bel als de koran. Het is maar net waar je wieg stond: dat bepaalt wat je eet en wat je gelooft. Voor mij was het lastig om op een vrij strikte manier te leven in deze maatschappij. dinsdag 2 mei 2017 PZ 'Een ruzie uitpraten? Daar doen we niet aan' Valeska Nastaly 44 —Abram de Pagter Bibian Scheepstra (47) is docent Spaans Abram de Pagter (40) is manager infraprojecten Jaffe de Pagter (11) zit in groep 7 van de Theo Thijssenschool in Zierikzee Jaffe (11) vindt het prima om enig kind te zijn. „Ik ben blij dat ik geen zusje heb." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44