3 ■m Weg Reizen maakt gelukkig, zegt de reisverslaafde hoogleraar Ap Dijksterhuis in zijn nieuwe boek. Als je brein razendsnel nieuwe prikkels verwerkt, kom je in een roes'. 6 6 Is je moet kiezen tussen een nieuwe keuken en op reis gaan, kies dan de reis. Ap Dijkster huis (48) kan niet stelliger klinken. De psycholoog aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen, verslaafd aan reizen naar verre landen, schreef het luchtige boek 'Wie (niet) reist is gek', gebaseerd op ruim dertig onderzoe ken, boeken en eigen ervaringen. Ver van huis ben je in staat creatie ver en gelukkiger te zijn, concludeert hij. Over de grens werkt je brein soe peler en evenwichtiger dan thuis. Dat komt onder meer omdat reizen ons bevrijdt van ballast en ruimte biedt voor nieuwe inzichten. Dat verschil merk je al op vakantie naar de camping in de Dordogne, maar het wordt pas echt spectaculair als je de westerse wereld achter je laat en je getroffen wordt door een cul tuurschok. Marokko voldoet al. Ga naar Fez, raadt Dijksterhuis aan. „Van alle manieren om onze geest te masseren, is reizen de meest wel dadige", beweert de auteur. „Voor je persoonlijk geluk maakt het niet veel uit waar je naartoe trekt. Je bent wel gelukkiger naarmate je langer en ver der weg bent. In een land als India heb je een ander referentiekader no dig om te begrijpen wat je ziet. Zo'n land brengt je op nieuwe ideeën. ONGELUKKIG Schilders en schrijvers hebben niet voor niets altijd gereisd." Verwacht geen wonderen als je meer behoefte hebt aan een ligbed langs het zwembad. Pas als je eropuit trekt, stimuleert reizen sommige hersendelen. Hoe dat komt? De hoogleraar geeft er in zijn boek de volgende zes redenen voor. 1 Verwondering houdt lenig Het vermogen om je te verbazen leidt tot creativiteit en psychologische groei, zo citeert de hoogleraar geluk uit ruim dertig publicaties tussen 1962 en 2or6. Verwondering maakt ons minder materialistisch en ge haast, en behulpzamer en bescheide ner. „Het houdt de geest lenig", aldus Dijksterhuis. Vanuit verwondering kan een mens oprecht blij worden. Waar gebeurt dat vaker dan op reis? Thuis kun je een documentaire vol gen over de Grand Canyon of de Taj Mahal, maar pas in het echt benemen ze je de adem. Dan hoor je jezelf plots een diepe zucht slaken, alleen omdat de schoonheid van de ervaring zo overweldigend is. Een soepel brein laat zich ook snel ler verleiden om de humor van een situatie in te zien. Verliefd als Dijk sterhuis is op India stapt hij op een van zijn reizen een kantoor binnen om een vliegticket te kopen. Met bui ten 37 graden loopt hij naar de water- koeler. „Net op tijd zie ik dat er geen watertank op is vastgeschroefd, maar een fles Johny Walker Red Label." 2 Reizen schept ruimte De wetenschap is er duidelijk over, stelt de geluksprofessor: Naarmate we meer stress ervaren hapert het hersendeel vaker dat zorgt voor ons geheugen, bewustzijn en aandacht. Enkele dagen je mail niet checken en een boek lezen of een gesprek voeren kan al psychologisch verfrissen. Maar alleen reizen brengt de geest volledig op orde, stelt Dijksterhuis. Want on derweg zijn, haalt het automatisme uit je doen en laten. De reiservarin gen inspireren het brein met nieuwe prikkels en ingevingen. „Het beste voorbeeld uit de geschiedenis is de tocht van de Beagle van Charles Dar win. Het bood de voedingsbodem voor de evolutietheorie." 3 Een roes van reizen „Als je veel prikkels moet verwerken word je high. Dat werkt het best in een stad die intens is en waar je een cultuurshock ervaart. De eerste reis in Delhi had ik dat heel sterk", zegt de auteur. „Taxi's toeterden, riksja- rijders riepen, fruitverkopers duw den hun koopwaar onder onze neus en een koe liet haar vlaai op straat kletteren, net niet op onze voeten. Onze ogen, oren en neuzen werkten harder dan ooit. Na enige tijd merkte ik dat ik niet zomaar vrolijk was, maar euforisch. Ik was high." Uit een onderzoek in 2006 blijkt dat mensen een staat van euforie kunnen bereiken als ze razendsnel nadenken of hun zintuigen op volle toeren werken. Net als bij hardlopen maakt het brein dan dopamine aan, wat een gevoel van genot en blijd schap geeft. Ap Dijksterhuis noemt dat euforisch ontheemd raken. En dan is er nog wat hij nostgarie noemt. Het gevoel dat je bent aange komen in een oord dat warmte en ge borgenheid oproept met zijn trage dorpstaferelen en natuurlijke uitstra ling. Het is geen nostalgie, want dat is een vorm van lijden, maar een sa mentrekking van het woord 'terug keer' (nostos) en 'vreugde' (gara). 4 Meer inlevingsvermogen Dijksterhuis: „Ik beschrijf in het boek dat je door te reizen een beter besef krijgt dat mensen ten diepste op el kaar lijken. Ze hebben dezelfde uni versele behoeften aan liefde en vei ligheid. Ik heb door te reizen meer vertrouwen in anderen gekregen. Ik stimuleer mijn zoon van 16 ook om op pad te gaan, omdat ik geloof dat het iets goeds met hem doet: je weet meer, je beseft meer en je leert voor oordelen te herzien." 5 Je leven lijkt langer In verschillende wetenschappelijke experimenten is het verband onder zocht tussen de hoeveelheid prikkels en tijdsbeleving. Een routineklus gaat voor je gevoel sneller voorbij dan dat wat je voor de eerste keer doet. Dat komt doordat nieuwe stimuli meer aandacht vragen en dieper wor den verwerkt dan het bekende. Zo is het met reizen ook, stelt Dijkster huis: „Een dag thuis voelt als een dag, een dag Zuid-Frankrijk voelt als twee dagen, een dag Isfahan voelt als vier dagen en een dag Dhaka als een week." Thuis je agenda vol zetten, heeft niet hetzelfde effect. Na vier drukke dagen krijg je het gevoel dat je stikt. Dan maar de koffers pakken? 6 Reizen maakt gelukkig Op reis vind je jezelf niet, zoals men sen soms wel verwachten. Dat komt volgens Ap Dijksterhuis doordat de schijnwerpers juist op andere men sen staan. „Er zijn andere redenen waarom reizen gelukkig maakt. Een ervan is simpel, je leeft op reis veel meer in het nu. Je bent bezig met wat je op dat moment doet en je hebt geen tijd en ruimte om te denken aan gedoe op je werk, of je aankomende bezoek aan de tandarts." Het meest happy? Dat was hij bij de 2.200 tempels van Bagan in Birma: „We fietsten over zandpaadjes. We beklommen een heuveltje en hielden stil om van het uitzicht te genieten. Daarna scheurde ik zo hard ik kon, staand op de pedalen, naar beneden. Ik schreeuwde het uit van plezier, alsof ik weer negen was." dinsdag 2 mei 2017 GO wichtloos en bijna ge ruisloos door het warme water. Het voelt welda dig en geruststellend. Aan het eind van de sessie mag ik aan de kant weer bij zinnen komen. Dat is nodig, want ik ben zo zonder gedachten en ontspan nen dat de wereld er niet meer toe doet. Een maal op het droge be treur ik dat er zwaarte kracht is. Dichterbij een bestaan als zeemeermin kom ik niet meer. Sfeer in de sessie Onder water klinkt zacht getingel en mu ziek. Oda zorgt ervoor datje je op haar durft te verlaten. Het bad oogt niet groot. Neig je naar claustrofobie dan moet je je vermannen. Ontspannend Ogen dicht en je laten drijven. Het voelt zoals het klinkt: heerlijk. Ik voel me soms ongemakkelijk dat de behandelaar mijn logge lijf door het water moet trekken. Kwaliteit van de behandelaar Oda voert onverstoor baar de dans met me uit, en komt als de rust zelve over. Geen. Prijs/ kwaliteit Je bent ruim 100 euro kwijt voor een sessie, maar komt er - voor even- herboren uit. Een massage op het droge is goedkoper. Info: www.conservato- riumhotel.com A Dansen in het water. FOTOSHUTTERSTOCK Aan alle zeemeer minnen, hier moet je zijn Geluk is... high zijn van reizen Cathérine van der Linden A Van lang en ver op reis gaan, blijkt niet ieder een gelukkiger te wor den. Jaarlijks kloppen tussen de vier- en vijf honderd Nederlanders bij hun consulaat in het buitenland aan omdat ze de kluts kwijtraken. Sommige reizigers ver trekken slecht voorbe reid of onvoldoende uit gerust. Anderen kam pen thuis al met proble men in de gezondheid of de relatie, die onder weg verergeren. Met tot gevolg dat mensen on gelukkig, overprikkeld en gestresst raken. Ook mensen die in verre oorden uit het vliegtuig stappen omdat ze den ken er in de ogen van anderen interessanter door te worden, kunnen zichzelf tegenkomen. Het consulaat financiert een terugvlucht lang niet altijd. Reizigers die nen op hun verzekering of familie terug te vallen. Het boek 'Wie (niet) reist is gek' van uitgeverij Prometheus verschijnt morgen en kost 15 euro. M Ap Dijksterhuis wordt niet zo snel ziek op reis, al kampt ook hij wel eens met darm klachten. Toch duikt hij in de heilige, maar zwaar vervuilde rivier de Ganges in India. FOTO PRIVECOLLECTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43