Help patiënt aan vertrouwde arts ±y Ballet in bad: vijfsterren ontspanning 2 RENÉ DIEKSTRA Column Zojuist ben ik de operatiekamer binnengereden en van mijn bed op de operatietafel gerold. Nou gaat het circus beginnen, denk ik, flink zenuwachtig. „Zoals afgesproken", hoor ik zeggen. Als ik opkijk, kijk ik recht in het glimlachende gezicht van de chirurg met wie ik weken geleden een gesprek heb gehad. Dat heb ik als zo informatief en betrokken ervaren, dat ik bij het weggaan heb gevraagd of ik mijn voorkeur kon opgeven voor haar als opere rend chirurg. Dat kon, had ze gezegd, mits ik dat bij het maken van de afspraak uitdrukkelijk zou aan geven. „Tot binnenkort dan", had ze nog gezegd. Zo binnenkort werd het niet. Nooit eerder geope reerd en controlfreak als ik ben, heb ik het maken van de afspraak weken voor me uitgeschoven. He vig twijfelend of ik me wel zou laten opereren. Zo van: dan maar niet meer klagen maar dragen. Ik probeer nog altijd te duiden wat haar aan wezigheid en 'zoals afgesproken' op mij gehad hebben. Het was alsof mijn twijfels volledig ver dampten en ik zeker wist het juiste besluit te heb ben genomen. Ik kon me vol vertrouwen overge ven. Vertrouwen, zo weet ik, is tweecomponenten lijm. De ene component houdt in dat je de ander goede intenties toe schrijft. De andere dat je hem of haar ook de ver eiste competenties toe dicht. Die goede inten ties had ik haar in ons gesprek allang toege schreven. Maar, en ik schaam me als ik dit op schrijf, ik heb onbewust chirurgie altijd vooral een mannelijk beroep gevonden, een geheel van mannelijke competenties. En opeens was hier een vrouw die deze associaties door haar manier van communiceren, uitstraling en optreden acuut naar het verleden verwees. Terwijl ik nog niets wist of had ervaren van haar competentie. Onbewust vond ik chirurgie altijd een mannelijk beroep denk dat dit andere zich het best laat aanduiden met het woord 'respect', het van oorsprong La tijnse woord dat letterlijk 'terugzien' of'weerzien' betekent. Ons gesprek, weken vóór de operatie, was zodanig verlopen dat ik haar graag wilde te rugzien. Daarmee was het, ook letterlijk genomen, voor mij een heel respectvol gesprek geweest. Maar er worden heel veel respectvolle gesprekken tus sen mensen gevoerd. Gesprekken die de belofte van deze ander terug te zullen zien, van respect dus, in zich dragen. Maar wat als die belofte van respect, van met dezelfde ander van doen te zullen hebben, niet wordt ingelost? diegene die hij of zij op grond van eerder contact toegezegd heeft gekregen of mag verwachten, een bewijs van gebrek aan respect. En dat terwijl je al leen vertrouwen opbouwt, als je respect geen ge breken vertoont. LEESTIPS VAN DE WEEK 'tfRIET lm INDE 1 KLINIEK LEKKER IN BALANS AP Dl JKSTERHUIS dinsdag 2 mei 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest René Diekstra laat zich opereren en is ver schrikkelijk opgelucht dat hij een vertrouwd gezicht in de ok ziet. Hij betrapt zichzelf wel op een vooroordeel. Er moet dus iets anders hebben gespeeld waar door ik haar mijn volledige vertrouwen gaf. Ik Overmacht daargelaten is een patiënt of cliënt zonder uitleg iemand anders voorzetten dan n0°" S.MARIT BRÜGMAN Friet in de kliniek - Marit Brugman YouTuber over haar herstel van anorexia (Moon, 12,50) EMILV ESFAHA DE KRACHT VAN BETEKENIS De kracht van betekenis - Emily Esfahani Smith Er is meer in het leven dan geluk kig zijn, zegt deze psycholoog (Ten Have, 19,99) Mark Vangheluw* Brief aan de paus Brief aan de paus - Mark Vangheluwe Slachtoffer van misbruik door bisschop vertelt zijn verhaal (De Bezige Bij, 21,99) GO Wat is nou weer Healing Dance? Een woeste vorm van aquajoggen of een dans door water? Verslaggever Cintha Rood ontdekt dat Healing Dance leidt tot ont spanning op het hoogste niveau. Balletdanser en cho reograaf Alexander Ge orge introduceerde in 2004 Healing Dance in ons land. De bewegin gen in water zouden een heilzaam effect op het lichaam hebben. Mijn sessie in een bad van het Akasha Holistic Wellbeing Centre in Amsterdam begint met een moment waarin be handelaar Oda Meiberg me vraagt de grond onder mijn voeten te voelen. Terwijl ik rustig dooradem voel ik de stabiliteit van mijn li chaam. Ik sluit mijn ogen en word op mijn rug in het water gelegd. Oda legt een aantal drijvers onder mijn kui ten. Ik drijf zonder in spanning. Mijn begeleider leidt me door het water. Met wat fantasie voeren we in een serie van bewe gingen vijftig minuten een soort dans uit. Dankzij Oda zwier ik in een flink tempo ge- Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl Psycholoog Ap Dijksterhuis (48) schreef eerder 'Op naar geluk' (2015) en 'Het slimme onbewuste' (2007). Hij noemt zichzelf een dwangmatige reiziger. Reist graag met: Partner Ma- delijn en zoon Noah. Bezochte landen: 75 van de 196 in de wereld. Koningin der Reisbestemmin- gen: Voor hem is dat India. Lievelingswoord: 'Wegwee', de tegenhanger van heimwee. Meest verliefd op: De tempels van Bagan in Birma. Favoriet reisboek: Congo van David van Reybrouck en Gol den Earth van Norman Lewis. Favoriete gerecht: Palak Pa neer, een Indiaas gerecht met spinazie en kaas. Meest hygiënische waagstuk: Levende inktvis eten in Busan in Zuid-Korea. 'Daar kun je in stikken'. Enorme hekel aan: Levens gevaarlijke inhaalmanoeuvres onderweg. Gespendeerd aan zijn vele reizen: 'Dat weet ik niet pre cies. Dat moet heel veel zijn in elk geval'. De details van de Indiase Taj Mahal kunnen je uren in vervoering brengen, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42