Stedentrips per Comfort Class bus Kras.nl/busreizen 139 3 In bijna helft van fatale ongelukken is slachtoffer 60-plus Ouderen en jongeren blijken het meest betrokken bij dodelijke ongeval in het verkeer. Dat blijkt uit cijfers waarmee het CBS vandaag naar buiten komt. Afgelopen jaar overleden er 629 mensen met de auto, op de fiets of lopend. De vergrijzing laat onmiskenbaar haar sporen na in het verkeer, blijkt uit cijfers van het CBS. Drie jaar ge leden waren er nog 255 60-plussers die overleden als gevolg van een ongeluk. Afgelopen jaar waren dat er al 303. Dat is het hoogste in jaren en bijna de helft van alle 629 doden die er vorig jaar waren te betreuren. Vooral onder 80-plussers is een opvallende stijging te zien. Vorig jaar overleden er 135, zestien meer dan in 2025. Daarmee zet de stij gende lijn zich door die eigenlijk al in 2012 begon. Opvallend genoeg niet zozeer doordat hoogbejaarden met de auto zo veel brokken maken. Vorig jaar kwamen er relatief wei nig ouderen om met de auto, 29 om precies te zijn. Veel vaker zijn zij lo pend of op de (elektrische) fiets slachtoffer in het verkeer. Toch zijn de cijfers over ouderen die op hoge leeftijd nog auto rijden zorgelijk, vindt hoofddemograaf Jan Latten van het CBS. Dat komt vooral door het risico dat ze lopen op een dodelijk ongeval met de auto. In de nu uitgebrachte cijfers is te zien dat dit - omgerekend per ge reden kilometer - het hoogst is. Zelfs dubbel zo veel als bij jongeren tot 25 jaar, de andere groep die het meest bij dodelijke ongelukken be trokken raakt. Tel daarbij op het toenemend au togebruik onder ouderen dat het CBS in andere onderzoeken al liet zien en de conclusie van Latten laat zich raden. „Dat zal de ongevallen- cijfers voor deze groep de komende jaren zeker niet dempen." Dat er zo veel ouderen betrokken zijn bij ongevallen is volgens het wetenschappelijk verkeersinstu- tuut SWOV eenvoudig te verkla ren. Het reactievermogen wordt op hoge leeftijd nu eenmaal rap min der. Ogen evenzeer. Het wordt moeilijker om de nek te draaien en over de schouder te kijken. En ou deren zijn nu eenmaal brozer dan jonge twintigers. „Ze veroorzaken niet per se meer ongevallen. Maar als ze een ongeval krijgen, hebben ze ook vaker ernstige verwondin gen," zegt Willem Vlakveld van de SWOV. Belangenorganisatie voor senio ren ANBO maakt zich al langer zor gen over het stijgend aantal oudere slachtoffers in het verkeer. Vorig jaar nog startten ze een campagne om hen veiliger door het verkeer te loodsen. Ze adviseerden ouderen om niet langer dan twee uur achter elkaar in de auto te rijden, een auto te kopen waar ze zelf niet meer in hoeven te schakelen zodat ze de concentratie bij de situatie op de weg kunnen houden en een dode hoekspiegel aan te schaffen. Nu de cijfers in deze groep op nieuw niet dalen, is er duidelijk op nieuw werk aan de winkel, erkent directeur Liane den Haan van ANBO. Niet alleen met campagnes. Maar ook door gemeentes aan te spreken op onduidelijke of ronduit gevaarlijke verkeerssituaties voor ouderen. Zo zijn paaltjes op fietspa den een van de grootste veroorza kers van ongelukken. Maar ook kruispunten vervangen door ro tondes maakt wegen voor ouderen zoveel veiliger. Verkeersinstituut SWOV kan dat alleen maar beamen. „Maak de weg zo veilig mogelijk voor ouderen. Dan heeft iedereen daar profijt van," zegt Vlakveld. En maak meer werk van de medische keuringen, die nu niet veel voorstellen. „Een keuring door een arts die mensen wel kent zou heel veel be ter zijn." of 0900-9697 70 cpg 3 Altijd de beste prijs! CHOLERA IN ZUID-SOEDAN dinsdag 2 mei 2017 Een moeder in het dorpje Dor, in Zuid-Soedan, waakt (I) bij haar kind, dat lijdt aan cholera. Het kind ligt in een als noodhospitaal in gerichte tent aan een eenvoudig in fuus. Ook een ou dere vrouw (r), wacht op behan deling tegen cho lera. De bevolking in het Afrikaanse land is de dupe van oorlog, slecht water en hon gersnood. FOTO'S AFP Vergrijzing eist tol in verkeer: meer doden Raymond Boere Heerlen Sinds twee jaar neemt het aantal verkeersdoden weer toe 640 661 650 570 570 621 629 Fiets Fganger Personenauto <g Vracht/bestelauto Motor Bromfiets/Snorfiets 1 Overig Invalidenvoertuig 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Romantisch Parijs 4dgnv.a.139 Beleef Berlijn 4dgnv.a. 169 Londen, 'the place to be' 4 dgn va. 169 Hamburg Lübeck 4 dgn v a. 219 Europa-Park Straatsburg 4 dgn v a. 249 Leipzig Dresden Compleet 5 dgn v a. 299 Londen Windsor Castle 5 dgn v a. 329 100% vertrekgarantie 4 dagen v.a. Big Ben - Londen Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3