Een zwaer beroep...? 11 Werk dichter Herman de Coninck op vensters in Antwerpse wijk vu ^JBpi De bewoners van de wijk Zurenborg in j[flV i Antwerpen stonden in de rij om een j gedicht van Herman De Coninck voor hun raam te hangen. Zo herdenken ze de schrijver uit hun buurt die twintig jaar geleden overleed Zuiderburen Streektaal verdag sliep ik de helft ^^^^^^kvan de tijd in zon en ^Mgras. Zodat ik 's avonds ^Êuitgerust was om met jou te slapen. Je leefde zonder god als een vrouw in Frank rijk. Ik kwam binnen, zei hello, en je keek niet eens op, maar zei: als je bier wil moetje het zeifin de kelder halen. En later, weetje nog hoe je lichaam rolde en schudde onder mij als een plezierboot? En soms zuchtte je be haaglijk en langgerekt 'mmm'als een motor die ik zachtjes op gang hield. Schilderes Lieve Ulburghs kende het gedicht dat voor haar raam hangt niet. Maar Herman De Co ninck, die kende ze wél. Sterker nog: ze kende hem erg goed. „Hij was niet alleen mijn buurman, maar ook een goede vriend. Her man was erg vriendelijk en be hulpzaam. Als mijn kinderen een spreekbeurt hielden over roman schrijver Willem Elsschot gingen ze niet naar de bibliotheek, maar belden ze bij hem aan. Herman deed er alles aan om de juiste boe ken voor hen te vinden." Ze is blij dat ze haar vriend, die dit jaar 73 zou zijn geworden, kan helpen gedenken. Voormalig wijk- dichter van Zurenborg Jörg Pyl be- dacht het idee voor de 150 poëzie- vensters. Schrijfster Kristien Hem- merechts, de vrouw van De Co ninck, koos de gedichten uit. Er werden snel 150 vrijwilligers ge vonden die mee wilden werken. Sterker nog: er is al een wachtlijst waar zo'n veertig mensen opstaan. De schrijver stond dan ook bekend als 'de man die zijn volk poëzie leerde lezen'. Ulburghs: „Herman was een geliefd mens. Toen hij stierf, overleed een goede buur man. Maar ook iemand die veel be tekende in de Vlaamse literaire wereld. Zijn gedichten worden veel gebruikt, bijvoorbeeld tijdens begrafenissen." De schrijfsels van De Coninck worden tijdloos en toegankelijk genoemd. Dat verklaart ongetwij feld de populariteit ervan. De Con- cink was niet alleen dichter, hij schreef ook dertien jaar lang voor het Vlaamse blad Humo. Daarna werd hij hoofdredacteur van het Als mijn kinderen een spreekbeurt hielden over Willem Elsschot belden ze bij hem aan 'Nieuw Wereldtijdschrift' -inhou delijk een kruising tussen litera tuur en journalistiek. „Hij heeft mij via dit tijdschrift kennis laten maken met veelbelovende kunste naars van wie ik eerder nog nooit gehoord had", vertelt Ulburghs. De dichter overleed op 22 mei 1997, op 53-jarige leeftijd, aan een hartstil stand. Hij was op dat moment in Lissabon voor een congres. Op de stoep waar hij overleed, ligt nu een tegel met zijn naam. Ulburghs: „Mijn zoon is momenteel in Lissa bon. Ik heb hem gevraagd om een foto te maken van de plek waar Herman gestorven is. Ik ben blij dat hij onze nieuwe keuken nog heeft kunnen zien voor hij over leed. Die is nu veel meer licht- en zongericht. Dat zou ook echt iets voor hem zijn geweest." De 150 gedichten van Herman De Coninck hangen nog tot eind sep tember op ramen van verschillende woningen in onder andere de Co- gels-Osylei in de wijk Zurenborg in Antwerpen. Zelf dienk ik aoltied, da'k een taemelijk zwaer beroep haod ebbe. Êle daehen de huus het eên en ander biebrienge op een basisschöle en dan zeker as je leiding moe geve an't geheêl, vond ik nie aoltied even simpel. Natuurlijk is 't anders zwaer dan wèreke in een haven, straetemaeker of stucadoor weze..! Mè toch.En ik wete, dat het nie eenvoudiger horen is mee het mon diger oren van de huus, ouwers en deskun dige opvoeders, die van aoles eise van de scholen! Toch beweeg ik me de leste tied nöha es in een groep, wi ze eêl anders over mien wè- rek dienke dan ikzelf. Ze vinde eigenlijk da'k nooit gewèrekt ebbe en kieke mee een licht gevoel van spot nè m'n anden, die wei nig geleeë ebbe. Of ze beginne over de lange vakanties, de korte wèrekdaehen en het aoltied binnen zitte as het slecht weer is. Neê, het zitten in het onderwies oordt lacherig gezie as ies vö mensen, die vö ander wèrek nie geschikt bin...! Ambtenaeren in 't algemeên ore nie gezie as arde wèrekers. Di haen vee hrappen en hrollen rond over de instelling, de wère- klust en het wèrektempo van mensen die op kantoren, banken en gemeênte-uzen zitte en/of wèreke..! Het komt nooit an't lief en di moe ge zocht ore nè wèrek, het liefste eêl traag en mee vee woorden. Lest stoeng ik in een hröte ruumte alleên te wachten tot er ie mand an de énige balie verscheen. Mee een stemme as een kanon bulderde de dienst doende ambtenaer: 'Wie is er aan de beurt?' Dat noeme ze noe ambtenaere-taal. Pas kreeg ik uut België een paer hrappen over ambtenaeren toegestierd. Het was moeiteloos om te zetten in het Zeêuws. Ik wille ze julder nie aol ontouwe. Een kleine bloemlezing..! Chef-ambtenaer tegen z'n onderge schikte: 'Je bin noe a vö de vierde keer te laete van de weke. Welke conclusie trek jie diuut?' Ondergeschikte: 'Nou, dat het dun- derdag is!' Dezelfde chef tegenover een andere me- dewèreker: 'Zeg Janse, wirom bij jie noe pas op kantoor?' Ie kriegt as antwoord: 'Nou, gister zei je nog da'k de krante mè tuus moest leze. Dat ebb'ik gedae!' Wi een andere baas tegen z'n personeel: 'Julder moete mien nie zie as julder baas, mè as een goeie vriend, die aoltied hliek eit.' Een joengste bediende: 'Zolang mien baas doet asof'n mien goed betaelt, doen ik net asof ik goed wèreke.' Baas bie een sollicitatiegesprek: 'Me zouwe je best in dienst wille neme, mè me dienke dat er vö joe ier toch hin geschikt wèrek is' De sollicitant reageert: 'Oh, mè dat maekt me eigenlijk hlad nie uut.' Boze hoofdambtenaer tegen z'n secreta resse: 'Wie ei t'r joe gezeid, da jie eêl de dag ier de kantjes d'r af moe lope, alleên omdat ik joe een paer keer gekust ebbe?' Secreta resse: 'Nou, m'n advocaat!' 'Wirom doe Jan Pieterse eigenlijk êle- maele niks van de weke?' 'Nou, ie vervangt de chef een paer daehen.' Een medewèreker tegen z'n baas: 'Ze ebbe mien toch meer geld beloofd as ze tevree waere over m'n wèrek?' Reactie: 'Oe kunne me noe tevree weze over iemand die meer geld wil ebbe' 'Meneer Janse, ik zou hraog vandaehe twi uren eerder wille stoppe, wan m'n vrouwe wil mee me he winkele.' Chef: 'Di kom echt niks van in, dat begriep je toch wè.' 'Dank je meneer Janse, ik wist dao je me zou eliepe..!' Oh, die Belgen toch, het bin net Neder landers..! En as ze zövee hrappen he maeke over ambtenaeren, dan oordt dat ook nog een zwaer beroep..! dinsdag 2 mei 2017 Voortleven op 150 ramen de helft van gerust F overrtag sliep *odatiR S avonds 1 s,apen jelee'^^^FranKriiK. als een vrouw Uo V| in de Kelder ltalen' amrold% E" '^o^-een^^eKt Ben ^hudde behaagh)K en Kunstenares Lieve Ulburghs is één van de 150 bewoners van de wijk Zurenborg met tijdelijk een ge dicht op het raam. fotocamileschelstraete Gertie De Boey jt In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Dichter Herman De Coninck wordt herdacht in Zurenborg. -Lieve Ulburghs, schilderes In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39