Diggy Dex en Isabel op het II 4 NAZOMERFESTIVAL GETIJDENTABEL DICTEERT HET SPEELSCHEMA Geen drie maar zelfs vier locatievoorstellingen dit jaar bij het Zeeland Nazomerfestival. De opvallendste plek is een droogvallende plaat bij de Oesterdam, met de Oosterschelde als imposant natuurlijk decor. De première van 'Hiroshima mon amour', op woensdag 23 augustus, begint om kwart over elf. 's Och tends. Dat kan ook niet anders. De voorstelling wordt gespeeld op een zandplaat - nabij de Speel mansplaten - die bij eb droogvalt. De getijdentabel dicteert dus het speelschema. Het is zonder meer de bijzon derste locatie voor de zeventiende editie van het Zeeland Nazomer festival, beaamt directeur Henk Schoute. „Ik ben er laatst bij hoog water geweest. Dan staat het water echt tot de dam. Je kunt je dan niet voorstellen dat daar gespeeld zal worden." Bij eb ontvouwt zich echter een uitgestrekte vlakte, die het festival maximaal wil benutten. Het stuk, gebaseerd op het scenario dat Mar guerite Duras schreef voor de ge lijknamige film uit 1959, is opgezet als een 'landschapsvoorstelling', zonder decor of tribune. De Oos terschelde is het natuurlijke de cor. Het publiek ziet de acteurs op grote afstand, maar hoort hen via een koptelefoon. „Je hoort hen dichtbij. Daardoor voelt het toch heel intiem aan", zegt Schoute. De voorstelling is een co-pro- ductie met het Vlaamse theaterge zelschap Zuidpool. Koen van Kaam, een van de artisitiek leiders, regisseert 'Hiroshima mon amour'. „Hij komt oorspronkelijk uit Bergen op Zoom", zegt Schoute. „Hij kende de Oesterdam nog vanuit zijn jeugd." De Oesterdam-productie is niet de openingsvoorstelling van deze festivaleditie. Die eer is weggelegd voor 'Uit de tijd vallen', naar de ge lijknamige roman (2012) van Da vid Grossman over de dood van zijn zoon. Dit 'stemmenspel' wordt gespeeld in een hal naast het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent. Daar was het fes tival ook in 2012 te gast met 'Boot en berg'. De cast is een mengeling van jong talent en gevestigde namen, zoals Theo Nijland, Die van Duin en Marlies Heuer. Schoute prijst zich gelukkig met de komst van Heuer, die eerder op het festival indruk maakte in 'Happy days'. „Het is bijzonder dat Marlies weer op het toneel staat na haar ernstige ziekte." In de Nieuwe Kerk in Middel burg zal 'Een nieuwe god' worden gespeeld, een toneelstuk over reli gie. Heieen Verburg schreef het stuk op het lijf van de Zeeuwse ac teurs Bram Kwekkeboom en Mar lies Hamelynck. Dat deed zij eer der deed met 'Coupure', dat in het voorjaar van 2018 in reprise gaat. De vierde productie is 'Vlaklan- ders', te zien in de Stadsschouw burg Middelburg. De voorstelling Bij hoog water staat het water tot de dam. Je kunt je dan niet voorstellen dat daar gespeeld zal worden gaat over twee acteurs op leeftijd (gespeeld door Titus Muizelaar en Titus Tiel Groenestege) die elkaar ontmoeten en filosoferen over het leven als theater en het theater als leven. Hoewel het stuk in de schouw burg wordt opgevoerd, is het een echte locatievoorstelling, zegt Schoute. „Het speelt zich afin een onttakeld theater. Dit is ook de laatste voorstelling voordat de schouwburg sluit voor de verbou wing." Het festival wijkt dit jaar af van de traditie dat alle locatievoor stellingen om 20.30 uur begin nen. Dat komt door de natuur lijke omstandigheden op de Oes terdam, maar er is ook voor geko zen 'Een nieuwe god' om 19.00 uur te laten beginnen en 'Vlak- landers' om 21.00 uur. Schoute: „Mensen kunnen als ze willen drie voorstellingen op een dag zien." aansprekende slotact voor 2 september. „Verder hebben we bewust gekozen voor een rijke mix, door te zoeken naar wat jongeren aanspreekt zonder de oudere doelgroep te vergeten." Naast het Abdijplein zijn er kleinere voorstellingen op diverse locaties in Middel burg, waaronder een reprise van 'Als de klok van A' en een dansproject met muziek van Spinvis in het waterschaps kantoor. Ook de muziek programmering op het Abdijplein in Middelburg is vrijwel compleet. Bekende namen zijn onder meer Lu cas Hamming, Diggy Dex en Isabel Provoost. Het festivalhart van het Zeeland Nazomerfestival wordt vrijdag 25 augustus ge opend door Fuse, een strijk kwartet plus contrabassist en percussionist. Zij brengen een mix van klassiek, jazz, pop en improvisatie. De dag erna is er een dub belprogramma met Remy van Kesteren (harp) en Lucas Hamming. Het traditionele Nazomerzingen (zondag 27 augustus) gebeurt dit jaar on der aanvoering van de Meis jes met de Wijsjes, samen met Marijn Brouwers. Op maandag 28 augustus staat Isabel Provoost op het po dium, gevolgd door zangeres Joia. De rest van de week bestaat het programma uit Charl De- lemarre en The Brahms (29 augustus), Diggy Dex (30 au gustus) en Tolls en Haevn (1 september). Op donderdag 31 augustus is er een bijzonder eerbetoon aan tekstschrijver Lennaert Nijgh, met Sjors van der Panne, Izaline Calis- ter, Jim de Groot en Josee Ko ning. Gegarandeerde publieks trekkers, zoals afgelopen ja ren op het Abdijplein, ont breken vooralsnog op het programma. Dat heeft te ma ken met de beperkte beschik baarheid, „En op een gegeven Op een gegeven moment zijn de grotenamen ook wel op moment zijn de grote namen ook wel op", verklaart festi valdirecteur Henk Schoute. Hij is nog wel bezig een dinsdag 2 mei 2017 PC Theater op droogvallende zandplaat bij de Oesterdam Rolf Bosboom Tholen - Henk Schoute, festivaldirecteur T Zandplaat bij de Oesterdam. FOTO MARCELLE DAVEIDS De kaartverkoop van het Zeeland Nazomerfestival (22 augustus tot en met 2 september) is gisteren be gonnen. - Henk Schoute Diggy Dex. FOTO DANIEL J ASHES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32