Wereldmarkt Dochter: Ik zou graag willen zeggen hoeveel ik hem mis' Bob Pingen maakt affiche filmfestival 2 ERNSTJAN ROZENDAAL GROOTSTE KEUKENSHOWROOM IN DE REGIO Column We waren erop geatten deerd door een aanplak biljet in de Franse super markt. Een Marché du Monde op het dorpsplein van Langon, met handgemaakte spullen en levens middelen uit alle vier de windstre ken. Druk is het niet, de elektrisch versterkte panfluitklanken ver vliegen in de kille wind. Daar zit hij, tussen een kraampje met sieraden en een tafel met hoe den. Francis, de klokkenmaker. Zwart bomber jack, grijze haren, baard van drie dagen, goudkleurig brilletje. Zodra hij ons in het vizier krijgt, lacht hij zijn gele tanden bloot. Hij staat op om zijn waren aan te prijzen. In oude grammo foonplaten snijdt hij op een kun stige manier de beeltenis van ar tiesten. Elvis ligt er, Johnny Hally- day, Marilyn, Kiss en AC/DC. „Kijk, in het midden, op de plek van het etiket, bevestig ik een klokje. A l'heure des vinyls. Je kunt op een feestje met bloemen of wijn aankomen, maar dit is een ca deau dat blijft. En als je vrienden willen weten hoe laat het is, den ken ze altijd aan jou, haha." Hij haalt een visitekaartje uit zijn zak. Terwijl hij het overhan digt, realiseert hij zich dat we zijn spraakwaterval nog niet hebben onderbroken. Met gespeeld wan trouwen trekt hij het kaartje terug. „Zijn jullie eigenlijk wel Fransen?" „Non, des Hollandais", stamel ik. „Mmm, mede-Europeanen", ra telt hij door.„Die Britten hebben gelijk dat ze eruit stappen. Europa is te groot geworden. Vroeger maakten we samen met de Engel sen de Concorde en de Airbus, nu maken ze onze Renaults in de fa brieken van Dacia. Eén Europa van Brest tot Boekarest, maar dan moeten ze daar ook dezelfde sala rissen betalen als hier." We verstaan hem goed, maar ons Frans is te beperkt om hem van repliek te dienen. Pas in de auto schiet me een passende reac tie te binnen. „Waarom sta je op een wereldmarkt als je Europa nog niet eens ziet zitten?" L'espritde l'escalier, noemen de Fransen dat, zo'n antwoord dat te laat in je opkomt. Dat weet ik dan weer wel. Zijn jullie eigenlijk wel Fransen?" „Non, des Hollandais", stamel ik DESTELLING Vandaag: Het valt wel mee met de bureaucratie Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MEER RELATIES ON&ER &RUK &00R INTERNET Europa Kinderhulp zoekt gastouders Bureau Sport met Johnny Hoogerland inVlissingen Roze 50+ wandelt door de natuur warenhuisnl Met een emotionele oproep op de website telegraafvandaag.nl vraagt de 15-jarige Anouk Ploegstra naar informatie rond de verdwijning van haar sinds 26 oktober 2010 ver dwenen vader, Herman Ploegstra (toen 35). De auto van de kraanma chinist/ brandweerman uit IJzen- dijke werd gevonden aan de Dui- velshoekseweg bij Breskens. In de auto zaten minuscule bloedspetters van Ploegstra, bleek uit forensisch onderzoek. Net buiten de auto la gen zijn portemonnee en semafoon van de brandweer. In de video vertelt Telegraaf-mis- daadjournalist John van den Heuvel wat de mogelijke scenario's zijn. Ook Ploegstra's broers Cees en Jan geven hun visie op de verdwijning. Het politieonderzoek liep indertijd vast en de vermissing werd als 'cold case' bestempeld. Van den Heuvel vraagt mensen nu om meer infor matie, om zo de zaak weer aan het rollen te krijgen. Anouk zegt in het programma haar vader erg te missen. „Soms heb je heel veel herinneringen. Als je een dochter met haar vader ziet lo pen en bij jezelf denkt 'ja, hoe was dat met mijn vader?'", vertelt ze. „Ik zou graag willen zeggen hoeveel ik hem mis. En ik zou graag willen weten of hij trots op me is." „We willen zo graag een ant woord allemaal, maar vooral voor Anouk want verdriet van je dochter breekt je", schrijft haar moeder Sandra Ploegstra-Buyck op Face- book. In zaken als die van Herman Ploegstra rest er niet veel meer dan steeds weer de aandacht te vragen in de hoop dat iemand met infor matie komt. Zo staat Ploegstra ook op de cold cases-weekkalender die begin dit jaar in vijf gevangenissen is uitgereikt. „Het is een middel om wat beweging in cold cases te krij gen", zegt Ralph Nagelkerke, coör dinator cold cases en vermiste per sonen bij politieregio Zeeland- West-Brabant. „Heel simpel gezegd wordt een zaak een cold case als er niets meer is om uit te zoeken voor politie en justitie. Cold cases wor den alleen kapitale delicten, moord, doodslag, ontvoering. In de zaak van de brandweerman (Herman Ploegstra heet in het dossier 'de brandweerman' red.) zijn er drie mogelijkheden. Hij is weg en leidt ergens een ander leven, hij heeft zichzelf van het leven beroofd of hij is vermoord." w John van den Heuvel hoopt op informatie over verdwijning van Herman Ploegstra Pas wanneer er een vermoeden is dat er sprake is van een misdrijf, krijgt de politie meer mogelijkhe den als inzage in bank- en telefoon- gegevens. In het geval van Herman Ploegstra is naar alles gekeken. Ook naar dergelijke privégegevens. Alles wat onderzocht kon worden, is on derzocht. Cold case betekent dat een zaak in de wachtstand gaat. Nieuwe ont wikkelingen, zelfs zo klein als acti viteit op een Facebookpagina van de vermiste kunnen een dossier tot leven wekken. „We houden ook in de gaten wat de nieuwste technie ken zijn in bijvoorbeeld dna-onder- zoek en of we daar wat aan hebben voor onze 87 cold cases. Maar het moet wel kansrijk zijn." In de zaak-Ploegstra is tipgevers een beloning van 15.000 euro in het vooruitzicht gesteld. „Dat kan ge woon aan de balie maar ook ano niem." Dat in een proces-verbaal te allen tijde namen van tipgevers móeten staan verwijst Nagelkerke naar het rijk der fabelen. „Anoniem is ook echt anoniem. Anders kun nen we Meld Misdaad Anoniem wel opdoeken." VLISSINGEN De Zeeuwse kunste naar, filmmaker en fotograaf Bob Pingen maakt dit jaar het affiche van Film by the Sea. De poster wordt traditiegetrouw gepresen teerd tijdens de Amuse, op dinsdag 6 juni in Vlissingen. Juryvoorzitter Adriaan van Dis zal die avond de rest van de vakjury bekendmaken. Ook presenteert zowel de Youth Jury als de International Student Jury zich. Het Zeeuwse filmfestival is nog op zoek naar 25 enthousiaste jonge ren tussen de 15 en 23 jaar die zitting willen nemen in de Youth Jury. Zij bekijken en beoordelen tijdens de festivalweek tien geselecteerde films en volgen daarnaast een uit gebreid programma met work shops, seminars en het maken van een videoclip. De leden van de jongerenjury verblijven de hele week intern op de marinekazerne in Vlissingen. Belangstellenden, uit Nederland of Vlaanderen, kunnen zich tot 15 mei aanmelden via info@filmbythe- sea.nl. Film by the Sea is van vrijdag 8 tot en met zondag 17 september. dinsdag 2 mei 2017 Gisteren: Ouders moeten de uitslag van de eindtoets respecteren 509 reacties SINIt>S WANNEER VAL JU OP AANTREKKELIJKE VROUWEN VLISSINGEN Europa Kinderhulp Zee land is dringend op zoek naar gastouders voor 9 kinderen uit Berlijn (24 juli t/m 10 aug.) en voor 5 kinderen uit Parijs (1 t/m 17 aug). De kinderen zijn tussen de vijf en twaalf jaar. Meer informatie: May van den Broek 0113-233286 of www.europakinder- hulp.nl. VLISSINGEN In het CCXL Theater in Vlissingen is op vrijdag 12 mei vanaf 20.15 uur 'Bureau Sport' te zien. In deze theaterbewer king van het gelijkna mige televisie-pro gramma zijn voormalig profwielrenner Johnny Hoogerland en voorma lig Europees kampioene judo Elisabeth Wille- boordse te gast bij Frank Evenblij en Erik Dijkstra. Ook mooie verhalen die de televisie niet haalden, passeren de revue. KAMPERLAND De Roze 50+ ambassa deurs Zeeland houden op 20 mei een natuur wandeling in het kader van de International Day against Homo-, Bi- Transphobia. Om 13.30 uur verzamelt de groep zich bij boer derij Catharina Maria Hof in Kamperland (0113-373030) voor een wandeling van zo'n twee uur. ledereen mag mee lopen. Opgeven vóór 15 mei bij Ditty Smit: smit- damme@zeelandnet.nl. Einsteinstraat 29 - Dordrecht Sinds 2010 is Herman Ploegstra uit I Jzendijke spoorloos. Zijn dochter deed gisteren een op roep om met tips te komen. Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2