Nazomerfestival Theater op zandplaat Meer energiecoöperaties wÊË De belangstelling voor het samen investeren in zonnepanelen in Zeeland groeit. Schoondijke had vorig jaar de primeur, Breskens en Oostburg volgen al snel. Ook in Vrouwenpolder, Goes en Tholen is de interesse groeiende. Initiatiefnemer is Adrie Neufé- glise uit Groede. Onder de noe mer 'Maak onze regio duurza mer' is hij nu nog vooral in Zeeuws-Vlaanderen bezig ener giecoöperaties op te richten. Via zo'n coöperatie investeren parti culieren in zonneparken. Het eerste park is vorig jaar aangelegd op een bedrijfspand van Hydrau- vision in Schoondijke. Het is sindsdien hard gegaan. Neuféglise kreeg verzoeken uit Zaamslag, Breskens, Retranche- ment, Oostburg en Biervliet. De gemeente Sluis is bereid de daken van schoolgebouwen in Breskens en Oostburg beschik baar te stellen. Hij is ook al uitge nodigd in Vrouwenpolder, Goes en Tholen. Met de gemeenten Hulst en Terneuzen zijn de eerste contacten gelegd om informatie bijeenkomsten te houden. Er zijn ook mensen die zonnepanelen op hun eigen woning niet mooi vinden of in een appartement wonen „Veel mensen willen een bij drage leveren aan alternatieve energievoorziening, maar niet alle daken zijn geschikt voor zon nepanelen", verklaart Neuféglise de interesse voor het gezamenlijk investeren in zonneparken. „En er zijn uiteraard ook mensen die zonnepanelen op hun eigen wo ning niet mooi vinden of die in een appartement wonen." Het moet mogelijk zijn in heel Zeeuws-Vlaanderen twintig zonneparken aanteleggen Het financiële rendement speelt ook een rol, steekt Neufé glise niet onder stoelen of ban ken. Volgens hem ligt dat op mi nimaal vijf procent, wat aanzien lijk meer is dan een spaarreke ning bij een bank nog oplevert. „De deelnemers krijgen energie belasting terug en ze profiteren van de opbrengst van panelen." Wie mee wil doen, moet wel wat geld achter de hand hebben. Ook in de zonne-energie gaan de kosten voor de baat. De eis is dat iedere deelnemer in minstens drie certificaten voor evenveel zonnepanelen investeert. Eén certificaat kost 300 a 325 euro. Een kleine duizend euro is dus nodig om mee te kunnen doen. „We houden het op deze ma nier laagdrempelig", stelt Neuféglise. Hij verwacht dit jaar in elk geval nog twee zonneparken met zo'n driehonderd pane len te kunnen realiseren, op een dak van een transportbedrijf in Breskens en op een dak van meubelmakerij Belderok in Oostburg. „Het moet mogelijk zijn in heel Zeeuws-Vlaanderen minstens twintig zonneparken aan te kunnen leggen", schat Neuféglise in. „Daar kunnen er in de rest van Zeeland nog heel wat bijkomen. Al met twintig tot vijf entwintig deelnemers kun je een collectief zonnepanelenpark rea liseren." Hij heeft er bijna veertig jaar lang zijn ziel en zaligheid in ge stopt, maar nu is het mooi geweest. Krijn Coppoolse (86) doet zijn authentieke rijtuigen van de hand. Veertien rijtuigen, vijf tien sledes en een sjees worden binnenkort geveild. It dinsdag 2 mei 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 Zonne- energie Krijn neemt afscheid van zij n rij tuigen f M FOTO DIRK-JAN GJELTEMA komt op stoom Harmen van der Werf Groede -Adrie Neuféglise -Adrie Neuféglise ZEELAND5 ■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29