25 Dumoulin wil zich in Giro bewijzen als klassementsrenner Kristoff snelste in Frankfurt Remmen baren Red Buil zorgen Joshua vindt rematch prima Met drie Nederlandse kopmannen - Tom Dumoulin, Bauke Mollema en Steven Kruijswijk kleurt de 100ste Giro d'ltalia dit jaar oranje. In aanloop naar de start, komende vrijdag op Sardinië, kijkt Tom Dumoulin alvast vooruit. Het was zijn eerste Giro, maar Tom Dumoulin (26) liet vorig jaar in Italië een onuitwisbare indruk achter. Dat hij na de start in Apel doorn in de eerste etappe op Itali aanse bodem opnieuw de roze trui pakte, kwam hem op koosnaam pjes te staan. Italiaanse kranten spraken liefdevol over Tulipino Rosa of Beautiful Tom. Dit voorjaar tijdens Strade Bianche en Tirreno- Adriatico merkte Dumoulin dat de Italianen hem niet vergeten zijn. „Ik heb wel een bepaalde status in Italië. De speaker moet natuurlijk iets zeggen en dat ik de roze trui heb gedragen is dan natuurlijk wel het eerste." Als Dumoulin zou kunnen kie zen, zou hij die roze trui dit jaar graag wat later om zijn schouders krijgen. „Het betekent elke dag do pingcontrole, elke dag persconfe rentie. Er komt veel bij kijken en je bent gewoon drie uur later in het hotel. Dat is echt slecht voor je herstel. En de druk op je schou ders. Je bent toch degene die aan gevallen wordt. Degene die stress moet verdragen in plaats van de gene die anderen stress kan geven. Aanvallen voelt lekker dan verde digen." Hij won al etappes in alle drie de grote ronden, thuis hangen de lei derstruien van de Vuelta en Giro in de kast en toch begint Dumou lin vrijdag op Sardinië aan een nieuwe wielercarrière. Afgelopen winter kondigde hij aan dat hij zich wilde omscholen tot klassementsrenner voor de grote ronden. Dat is hij, ondanks zijn aansprekende ronderesulta ten, naar eigen zeggen nog niet. De aankomende Giro wordt zijn eer ste proeve van bekwaamheid. „Maar als ik een hele slechte Giro rijd, is niet gezegd dat ik dan ge faald heb als klassementsrenner." Perfectionist Dumoulin, perfectionist op de fiets, geeft zichzelf even de tijd. „Dit gaan we niet één keer probe ren en dan meteen een conclusie trekken. Dat lijkt me een beetje snel. Ik kan me wel voorstellen dat als ik het drie keer geprobeerd heb en het gaat drie keer niet, dat ik dan vijf kilo dikker word en Parijs- Roubaix ga rijden. Ik ga sowieso mijn carrière niet afsluiten zonder Roubaix te hebben gereden. Het lijkt me heel gaaf om eens een Vlaams voorjaar te doen." „Ik vind van wel. Ik ben een hele erge liefhebber. Als je voor het één gaat, kun je het ander niet doen. Zoals Michal Kwiatkowski echt baalde na Milaan - San Remo. Hij zei: ik heb goede vorm en wil ei genlijk die Vlaamse koersen doen. Daar is hij ook goed in. Maar als hij die zou doen, kan hij die Waalse koersen weer niet doen. Het is ge woon keuzes maken. En wij heb ben nu gekozen voor de Giro." Als ik een hele slechte Giro rijd, is niet gezegd dat ik dan gefaald heb als klassementsrenner „Je kunt het ook combineren. Ge- raint Thomas heeft het gecombi neerd. Dat lijkt me ook wel wat. En de Ronde van Vlaanderen zou me in principe nog beter moeten lig gen dan Parijs-Roubaix. Voor Rou baix moet je wel echt een beetje een dikke kont hebben. Hoe lich ter je bent, hoe meer je over die stenen stuitert. Je moet contact houden, anders gaat je vermogen weg in het luchtledige." Als ronderenner in wording reed Dumoulin dit voorjaar de klassie kers - afgezien van Strade Bianche - voornamelijk in dienst van ande ren. In de Tirreno-Adriatico reed hij voor het klassement, met een teleurstellende tijdrit tot gevolg. „Ik heb heel erg gebaald van die tijdrit in de Tirreno. Het was klote en moet sneller. Ik ben te weinig met m'n gedachten bij die tijdrit geweest en ben er zelf ook non chalant over geweest. Zo van: we gaan nu echt werken aan dat klim werk en die tijdrit komt wel goed. Dat komt dus niet goed, als je daar niet op focust." „Dat is een belangrijke les ge weest richting de Ronde van Italië. Die tijdrit mag niet zo ver wegzak ken als in de Tirreno gebeurde." „Kijk, als ik een half uur met de hond ga wandelen, dan heb ik de laatste vijf minuten geen zin meer. Als ik een uur ga wandelen, heb ik de laatste vijf minuten ook geen zin meer. En als ik anderhalf uur ga wandelen heb ik ook de laatste vijf minuten geen zin meer." „Dat is hetzelfde met een grote ronde. De laatste week heb je geen zin meer, maar dat is ook als je twee weken duurt. Het is gewoon drie weken. Daar ben ik op ingesteld. Je bent eigenlijk continu bezig met de dag van vandaag en die van mor gen." „Je leeft van rustdag naar rustdag, zeven dagen tot de volgende. Maar zodra je begint te tellen, word je ook gek. En ja, drie weken dat is lang en bij tijd en wijle vervelend en saai. En toch is dat wat ik het lief ste doe." dinsdag 2 mei 2017 WIELRENNEN Alexander Kristoff heeft gisteren voor de derde keer Rund um den Finanzplatz Eschborn- Frankfurt gewonnen. De voor Katoesja rijdende Noor was oppermachtig in de sprint van de Duitse se- miklassieker, die voor het eerst tot de WorldTour be hoort. De Noor won de race eerder in 2016 en 2014. De editie van 2015 werd afgelast. Op vijf kilo meter van de finish werden de laatste vluchters ingelo pen en nam Katoesja de regie voor de sprint in han den. Roompot-renner Pim Ligthart werd vijfde. AUTOSPORT Het Formule 1-team van Red Bull Racing stelt een onderzoek in naar de remmen van beide auto's. Directe aanleiding is het uitvallen van Daniel Ric- ciardo zondag in de Grote Prijs van Rusland. De Aus traliër moest al snel opge ven in Sotsji nadat de rem men van zijn racewagen in brand stonden. Twee weken eerder moest Max Verstappen in Bahrein de strijd staken na problemen met de remmen van zijn bolide. „We moeten de exacte oorzaak achterha len", zegt ploegbaas Chris tian Horner. „Op het eerste gezicht hadden ze dezelfde klachten. Toch lijkt het er op dat Max en Daniel een ander probleem hadden." De volgende race in de Formule 1 is over twee weken in Barcelona. BOKSEN Topbokser An thony Joshua gunt Vladimir Klitsjko een kans op revan che. „Een rematch zou goed zijn", zegt de kers verse wereldkampioen. „Het is aan hem. Als hij weer wil vechten, dan vind ik dat geen probleem." De 27-jarige Engelsman klopte zijn veertien jaar oudere uitdager uit Oekraïne za terdag in een gevecht om drie wereldtitels. De olym pisch kampioen van Lon den 2012 in het super zwaargewicht prolon geerde zijn IBF-titel en ver overde tevens de vacante WBA- en IBO-titels. Aanvallen is lekkerder dan roze trui verdedigen' Daan Hakkenberg Maastricht Je bent veelzijdig als wielrenner. Maakt dat het kiezen lastig? —Tom Dumoulin (24) Zie je dan na je carrière als ron derenner ook nog een carrière als klassiekerrenner voor je? Je bent voor de Giro bijna vier weken van huis. Johan Museeuw vertelde ooit dat een grote ronde beter in twee weken kan worden verreden, omdat ieder een het heeft gehad in die derde week. Is zo'n grote ronde niet te lang? Tom Dumoulin in actie tijdens Milaan - San Remo in maart. „Mijn tijdrit mag niet te ver wegzakken." FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25