Trefzekere Dost schiet met hattrick Van Persie uit boeken Sven Kramer nam geen onverantwoorde risico's, zegt zelfs coach Jac Orie 24 Sven Kramer brak zaterdag bij een valpartij in een wielerkoers zijn linkersleutelbeen. Coach Jac Orie en 'deskundige' Stefan Groothuis geven antwoord op een drietal vragen omtrent de breuk. PC Sven Kramer maakt er geen geheim van. Voor de schaatser van Lotto- Jumbo telt dit seizoen slechts één ding: goud op de tien kilometer, over minder dan een jaar bij de Winterspelen in Pyeonchang. Daarbij kan je een sleutelbeen breuk eigenlijk niet gebruiken. „Die zijn er helemaal niet", zegt Stefan Groothuis. De in 2016 ge stopte schaatser weet hoe het is iets te breken bij aanvang van een olympisch seizoen. Hij brak zijn kuitbeen precies vier jaar geleden tijdens een skivakantie. Tien maan den later won hij goud bij de Spelen in Sotsji op de 1000 meter. „In bles sureland is dit een van de veiligste kwetsuren." Sven Kramer zal vandaag weer op fiets stappen, met sleutelbeenbreuk Jac Orie zegt hetzelfde. „Ik ben er niet van geschrokken. In feite valt dit mee, al zit je natuurlijk nooit op een breuk te wachten." Groothuis: „Ik vind het wel grappig dat dit nu een flinke toestand lijkt. In deze fase van het seizoen, begin mei, is er absoluut geen man overboord." Zelf zat Groothuis na zijn been breuk binnen een week weer op de fiets, binnen twee weken stond hij op skeelers. „Dan doe je nog geen piekbelasting, maar trainen kon weer." En dan is het breken van een sleutelbeen voor een schaatser - de sport waar de nadruk ligt op het ge bruik van de beenspieren - nog een stuk praktischer dan het breken van een been, zoals bij Groothuis. Van Kramer is bekend dat hij al ja ren op niet onverdienstelijk niveau fietst. Hij is ervaren in een peloton, hij krijgt er energie van en ziet fiet sen als een goede training. Boven dien wordt fietsen door Neder landse schaatsers gezien als ideale conditie- of hersteltraining. De meeste schaatstrainers hanteren een trainingsschema met minimaal twee fietstrainingen per week. Orie is zich ervan bewust dat het risico op blessures tijdens een koers hoger is. „Maar daar is ook meer te halen. Het niveau ligt tijdens een koers hartstikke hoog, je geeft een geweldige prikkel aan het lijf en fietsen past bij hem." Kramer is niet de enige schaatser met andere hobby's. Gerard van Velde, trainer bij Plantina, laat de tweelingbroers Ronald en Michel Mulder ook meedoen aan skeeler wedstrijden. Michel werd in 2012 zelfs wereldkampioen op de 500 meter. Zowel Groothuis als Orie vindt van niet. Orie: „Mijn rijders zijn niet gek, verbieden is niet nodig. Deze val van Kramer hoort onder de noe mer ingecalculeerd risico. Als je alle risico's continu vermijdt, weet ik wel wat er gebeurt: je rijdt niet hard. Risico's nemen hoort in mijn optiek bij het spelletje." Groothuis: „Als je nou van plan bent de hele dag te gaan downhill mountainbiken is dat niet zo slim. Gestoorde dingen moet je laten zit ten, maar Sven is ook een mens, af en toe heb je een uitdaging nodig. Als je alleen maar voorzichtig doet, krijg je juist ongelukken en verlies je het plezier." Kramer deelde overigens maandag ochtend een filmpje via social me dia, waarin hij huppend beenoefe ningen deed. Begeleidende tekst: 'Gaat ie alweer hoor'. Vandaag zal de schaatser weer op de fiets stap pen. En wat betreft het rijden van een koers, zegt Orie: „We vertrekken deze maand voor een trainings kamp naar Italië, als alles volgens planning verloopt zal Kramer daarna gewoon weer een wed strijdje fietsen." Neuvill One Fo Valvfifde winnaarf Ronde Basken\an/ '5 WB<1rieerkampster Vollsman zeve Dost bracht zijn totaal in de hoogste Portugese afdeling op 31 goals en overtreft daarmee Robin van Persie. De topscorer aller tij den van het Nederlands elftal werd in het seizoen 2011/12 met dertig doelpunten voor Arsenal topscorer van de Premier League. Ook Roy Makaay en Klaas-Jan Huntelaar hadden in buiten landse dienst nooit zo'n produc- tief seizoen als de oud-speler van Heerenveen, Heracles en Emmen. Makaay kwam in het seizoen 2002/03 tot 29 goals voor Deportivo La Coruna. Huntelaar kwam tot hetzelfde aantal in het seizoen 2011/12 namens Schalke 04. Zelfs Marco van Basten kwam in zijn hoogtijdagen niet aan het dui zelingwekkende aantal van Dost. In het seizoen 1991/1992 loodste hij AC Milan naar de Italiaanse titel met 25 doelpunten. Voor Dost is Sporting zijn tweede buitenlandse avontuur. In de Bun- desliga kende hij bij VfL Wolfsburg aanvankelijk meer aanpassingspro blemen. In zijn eerste twee seizoe nen kwam 'der Plattfuss-Bomber' daar opgeteld niet verder dan der tien goals. In 2014/15 begon de mo tor te draaien en scoorde de Drent zestien keer. Dost is serieus in de race is om dit seizoen de Gouden Schoen te win nen. Momenteel moet hij met 62 punten alleen Barcelona-ster Lionel Messi voor zich dulden (66). In Por tugal tellen de doelpunten net als in de Spaanse topcompetitie dubbel. Beide spelers hebben nog drie wed strijden om hun totaal nog verder op te vijzelen. dinsdag 2 mei 2017 'In blessureland is dit een van de veiligste kwetsuren' Lisette van der Geest Rotterdam Hoe groot zijn de gevolgen van de val voor Kramer? Sven Kramer (links) in de PWZ Zuidenveldtour, waarin hij zijn sleutelbeen brak. foto orange pictures Hoe verstandig is het van een sporter om tijdens een olym pisch seizoen risico's te nemen? Moet een coach activiteiten ver bieden? TOP vero Davis ts 675 BREAKING NEWS! DOWNLOAD NU DE GRATIS APP VAN sportnieuws.nl U App Store I GoogI Bas Dost was zondag op nieuw uitstekend op dreef voor Sporting Portugal. Na zijn hattrick, waarmee hij Braga velde (2-3), heeft de spits nu zelfs een prestigieus record in handen. Hij mag zich de meest scorende Nederlan der ooit noemen in één sei zoen in een grote buiten landse competitie. Bas Dost. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24