"O O 20 MEDIA I ANGELA KIJKT TV Het vergde jaren geduld, maar seizoen 2 van het bewierookte Hollands Hoop, 'onze Breaking Bad, is in zicht. Deze krant nam een kijkje op de set, de boerderij waar Marcel Hensema's rol Fokke aan zijn wietimperium bouwt. „Het is een soort wonder dat we hier staan." Heus, ik gun elke BN'er zijn of haar gloriemomentje in It Takes 2, maar toch één kritische noot: wat doet Tooske Ragas in dat programma? Het voelt alsof we bij de neus worden genomen door RTL4. Dat was vorig seizoen ook al zo met Marlijn Weerdenburg. Want die dames mo gen dan bekend zijn geworden als presenta trice of actrice, maar iedereen die de show pagina's van deze krant langer leest dan vijf minuten weet dat ze ook zangeres zijn, of in elk geval ooit zo zijn begonnen. Terwijl It Takes 2 er in mijn beleving juist om draait dat meer of minder bekende Ne derlanders voor het eerst een podium op stappen om een moppie te galmen. Ik wil zien hoe mijn jeugdheld Gijs Staverman het ervan afbrengt als hij een liedje moet zingen in plaats van aankondigen op de radio. En ik brand van nieuwsgierigheid of Hans Klok zichzelf van schaamte in een wit konijn transformeert na een valse uithaal. Die ove rigens helemaal niet kwam zondagavond, want die man blijkt een geboren volkszan ger. Ook daarom, vanwege dat soort verras singen, kijk ik naar dat programma. Dat Tooske een beetje wijs kan houden, wist ik al. Ze stond in de grote Joop van den Ende-musical 3 Musketiers en scoorde zelfs een Top 40-hit met een duet met manlief Bastiaan Ragas uit diezelfde voorstelling. Vorig jaar zong ze tijdens de benefietshow Jij&Ik nog met Marco Borsato. En - dit ver raadt dat ik de showpagina's al jaren spel - voor ze als vj begon bij TMF zong ze in een bandje dat Bogy Bogy heette. Tooske bagatelliseert die zangervaring nu zelf, en dat snap ik best. Ze is alweer een tijdje uit de spotlights verdwenen sinds het mislukte moestuintjesavontuur bij de EO en om BN'er te blijven moet je af en toe ergens opdraven. Anders overkomt je wat die an dere It Takes 2- deelneemster Bibi Breijman gebeurde: dat coach Waylon lacherig moest vragen waar hij haar eigenlijk van kende. Tooske als jurylid of desnoods als presen tatrice had ik verrassender gevonden. Want twee keer Angela Groothuizen en Gordon in één weekend Holland's Got Talent én It Takes 2) is wat veel van het goede. Het wekt in elk geval de indruk dat RTL niet alleen gemak zuchtig was bij het vinden van de juiste kan didaten voor de celebrity-zangshow. Quote van de dag Matthijs van Nieuwkerk bestbetaald Show over erven Prince Ik speel een scène, zing een liedje en dan zegt mijn tegenspeelster: 'Oh, dat is een mooi liedje'. („Ik liep nog voor die serie met dit idee rond"), maar ziet het inmiddels als een compliment. „Ook omdat wij het met veel minder geld moeten doen. Ik zweer het, met het budget van één aflevering Breaking Bad maken we een heel seizoen Hollands Hoop." Tv-series zijn hot. Dat, plus het gegeven dat de fan zo lang geduld moest hebben, maakt de druk om met een weergaloos nieuw seizoen te komen, enorm. De scenarioschrijver glundert. Hij zou uit enthousiasme de plotwendingen die hij in petto heeft het liefst van de daken willen schreeuwen. „Ja, de druk is groot. Ook omdat serie 1 het zo goed doet in het buitenland (de Oscarwinnende regis seur Alexander Payne werkt aan een Amerikaanse remake, red.). Je wilt je kunnen meten aan de grote jongens van Netflix. Door het beperkte budget word je wel gedwongen heel creatief te zijn. De ca meramensen hier schilderen met licht. We draaien voor televisie, maar het oogt als film op topni veau." Tandje bij De geestelijk vader van Hollands Hoop schreef ook voor Penoza (als onderdeel van een heel schrijversteam). Dit is hele andere koek, beweert hij stellig. „Pe noza moest veel sneller worden ge draaid en met enkel natuurlijk licht dat goed past voor dat verhaal met die specifieke sfeer. Wat we hier maken is meer magisch- rea listisch, misschien bijna poëtisch. Elk shot is secuur gecomponeerd. En voor serie 2 schakelen we in alles een tandje bij en willen we breken met alle verwachtingspa tronen die kijkers hebben." Drugsdealer Met de zin 'Ik moet je wat vertellen', liet Fokke Au- gustinus (Marcel Hensema) zijn onwetende vrouw Machteld (Kim van Kooten) en de tv-kijker op 15 november 2014 hunkerend naar meer achter. Het echtpaar keek uit op een immense wiet- kwekerij. Een brave forensisch psychia ter verandert langzaam in een kei harde drugsdealer; de vergelijking met het Amerikaanse Breaking Bad is snel gemaakt. Ribbens was in 2014 niet heel blij mee met die vergelijking Ik weet wel: ik ben hier absoluut nog lang niet klaar mee raaien in en rond de imposant aftandse en oeroude boerderij Hoog Hammen in het Gro ningse Overschild, in de serie Hollands Hoop, betekent vaak afzien. Zeker de afgelopen maanden, met lage temperaturen en een loeiende straffe wind. Er is geen stroom - de verschillende vertrekken worden met hitteka- nonnen verwarmd -, voor een toi- letbezoek moet je de auto pakken en een boerderij verder rijden en de hoeve uit de 16de eeuw is dus danig afgeleefd dat reparatiewerk zaamheden moesten worden ver richt om de veiligheid van de cast en crew te kunnen garanderen. En toch. „Telkens als ik hier de oprit oprijd, raak ik een beetje ontroerd", zegt Kim van Kooten, die er tussen de opnames door zelfs met thermokleding aan ver kleumd bijstaat. Het is draaidag 71, de laatste in het Groningse polderlandschap. De actrice doelt niet alleen op de unieke locatie - het sfeervolle Hoog Hammen is bijna een levend wezen in de serie -, maar ook op het feit dat Hollands Hoop seizoen 2 dit najaar (op NPO 2) tóch een feit is. Regisseur Dana Nechustan Dunya Desie en Overspelmoest de afgelopen jaren het gevecht aangaan tegen kanker. „De serie is zo van ons, dat draag je niet even over aan andere mensen. Dat we hier staan, is een soort wonder", vertelt haar echtgenoot en Hollands Hoop-bedenker en scenarist Franky Ribbens. dinsdag 2 mei 2017 GO Reageren? angela@persgroep.nl TELEVISIE Matthijs van Nieuwkerk ver diende voor het tweede jaar op rij 580.000 euro, blijkt uit het jaarverslag van BNN-VARA over 2016. Het DI/kDD-gezicht blijft de bestbe- taalde presen tator van de pu blieke omroep. MUZIEK De erven van Prince onder handelen over een realityshow, waarin te zien zal zijn hoe zijn familie met zijn dood omgaat. De show zou de reden zijn dat wordt gewacht met het uitbren gen van niet eerder gepubli ceerde muziek. 3 et uc e uc Ed Sheeran speelt binnenkort in Game of Thrones. pLUljtoy/ Gudo Tienhooven 44 Franky Ribbens, scenarist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20