Marechaussee beperkt toestroom 'inklimmers' Oerend hard, de grootste hit van Normaal Patricia is van haar panische angst af om een fout te Ajax weet dat Olympique Lyon in defensief opzicht kwetsbaar is Bennie Jolink schreef de tekst in vijf minuten Hart Ziel In de eerste drie maanden van 2017 zijn 220 vreemdelingen aangetrof fen in de Nederlandse havens, vooral in Hoek van Holland. In het eerste kwartaal van vorig jaar wa ren dat er nog 360. „Het lijkt er op dat onze aanpak werkt", zegt Stan Verberkt van de Koninklijke Mare chaussee. De meeste mensen die illegaal naar Engeland wilden oversteken, waren Albanezen (74 procent). Anderen kwamen uit onder meer Eritrea, Afghanistan en Vietnam. De afgelopen jaren zag de mare chaussee een forse toename van het aantal 'inklimmers'. Ze klim men stiekem aan boord van trucks of rijden mee met chauffeurs die door mensensmokkelaars worden betaald. In de lokale politiek groeide de angst dat met name Hoek van Holland, waar dagelijks drie ferry's naar Engeland vertrek ken, uit zou groeien tot een tweede 'Calais'. In die Franse ha venstad zorgde de toestroom de af gelopen jaren voor dramatische si- Inklimmers worden vaker al in Nederland gepakt en niet pas in Groot-Brittannië tuaties en ernstige overlast. Mede daarom heeft de mare chaussee sinds 2015 extra man kracht en speurhonden ingezet. Veerdiensten beveiligden hun ter reinen met extra hoge hekken en schrikdraad. Vooral de in zet van honden werkt, zegt operationeel teamleider Maarten Knol van de ma rechaussee in Zuid-Hol land. „Ze ruiken binnen een paar seconden of er mensen in een wagen zit ten. En ze missen bijna niets. Liefst zouden we nog meer honden inzetten, dan zijn we nog effectiever." Het ministerie van Veiligheid en Justitie zegt in een reactie blij te zijn met de laatste ontwikkelin gen. „We zien dat steeds meer in klimmers al in Nederland worden aangetroffen, en niet pas in het Verenigd Koninkrijk", zegt woord voerder Janet Takens. „Dat is in twee jaar tijd gestegen van 55 naar 94 procent. Dat laat zien dat de controles van de marechaussee steeds effectiever worden." Het ministerie erkent dat de inzet van speurhonden van grote meer waarde is. „We bezien daarom de mogelijkheden van de inzet van extra honden." P7 Veel te veel regeltjes in onderwijs en ge zondheidszorg, veel te veel belastingdruk- Nederland is ernstig ontspoord. Dat zegt Heleen Dupuis, de oud-VVD-politica die vrijdag de Van Randwijklezing in Vlissingen houdt. Ze beschouwt oud-premier Balken ende als één van de grote verspillers van overheidsgeld. zeeland 8 Nieuwsmedia Nederland is ernstig ontspoord P8 om Verstekelingen mijden havens in Nederland Het aantal vreemdelingen dat via Nederland illegaal de over steek naar Engeland probeert te maken, is fors afgenomen. Vooral dankzij de inzet van speurhonden lijkt de mare chaussee de toestroom van ille gale 'inklimmers' te stoppen. Peter Groenendijk Rotterdam —Janet Takens, ministerie ■i'irfiiHtfurninïii» P22 Grijze dag met af en toe een bui pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1