■ft €750 Vorstelijk douchen in 1 dag 16* KONINGS E 19 Lekker, toch? Een bedrijf dat meer ver koopt dan dat het inkoopt is goed be zig, dus dat geldt toch zeker ook voor een land? Nou, daarover zijn de me ningen verdeeld. In Zuid-Europa bij voorbeeld ergeren ze zich bij ieder be richt over Nederlandse (en Duitse) handelsoverschotten weer een beetje meer. Onze export is namelijk hun import, en ons overschot is hun tekort, zo werkt dat in de economie. Ook de Franse presidentskandidaat Macron fulmineerde recent tegen het Duitse handelsoverschot, dat volgens hem de Europese economie schaadt. Als ze ergens een overschot kunnen gebruiken, is het wel in het zuiden. De praktijk is anders. Neem Spanje: per jaar gaat er vanuit Nederland voor 1,7 miljard euro meer aan spullen die kant uit dan dat we van de Spanjaarden ko pen. Inclusief wederuitvoer is dat zelfs 5,6 miljard. Allemaal leuk en aardig, maar wat zeuren die zuiderlingen nou? Is dat niet gewoon een teken dat onze eco nomie betere en meer concurrerende spullen produceert? Op zich is dat zo. Als de Grieken net zulke landbouw producten zouden maken als wij, zou den ze die niet van ons hoeven te ko pen. Toch is dit niet het hele verhaal. Veel economen zien in de scheve handelsbalans tussen noord en zuid een fundamenteel probleem. En dat probleem is vooral dat de goederen die in Noord-Europa gemaakt worden te goedkoop zijn. Vroeger kon zo'n on evenwichtigheid worden gecorrigeerd door de wisselkoers aan te passen. Als Spanje de export wilde aanzwengelen, kon het de peseta goedkoper maken. Nu ze met de euro betalen, bestaat dat correctiemechanisme niet meer. En wendde ze zich de afgelopen jaren dus maar tot strikte bezuinigingen, om ar beid (nog) goedkoper te maken. Landen als Duitsland en Nederland hielden veel bij het oude, en incasseer den jaar na jaar een fors handelsover- schot. Maar, zeggen veel economen, juist in die landen zit ook een deel van de oplossing. Want eigenlijk is hun economie 'te' concurrerend, hoe vreemd dat ook mag klinken. Eigenlijk zou het volk beloond moe ten worden voor de goede economi sche prestaties, in de vorm van hogere lonen en uitkeringen, vinden de cri tici. Dat mes snijdt dan aan twee kan ten. Aan de ene kant worden de pro ducten uit Nederland en Duitsland dan duurder, waardoor Zuid-Euro- pese landen de concurrentie beter aankunnen. Aan de andere kant ver hogen hogere lonen de bestedings ruimte van consumenten, waardoor er ook meer import komt, onder meer uit Zuid-Europa. Trump Niet alleen de Zuid-Europeanen vin den dit helemaal zo'n slecht vooruit zicht niet. Ook de Amerikaanse presi dent Donald Trump liet een paar maanden terug bij monde van een ad viseur weten dat hij helemaal klaar was met de Duitsers, die de Ameri kaanse economie zouden 'exploiteren' met hun kunstmatig goedkope pro ducten. De vraag is of er voorlopig iets ver andert. Zuinigheid en spaarzaamheid zijn in het noorden van Europa nog steeds troef, en de lonen stijgen al jaren niet noemenswaardig. De Duit sers wezen de kritiek onlangs nog van de hand, bij monde van economiemi nister Brigitte Zypries. „Onze bedrij ven produceren machines en onder delen van hoge kwaliteit die klanten in het buitenland graag kopen. We hoeven hier onze excuses niet voor aan te bieden." mn 265 Wilt u ook blijven genieten van een heerlijke douche in een veilige badkamer? Wij maken uw badkamer veilig in 1 dag, zonder hak- of breekwerk. Op maat gemaakt naar uw wensen. Molenaar ontzorgt u in het volledige proces van advies en inmeting, tot montage, afvoer materialen en schoonmaak. Zo komt ontspannen douchen weer binnen handbereik. Nu met €750,- Koningskorting gratis douchestoel t.w.v. €265,- bij aankoop van een comfortdouche uit de Art of Pure collectie. Afspraak of brochure? Bel 0341 - 23 23 00 of kijk op www.molenaar.nl dinsdag 2 mei 2017 Zuid-Europa niet blij met ons grote handelsoverschot De Nederlandse kassa zat in 2016 propvol: per saldo exporteerden we 52 miljard euro meer dan we importeerden, liet het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren weten. Sander van Mersbergen Den Haag Nederland had in 2016 een handelsoverschot van maar liefst 52 miljard euro. fotoguusschoonewille GRATIS DOUCHE STOEL Voorzien van antislipvloer, lage instap, O VEILIG wandbeugel en douchestoel. Kortingen gelden bij aankoop van een comfortdouche uit de Art of Pure collectie. Actie looptt/m 6 mei. Jarenlange ervaring Meer dan 6.500 klanten gingen u voor Eigen vakkundige montagedienst 45 plaatsingen perweek Zonder ingrijpende verbouwing Ook afvoer van het oude bad 100% tevredenheidsgarantie Conform de CBW voorwaarden BEOORDELING LANGERTHUIS WONEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19