Vak ana 729.577 WacHerten 16 MAX (22) VERBORGEN SCHULDEN Den Haag heeft geen idee hoeveel Nederlanders er problematische schulden hebben. Hoe kunnen die mensen dan de juiste hulp krijgen, vraagt de Algemene Rekenkamer zich af. rnensen»- tan< 2016) OPEN SOLLICITATIE >n 2o?6 BKR-geregistreerden per 1 jan 2017 Al een jaar zit Max zonder werk. Vorig jaar zomer sloot hij zijn hbo-studie biologie en medisch laboratorium onderzoek af met een succesvolle afstudeer opdracht aan het Instituut voor Ecologie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in Wageningen. Een baan is er niet uit voortgekomen. „Ik probeer elke dag te solliciteren, vooral naar banen in een laboratorium, ecologie- of moleculair onderzoek. Daar heb ik ervaring mee. Dan kom je bij bedrijven te werken als zaadveredelaar Rijk Zwaan of biotechnolo giebedrijf Monsanto. Voordeel van molecu lair laboratoriumonderzoek is dat ik ook nog richting forensisch onderzoek kan. Het is erg lastig laboratoriumbanen te vinden, de con currentie is groot. Daarom zoek ik ook naar een baan in de keuken van een restaurant." De 22-jarige Benthuizenaar vindt sollicite ren erg moeilijk. „Ik probeer naast vacature sites ook banen te vinden via mensen met wie ik heb gestudeerd of oud-docenten. Ik zou wel willen weten hoe ik nog meer enthousiasme in een brief kan leggen en hoe ik er tijdens een gesprek voor zorg dat ik boven de groep uitsteek." Loopbaanadviseur Jan Hobbelen, direc teur van Fysergo, zegt dat het niet makke lijk is om als net afgestudeerde meteen je droombaan te vinden. „Het is daarom goed dat Max zich breder oriënteert dan sec zijn opleidingsachtergrond." Een baan zoeken is volgens Hobbelen ook gebruikmaken van kennissen, vrienden en in contact blijven met voormalige docenten en bedrijven waar je stage hebt gelopen. „Denk ook aan de optie om jezelf aan te bieden voor een tijdelijke onbetaalde werkstage. Zo kan een bedrijf waar je graag werkt uitgebreider met je kennismaken en kun jij je laten zien." Hobbelen benadrukt dat Max zeker niet de enige is die solliciteren lastig vindt. „Het is een vak apart en het UWV kan daarin helpen met trainingen, maar je kunt ook zelf iemand zoeken die je helpt sollicitatiegesprekken te oefenen en na te spelen. Belangrijk is de pre sentatie van het cv. Dat is de eerste indruk die je achterlaat. Solliciteren kun je leren. En een goede voorbereiding is gewoon het halve werk. Investeer daar voor jezelf echt in!" - Gert van Harskamp Weer meer bedrijven in Nederland Fox aast op Tribune Geen handel op de beurs Hoeveel schulden hebben we? ijna een op de vijf Nederlandse huishoudens kampt met pro blematische schulden; zij kunnen hun rekeningen niet meer op tijd beta len, staan rood of hebben een cre ditcardschuld die ze niet kunnen aflossen. Tenminste, dat vermoedt de overheid. Want een goed beeld van de aard en omvang van problemati sche schulden heeft Den Haag niet. Beleidsmakers werken nog altijd met een enquête uit 2014/2015, in opdracht van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. „Het is verba zingwekkend dat de overheid op zo'n belangrijk thema zijn cijfers zo slecht op orde heeft", zegt Nadja Jungmann, lector Schulden en Incasso bij Hogeschool Utrecht. Ook de Algemene Rekenkamer stelt dat Den Haag te weinig weet over het aantal mensen dat schul den heeft, en wie dat zijn. Het Rijk tast niet alleen in het duister over het aantal 'stille' schuldenaren, die geen gebruikmaken van schuld hulpverlening. Het heeft ook on voldoende zicht op het aantal mensen dat wel in de schuldhulp verlening of schuldsanering zit, zo stelt de Algemene Rekenkamer. „Hierdoor kan Den Haag niet con troleren of mensen met schulden wel goed worden geholpen", aldus een woordvoerder. Sinds 2012 zijn gemeenten door Den Haag verplicht om schuld hulp te verlenen aan hun inwo ners. Wanneer het niet meer lukt om je rekeningen te betalen, dan kun je bij de gemeente terecht voor advies, budgetbeheer en hulp bij het treffen van schuldregelin gen. Lukt het met deze hulp niet om afspraken te maken met de schuldeisers dan kun je een ver zoek om schuldsanering bij de rechtbank indienen. Ook hierbij kan de gemeente helpen. Iedere ge meente heeft zijn ei gen systeem om gegevens over schuldena ren te registreren. „Gemeenten ver zamelen verschil lende data op verschil lende manieren. Die re gistraties zijn slecht aan elkaar te koppelen, waardoor er geen goed beeld is wat er in het veld gebeurt", legt Jungmann uit. Uitwisseling De Rekenkamer dringt erop aan dat de ministeries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en Veiligheid en Justitie afspraken met gemeenten maken over een betere informatie-uitwisseling. En niet alleen over de schuldenaren die al in een regeling zitten. Den Haag en de gemeenten moeten door uitwisseling ook een beter beeld krijgen over de oorzaken van problematische schulden, wat de doelgroepen zijn en wat wel of niet werkt als je mensen met schulden wil helpen. Jetta Klijnsma, staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, stelde vorig jaar 7,5 miljoen euro extra beschikbaar voor het verbeteren van de schuldhulp. Onderdeel daarvan is het professi onaliseren van de registraties. Re cent stuurde Klijnsma een brief naar de Tweede Kamer waarin zij opnieuw toegeeft dat er gaten zit ten in het landelijke beeld. „Zowel gemeenten als Rijk hebben baat bij goede registraties en beschik baarheid van cijfers. Het voortouw hiervoor ligt bij gemeenten, maar dinsdag 2 mei 2017 Wie: Max Reumer (22) Op zoek naar: laboratoriumwerk Was: student biologie en medisch laboratoriumonderzoek Woonplaats: Benthuizen V~' Heeft u een baan voor Max? Mail naar opensollicitatie@ad.nl CIJFERS MKB Het aantal ondernemingen in Nederland is in het eerste kwartaal geste gen tot ruim 1,76 miljoen, een toename van 0,8 procent. Dat blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel. OVERNAME Mediabedrijf 21st Century Fox praat met Blackstone over een gezamenlijk bod op concur rent Tribune Media. Fox is van mediamag naat Rupert Murdoch. 1 MEI-VIERING Europese aan delen-beurzen hielden gisteren de deuren ge sloten vanwege de Dag van de Arbeid. Ook in Amsterdam lag de handel stil. O VANDAAG 19 Hoe rood staan we Geen idee! Irene van den Berg Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16