Prestatiedruk drijft jongeren tot wanhoop Landverrader van Erelijst van Gevallenen gehaald hollands nieuwe. 13 Eetstoornissen, angst, depressie, burn-out, stress, persoonlijkheids stoornissen. Volgens 3FM kampt ruim 40 procent van de jongeren met dit soort psychische klachten. Onder de noemer #Openup wor den ze uitgedaagd hun problemen te benoemen op de radio. Je zou denken dat het geen lolle tje is om jong te zijn in Nederland, maar uit onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn Nederlandse jongeren supergeluk kig. Vorig jaar zei 90 procent van de jongeren tussen de 12 en 25 jaar gelukkig te zijn. Gemiddeld geven ze een 7,9 voor hun leven en een 8,4 voor hun geluk. Dat is niet tegenstrijdig, zegt Jan Derksen, hoogleraar psychologie aan de Radboud Universiteit Nij megen. „Ook iemand met een de pressie kan gelukkig zijn en goede dagen hebben. Geluk wordt vooral bepaald door de intieme relaties die je hebt." Ook hij ziet dat jon geren massaal psychische hulp zoeken en dat is deels de schuld van hun ouders. Deze jongeren, geboren na 1980, zijn te be schermd opgevoed, zegt Derksen. Ze worden naar muziekles ge bracht met de auto en bewonderd door hun ouders. „Deze kinderen ontwikkelen narcistische trekjes: 'ik ben heel goed, ik kan alles'. Maar als ze op zichzelf gaan wo nen, een relatie krijgen of gaan studeren zijn ze niet gewend met afwijzing, kritiek of verlies om te gaan. Daarom zien we zoveel jon geren met een burn-out. Ook het aantal suïcidegevallen onder deze groep stijgt." Sociale media Al op peuterleeftijd gaan ouders de mist in, zegt hij. „Ze leggen het laatste blokje op de toren om te voorkomen dat die omvalt. Maar kinderen moeten bulten en kras sen oplopen, dat is goed voor de ontwikkeling." Volgens Evelyn Prinsen, die jon geren met een twintigersdip coacht, komen veel psychische klachten ook voort uit de druk om Traplopen, de vaatwasser inladen, alles kostte moeite uniek en succesvol zijn. „Hoe meer keuzes je hebt in het leven, des te meer druk ontstaat om er écht iets van te maken. Een jongere doet te genwoordig niet een masteroplei- ding, maar twee. Daarnaast wordt gewerkt, de halve marathon gelo pen, vlieg je voor een dagje naar Parijs en ga je toch naar dat feestje, ondanks de vermoeidheid. Jonge ren hebben angst om dingen te missen. Dat gevoei wordt gevoed door sociaie media." Die druk ieidt tot gepieker en stress, maar ook tot ernstige klach ten zoals een burn-out. Het over kwam studente journalistiek An nagreet Miedema (23) uit het Friese Ferwert op haar twintigste. Ze had een overvolle agenda. Op aanraden van school zocht ze een baantje bij een plaatselijke om roep. „Goed voor je cv, zeiden ze." Een zomer lang werkte ze aan een dramaserie. Met nog één draaidag te gaan werd het haar te veel. „We hadden de hele nacht doorge werkt. Ik werd plots misselijk. Toen een collega vroeg: 'Hoe gaat het?' kon ik niet stoppen met hui len." De vermoeidheidsklachten werden erger. „Traplopen, de vaat wasser inladen, alles kostte moeite. Kom op, dacht ik, dit over komt mij niet. Ik ging altijd als laatste bij een feestje weg en stond 's ochtends weer fit op." Het kostte haar twee jaar om op te krabbelen. Met het percentage psychische klachten, dat 3FM hanteert, moe ten we voorzichtig zijn, zegt pro fessor Tineke Oldehinkel, betrok ken bij het jongerenonderzoek Trails van het Universitair Me disch Centrum Groningen. „Psy chische klachten zijn niet per defi nitie ernstige stoornissen. We hebben allemaal wel eens klach ten; wie voelt zich nou altijd hon derd procent tiptop?" Geluk Van de Nederlandse 19-jarigen die Trails onderzocht, had ongeveer 3 procent een depressie en 10 pro cent een angststoornis. Oldehin kel: „Zelfs van de jongeren die aan een depressie of angststoornis le den of hadden geleden, was meer dan 80 procent gelukkig." Donderdag leggen leden van het kabinet en de Eerste en Tweede Kamer een krans bij de Erelijst, een nationaal monument waar 18.000 namen van militairen en verzetsstrijders die tussen 1940 en 1945 zijn omgekomen. Dit jaar hoort één naam daar niet meer op thuis. Door het toedoen van Detmar zijn er zeker drie mensen om het leven gekomen, waarschijnlijk ligt dat aantal hoger. Dat de naam van Jacob Adriaan Detmar nu ge schrapt kan worden, is te danken aan Gorsselnaar Stijn Wiegerinck, historicus en journalist bij de NOS. Wiegerinck schreef het boek Het commando Pieters, dat handelt over een Nederlandse eenheid die voor de SD werkte. „Jacob Detmar was marechaus see en zeer pro-Duits. Samen met zijn collega Antoon den Otter was hij vooral op treinen en stations actief om jacht te maken op Joden, verzetsmensen en onderduikers. Toen beiden eind 1944 zagen aan komen dat Duitsland de oorlog zou verliezen, doken ze onder in Brummen, met medeneming van hun dienstpistool. Reden vol doende om de doodstraf te krij gen", vertelt Wiegerinck. „Ze probeerden aansluiting te vinden bij het verzet, maar dat vertrouwde de mannen niet en hield ze op een afstand. Detmar en Den Otter werden door het com mando Pieters uiteindelijk opge- Door zijn toedoen zijn zeker drie mensen om het leven gekomen spoord en in de kelders van land goed Groot Engelenburg opgeslo ten. Na martelingen bekenden ze te zijn gedeserteerd. Op vrijdag 13 april werden ze met zes anderen gefusilleerd." Wiegerinck meldde zich met zijn bevinding bij het NIOD dat de lijst in opdracht van de rege ring heeft samengesteld en zorgt voor aanvullingen en correcties. Dat concludeerde dat de naam in derdaad niet op de Erelijst thuis hoort. Detmar was dankzij zijn vrouw op de lijst terechtgekomen. hollandsnieuwe.nl/pzc Huawei P10 Lite TOTAAL P/MND dinsdag 2 mei 2017 Annagreet Miedema ging als student ten onder aan prestatiedruk. foto catrinus van der veen Jongerenzender 3FM probeert deze week het taboe op psychi sche problemen bij jongeren te doorbreken. Vier op de tien jon geren hebben zulke klachten. Tegelijk blijkt uit onderzoek dat Nederlandse jongeren superge lukkig zijn. Hoe kan dat? Hanneke van Houwelingen Bettine Winters Rotterdam —Annagreet Miedema Een man die tot nu toe werd aangemerkt als oorlogsheld op de Erelijst van Gevallenen 1940-1945, blijkt na onderzoek juist een landverrader te zijn. De marechaussee, Jacob Adri- aan Detmar (1916-1945), is for meel van de lijst verwijderd. Christiaan Doolaard Amsterdam Voor wie nu extra voordelig uit wil zijn, is er hollandsnieuwe. Want tijdelijk kun je heel veel voordeel plukken van mooie aanbiedingen op een abonnement in combinatie met een toestel. Zoals de Huawei P10 Lite i.c.m. met 1000 MB/MIN/SMS voor maar 18,- per maand. Kijk voor alle aanbiedingen op de speciale actiepagina. Let op! Geld lenen kost geld bJÊ Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 240 0 240 10 24 mnd 0% Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 31 mei 2017. 1000 MB/MIN/SMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13