Ifc 3 dgn Zuid-Limburg I I EUWS 11 Kortere acties, maar wel vaak Het hoort erbij als friet en bier Het actievuur laait weer op Eerst staken, daarna pas praten LIEVER POLDEREN DAN STAKEN We staakten al weinig in Nederland, maar in 2016 waren we helemaal trouw aan de baas. Slechts 19.000 werkdagen gingen verloren door stakingen, liefst 28.000 minder dan in 2015. Opvallend weinig ver loren werktijd, in een tijd dat veel werkne mers het moeten doen met tijdelijke flutcontractjes en de heersende opinie is dat bedrijven echt wel wat geld kunnen vrijspelen voor meer vaste banen en hogere lonen. Toch zien de vakbonden de sta- kingscijfers die het CBS gisteren publiceerde, niet per se als slecht nieuws. Mariëtte Patijn, arbeids- voorwaardencoördinator bij FNV, ziet het lage aantal stakingsdagen zelfs als een 'teken van kracht'. „In 20t5 moesten we vaak lang actie voeren." Collega-vakbond De Unie heeft een paar jaar terug het stakingsin strument zelfs officieel doodver klaard, op een hoge uitzondering na. „Je moet het zo zien", zegt Erwin Rog, die bij De Unie over de arbeidsvoorwaarden gaat. „Je moet je als werkgever echt kapot scha men als wij gaan staken. Aan de poort van het bedrijf is nog nooit een CAO afgesloten. Dat gebeurt aan de onderhandelingstafel. Met het besluit om in principe niet meer te staken, hebben we boven dien naar onze leden geluisterd. Zij hechten aan arbeidsrust, willen helemaal niet staken." Dat kan zijn, zegt hoogleraar arbeidsmarkt Ton Wilthagen, maar uit strategisch oogpunt is het mis schien niet heel slim om dan met een maar aan te kondigen dat bedrijven niet bang hoeven te zijn voor een staking. „Het is alsof de bonden zeggen: we hebben wel een revolver, maar we gebruiken hem niet. Dat maakt het de werkgevers wel heel gemakkelijk." Onderzoek leert namelijk dat het wel effect heeft, een werkonderbre king links of rechts. „Acties en CAO-conflicten dragen wel iets bij aan de kwaliteit van de arbeids voorwaarden. Het is geen spectacu lair verschil, maar toch." Nederland is van oudsher meer van het polderen dan van de rotte eieren, en dat zal wel nooit verdwij nen. In internationale stakingslijst jes eindigen we meestal ergens onderaan. Maar, waarschuwt Wilthagen, laat je door die cijfers niet mislei den. „Het is echt geen pais en vree Werkgever moet zich schamen als wij staken in arbeidsland. Er worden wel CAO's afgesloten, maar dat zijn vaak kortdurende compromissen waar zowel de werkgevers als de werknemers niet echt tevreden over zijn. Er is wederzijds onvrede: werkgevers vinden dat bonden ver nieuwing in de weg staan, bonden vinden dat werkgevers alleen maar op het geld letten. Maar de bereid heid om echt te staken is er vaak ge woon niet, ook omdat de vakbond vaak weinig leden heeft." BERLIJN BRUSSEL LONDEN PARIJS www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg incl. diner Den Helder Texel 3 dgn Veluwe diner dinsdag 2 mei 2017 Zijn we ^lief voor de baas? Sander van Mersbergen Rotterdam —Erwin Rog, De Unie Mark van Assen Een beetje verbaasd constateerden de on derzoekers van de Hans Böckler Stichting dat Duitsland in 2016 'enorm veel minder' stakingsda gen telde dan in het jaar ervoor. Het waren er 462.000, tegen een dikke twee miljoen in 2015. Dit betekent niet dat er minder mensen gingen staken. Dat aan tal bleef ongeveer gelijk op 1,1 miljoen. „De stakingen duurden alleen veel minder lang", schrijft stakingsdeskundige Heiner Dribbusch bij de publicatie van de cijfers. „In 2016 hadden we geen weken durende arbeidson- derbrekingen." In 2015 nog leg den machinisten maandenlang hun werk neer omdat ze meer loon wilden. Verder terug in de tijd waren het vooral de metaal arbeiders die, soms met hon derdduizenden tegelijk, het werk neerlegden; meestal voor meer salaris, maar ook voor de 35- urige werkweek. Kortere stakin gen: dat lijkt goed nieuws. Som migen menen echter dat de grote vakbonden veel te be scheiden zijn. De kleinere vak bonden, die deelbranches verte genwoordigen, zijn een stuk fel ler en winnen daardoor leden. Frans Boogaard Tegen langer doorwer ken, het uitblijven van prijscompensatie, te hoge werk druk en besparingen: voor Bel gen hoort staken bij het leven als friet en een pintje. Dit jaar valt het nog mee, maar de afgelopen twee jaar kwam België vlot aan negen keer meer stakingsdagen dan Nederland, onder meer met acties tegen het 'rechtse' beleid van de in 2014 aangetreden Charles Michel. Nederlandse werknemers balen als hun bedrijf zijn deuren sluit. In België sluiten ze de directie op, komt niemand de poort meer in of uit en steken ze autoban den in brand. Toen de regering het lef had om de pensioenleef tijd naar 67 jaar op te trekken in 2030 (Nederland: 67 en drie maanden vanaf 2022), kwam heel België in opstand. Om de haverklap vullen de straten in Brussel zich met rode (socialisti sche bond) of groene hesjes (de christelijke) en is het matten met de politie - tenzij die zelf net staakt, zoals vorig jaar. De bon den, die zelf de ww uitkeren, zijn machtig en laten dat graag zien. Suse van Kleef Staken zit de Britten I kN in het bloed. Vooral de beruchte mijnwerkerssta kingen in de jaren 80 staan bij veel mensen in het geheugen gegrift. Ze stonden in het teken van de heftige strijd tussen vakbonden en de con servatieve regering van Mar garet Thatcher. Op het hoog tepunt deden er 142.000 mijn werkers mee. Anno 2015 lag het aantal ver loren werkdagen op het een- na-laagste punt ooit: 170.000. Toch lijkt het stakingsvuur weer op te laaien bij de Brit ten: in 2016 werd er bijna twee keer zo veel gestaakt als in 2015, in totaal van 322.000 verloren werkdagen. Vooral de stakingen in het openbaar vervoer springen in het oog. Personeel van de Southern Rail legt regelmatig het werk neer, hetgeen altijd zorgt voor veel klachten over vertragingen en gemiste af spraken. Ook in andere bran ches lijken ze het staken te herontdekken. In 2016 weiger den onder andere gevange nispersoneel, artsen en lera ren meer dan eens werk. Vak bondsleiders riepen de 'Kerst mis van de onvrede' uit. Zij zien de hernieuwde stakings zin handenwrijvend aan. Sander van Mersbergen Laat in het hoofdkan toor van RyanAir, Easy- Jet of elke andere Europese vliegtuigmaatschappij de term 'Franse luchtverkeersleiders' val len en de haren gaan overeind staan. Want mon dieu, wat heb ben die met stakingen de boel al vaak in het honderd gestuurd en veel geld gekost. In Frankrijk zijn de luchtver keersleiders geen uitzondering. Zonder een stevig robbertje bak keleien is nog nooit een conflict opgelost. Beroemd is het beeld van de Air France-baas die ter nauwernood aan een lynchpartij ontsnapte. Voor ons als polder volk klinkt het onlogisch: eerst actievoeren en daarna pas pra ten. Fransen staken minstens dubbel zo vaak als werknemers in welk ander Europees land ook. Een van de oorzaken, vol gens kenners: slechts 8 procent van de Fransen is lid van een vakbond, en de bonden zijn ver splinterd. Om toch een vuist te maken, en zich te profileren, is een staking een prima optie. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Verblijf vlakbij Valkenburg (5 km) en Maastricht (17 km). Tip: Het Drielandenpunt! 2 nachten in 3* Hotel Restaurant Op De Beek (7,8) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren, wifi en 10% korting Thermae 2000 3* Hotel Wienerhof (7,8) 3* Hampshire - Mooi Veluwe (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (dagschotel) Jf A 1* diner (hoofdgerecht) m q qq Incl. bootkaartje Texel Gratis parkeren en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11