Turkije stopt 'lastersite' Wikipedia EU-leiders: Rutte is te optimistisch over brexit Varen over de Donau 7 Premier heeft haast met onderhandelingen Premier Rutte wil al dit najaar praten over de relatie met Groot-Brittannië na de brexit. Andere EU-leiders waarschuwen dat Rutte veel te optimistisch is. Rutte wil flink vaart zetten in de brexitonderhandelingen, die kort na de Britse verkiezingen op 8 juni van start gaan. Nederland heeft ex tra haast omdat het wellicht de nauwste politieke en economische banden met Londen heeft, en er relatief veel - zo'n 100.000 - Ne derlanders in Groot-Brittannië wonen. Over het moment waarop het overleg over de toekomstige relatie met de Britten begint, zijn geen precieze afspraken gemaakt. Dat gebeurt zodra er 'voldoende voort gang' is in het overleg over de brexit zelf. Rutte mikt op dit na jaar, maar andere leiders waar schuwen voor te veel optimisme. „Eerst de scheiding, dan pas de toekomst", vindt Europees presi dent Donald Tusk. „Het is nog te vroeg om al te speculeren." Misplaatst Ook Commissievoorzitter Juncker en Bondskanselier Merkel vinden te veel optimisme misplaatst. „Ik denk dat sommige van onze Britse vrienden de technische complexi teit onderschatten", aldus Juncker. Hij waarschuwt de Britten ook de onderhandelingen niet al bij voor baat te verzieken. Afgelopen week blokkeerden ze een kleine 6 mil jard aan EU-uitgaven, onder meer voor aanpak van het vluchtelin genprobleem op de Middellandse Zee. Het officiële verweer van Londen is dat het zo vlak voor de verkiezingen geen ingrijpende be sluiten kan nemen. Leiders van de 27 lidstaten wer den het zaterdag in recordtijd eens TIJDLIJN over hun brexitaanpak. In vier mi nuten, aldus Tusk, nadat zijn woordvoerder van 'precies één mi nuut' had gerept. Europa wil abso lute prioriteit geven aan afspraken over de rechten van de dik drie miljoen Europeanen in Groot- Brittannië én de ruim één miljoen Britten in Europa. Ook hoog op de agenda staat de financiële afwik keling. Brussel wil van de Britten een fors bedrag terug aan reeds aangegane verplichtingen. Vol gens onbevestigde berichten zou het gaan om 60 miljard euro. Ook moet er een goede regeling voor de Iers/Noord-Ierse grens komen. De Ierse premier Enda Kenny wil dat wanneer Noord-Ierland zich zou uitspreken voor aansluiting bij zijn land, het automatisch lid van de EU wordt, zoals destijds Oost- Duitsland na de val van de Muur. Getreuzel Wat Europa ook snel wil regelen, is de verhuizing van zijn twee nu nog in Groot-Brittannië geves tigde agentschappen, het Medi- cijnagentschap (Ema) en de Ban- kenautoriteit (Eba). Te veel getreu zel kan leiden tot verlies van ge kwalificeerd personeel en uitein delijk tot risico's voor de volksge zondheid. Premier Rutte ziet niet gebeu ren dat de twee, zoals het Europese Parlement afgelopen week voor stelde, naar Straatsburg gaan in ruil voor een verhuizing van het Parlement naar Brussel. Daarover zou iedereen, inclusief Frankrijk, het eens moeten zijn, én het vergt een Verdragswijziging. Die willen veel leiders niet omdat je dan wel weet waar je begint maar niet waar je eindigt. Rutte: „Dan heeft ieder een nog wel een puntje." In het verleden is al gebleken dat leiders elkaar over weinig punten zo fanatiek de hersens inslaan als over de vestigingsplaats van agent schappen. Ook nu willen al 21 lan den het Medicijnagentschap, waaronder Nederland. Zowel de Turkse als alle internatio nale edities van een van de popu lairste sites ter wereld zijn in Tur kije inmiddels ontoegankelijk. Het besluit is gebaseerd op een wet die de overheid het recht geeft de toe gang tot websites te blokkeren die 'obsceen materiaal bevatten' of'de openbare orde of nationale veilig heid bedreigen'. Uit officiële bronnen werd ge meld dat de site ontoegankelijk was gemaakt omdat Wikipedia wei gerde te voldoen aan verzoeken van Ankara om teksten te verwijderen van auteurs die terrorisme aanmoe digen en beweren dat Turkije sa menwerkt met jihadistische ter reurgroepen. Het ministerie van Transport en Communicatie liet weten dat Wi kipedia 'een bron van informatie was geworden om in samenwer king met (terroristische) groepen een lastercampagne te voeren tegen Turkije'. Eisen De autoriteiten eisen van Wikipe dia verder dat het een vestiging opent in Turkije en belasting be taalt. De site zal pas weer toeganke lijk worden nadat deze eisen zijn ingewilligd. Sinds de landelijke Gezi-protes- ten in 2013 tegen de regering-Erdo- gan worden sociale media als Face- book, YouTube, en Twitter vaker tij delijk geblokkeerd. Vooral om nieuws en beelden van protesten, terroristische aanslagen of kritiek op de regering onbereikbaar te ma ken voor de Turken, omdat die 'ge bruikt kunnen worden voor terro ristische propaganda'. De ingreep leidde tot felle kritiek van Ihrken op sociale media. 'Een stap verder op het pad naar de dic tatuur' was een van de reacties. Het initiatief valt evenmin goed in Eu ropa waar het ondermijnen van de rechtsstaat in Turkije en het mond dood maken van kritische media leidt tot grote bezorgdheid. Volgens een decreet zaterdag in de Turkse Staatscourant zijn er bij een nieuwe anti-Gülen zuiverings- golf bijna 4.000 ambtenaren zonder enige uitleg of procedure ontslagen. Ook werden twee media gesloten en populaire datingshows op tv verboden, omdat die in strijd zou den zijn 'met de traditionele Turkse ^Wikipedia zou weigeren teksten te verwijderen die terrorisme voeden waarden van familie en gezin'. In de afgelopen dagen zijn dui zend vermeende Gülenisten gear resteerd en 13.000 rechters, aankla gers, militairen, politiemensen, en academici ontslagen. Daarmee komt het aantal ontslagen Turken na de verijdelde militaire coup op dik 125.000. Bijna 50.000 verdach ten zitten in gevangenissen, velen zonder aanklacht. Om de kritiek van de EU te pareren, kondigde de regering in januari aan dat er een commissie zou worden opgezet waar de slachtoffers van de zuive ringen in beroep konden gaan. Die commissie is er nog steeds niet. Kras.nl/91201 of bel 0900-96977ocPg KS&j maandag 1 mei 2017 GO Premier Rutte praat met de Ierse premier Enda Kenny (r) afgelopen zaterdag in Brussel, foto reuters Frans Boogaard Brussel 23 juni 2016 Krappe meerderheid van de Britten kiest voor brexit 29 maart 2017 Formele 'notificatie' brexit door premier May 29 april 2017 Akkoord EU-27 over aanpak onderhandelingen 3 mei 2017 Europese Commissie levert ontwerpmandaat voor topon derhandelaar Michel Barnier 22 mei 2017 EU-ministers van Europese Zaken stellen mandaat Bar nier vast 8 juni 2017 Britse verkiezingen, kort daarna start onderhandelingen Najaar 2017 Europa hoopt zover te zijn met onderhandelingen dat ook de tweede fase van start kan: overleg over toekomstige (handels)relatie EU/VK Najaar 2018 Streefperiode voor afronding brexitonderhandelingen; resul taat moet immers nog worden goedgekeurd door Parlemen ten (nationaal en Europees) 29 maart 2019 Ingangsdatum brexit zoals voorzien door Europese Ver dragen; uitstel alleen mogelijk als iedereen daarmee instemt Voorjaar 2019 Eerste Europese verkiezingen zonder VK De Turkse autoriteiten hebben de gratis internetencyclopedie Wikipedia geblokkeerd. De site zou een bron van laster zijn tegen de Turkse staat. Mare Guillet Istanboel Nieuw bij Kras: cruise per luxe MS Carissima****. Compleet verzorgd inclusief busreis, hotelnachten, alle maaltijden aan boord én Kras-reisleiding! Naar o.a. Bratislava, Boedapest, Wenen, Krems en Passau Boek voordelig een excursiepakket óf fietshuurpakket bij! Vertrek: wekelijks van mei t/m oktober fcP'lSSï 3® Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds m É3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7