herleven in Zierikzee II II Strandloop voor hoop brengt ruim 1100 euro op voor kankerfonds Te weinig aansluitpunten Door de grote brand vorige maand bij fruitteler KG in Kapelle staat beschikbaarheid van bluswater volop in de belangstelling. Brandweer Zeeland heeft het afge lopen jaar de bluswatervoorzie ning in de woonkernen en buiten gebieden in kaart gebracht. „Vooral in het buitengebied zijn nogal wat verbeterpunten uit te voeren", zegt André Willemstein, manager brandweer bij de Veiligheidsregio Zeeland. „De sense of urgency is hoog. We weten dat er iets móet gebeuren." Gemeenten zijn verantwoorde lijk voor een adequate bluswater voorziening. Elk bedrijf, woning of boerderij voorzien van een goed bereikbaar aansluitpunt op een dikke waterleiding zou ideaal zijn. Maar dat is onbetaalbaar. Het zou vele miljoenen kosten. Met de ge meenten zoekt de brandweer nu naar andere oplossingen. De norm is dat de brandweer bij aankomst binnen drie minuten kan gaan blussen. Deze 'primaire' bluswatervoorziening moet één uur in stand kunnen blijven en in dat uur voor minstens 30.000 liter water kunnen zorgen. Terwijl de eerste, belangrijke klap aan een vuurhaard wordt toe gebracht, heeft de brandweer de tijd om op een tweede, grotere bron van bluswater aan te sluiten. Dat kan de waterleiding zijn via een verderop gelegen brandkraan, maar ook een kanaal, vaart of ander open water. In Kapelle moest een leiding van één kilometer worden aangelegd om uit het kanaal water te pompen. De grootste zorg gaat uit naar dat primaire bluswater. Want ook bij een brand geldt dat We weten dat er iets móet gebeuren de eerste klap een daalder waard is. De brandweer Zeeland heeft momenteel de beschikking over zes waterwagens, verspreid opge steld over de provincie. Een wagen kan 15.000 liter water meenemen. Aan één waterwagen heb je dus niet genoeg om aan de eis van 30.000 liter tijdens het eerste uur te voldoen. Eigenlijk zouden er meerdere moeten rouleren bij een inzet om een constante stroom De techniek kan ons helpen bij meer maatregelen bluswater in stand te houden. In de provincie Drenthe is de brandweer helemaal overgescha keld op waterwagens als leveran ciers van het eerste bluswater. „Maar Drenthe is Zeeland niet. Daar kunnen de waterwagens van alle kanten komen. Maar hier be perkt de eilandenstructuur de in zetbaarheid." Extra waterwagens Toch zullen extra waterwagens een onderdeel vormen van het plan dat de brandweer aan de ge meenten voorlegt, verwacht Wil lemstein. „Maar er zijn meer maat regelen mogelijk. De techniek kan ons daarbij helpen. De nieuwe Zeeuwse brandweerauto's hebben een drukluchtsysteem en schuim- vormend middel waardoor je met minder water kunt blus sen." Maar ook op het gebied van vergunningverlening zijn er mogelijkheden. Be drijven zouden zelf kun nen zorgen voor een voor raad bluswater, bijvoor beeld in de vorm van on dergrondse bassins of vij vers, of door water uit een geboorde put op te pompen. Verzekeraars kunnen daarbij een sturende rol hebben door hun premies aan de beschikbaar heid van bluswater te koppelen. De brandweer gaat de komende maanden gesprekken voeren met de gemeenten over de bluswater voorziening. In het najaar zal een definitief plan worden voorgelegd aan het bestuur. Zierikzee bereidt zich voor op de viering van 800 jaar stadsrechten in 2019. Het publiek kreeg zaterdag al een voorproefje. Zo'n 150 toneelspelers, figuranten en oud-ambachtslieden dompelden zich onder in het leven van de middeleeuwen. Arjan kroop in de huid van de dronkaard. It maandag 1 mei 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO MARIEKE Ml Bluswater platteland moet beter Middeleeuwen Theo Giele Middelburg - André Willemstein, manager brandweer Veiligheidsregio - André Willemstein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15