X 8 r Donald Trump zit vandaag 100 dagen in het Witte Huis. Tijd voor het opmaken van een eerste tussenbalans. Is 'The Donald' anders dan zijn voorgangers of is het business as usual R1 De president pakt hete hangijzers op die anderen te lang hebben laten liggen iet alleen Amerikanen hielden op 20 januari hun hart vast. De hele we reld vroeg zich af hoe dat zal aflopen als de olifant de porseleinkast be trekt. Donald Trump (70) in het Witte Huis, de man die schoon schip zou maken in Washington. Sommige vijanden durfden te voorspellen dat hij de eerste 100 dagen, zijn 'Wittebroodsweken', niet zou volmaken. Dat hij ten onder zou gaan door ge ruzie, blunders en belangenverstrengeling. Want Trump blijft een zakenman die op de golven van protest tot zijn eigen verrassing terechtkwam in de Oval Office, de werkkamer van de machtigste man ter wereld. Vandaag bereikt de 45ste Amerikaanse president zijn '100 dagen grens'. Een begrip dat voor het eerst werd gebruikt door Franklin D. Roosevelt, de 32ste president die in 1933 met een ongelooflijke daad kracht de crisis in zijn land aanpakte. Wat heeft de zittende president en opperbevelhebber tot nu toe gepresteerd? Hoe presidentieel is zijn bestuur? Een antwoord in zes gedaanten: van Donald Trump de zakenman tot Donald Trump de acteur. De zakenman De verhuizing van de met klatergoud omgeven Trump Tower in New York naar het statige Witte Huis lijkt een enorme stap, maar niet voor Donald Trump. First Lady Melania zorgt wel voor wat kleur (goud) in het interieur, voor de presi dent is ook de Oval Office een werkkamer als alle andere. Donald Trump is een president nieuwe stijl. Hij is de zakenman die politiek erbij doet. Voorgangers lieten zich leiden door de traditionele instrumenten van poli tiek en diplomatie. Trump is de ceo van de bv Amerika, met in de raad van bestuur een hoofdrol voor dochter Ivanka en schoonzoon Jared Kushner. Amerikaanse belangen zijn leidend. Zijn hamvraag: Wat levert het ons op? Despring-in-het-veld Donald Trump is ook als president een wis pelturige, impulsieve man die er vanuit gaat dat iedereen hem wel zal volgen. Maar een presidentieel decreet is geen zakelijk con tract, eerder een aanzet tot nieuw beleid. Van zijn muur langs Mexico moet de eerste meter nog worden gebouwd, rechters blokkeren zijn immigratiebeperking en Obamacare, dat op de eerste werkdag zou sneuvelen, bestaat nog steeds. De NAVO is niet langer 'overbo dig', net als het handelsverdrag Nafta. Vol gens Trump heeft geen enkele voorganger zoveel bereikt als hij in zijn eerste 100 dagen. Fout. Barack Obama timmerde bijvoorbeeld veel meer aan de weg. Hij stopte op dag 29 bijna 800 miljard in de bedreigde economie en redde op dag 70 de hele Amerikaanse auto-industrie. De autist Communicatie is voor een Amerikaanse presi dent van levensbelang. Hij moet goed overweg kunnen met de leden van het Congres zonder wie hij niet goed kan functioneren. Voor het uitdragen van zijn boodschap is een werkrelatie met de media van belang. In beide gevallen bakt Donald Trump er weinig van. Hij gedraagt zich als een autist. Vice-president Mike Pence, een ervaren parlementariër, mag puinruimen in het Congres. Met media die hem niet blindelings volgen, staat hij op voet van oorlog. Zijn belang rijkste contact met de buitenwereld loopt via Twitter (bijna 1.000 tweets in 100 dagen) en op zijn persconferenties hangt er altijd kruit in de lucht. De slechte verliezer Lastige feiten zijn nepnieuws. Lastige media een volksvijand. Sommige journalisten wordt zelfs de mond gesnoerd zoals de CNN-corres- pondent overkwam op zijn eerste, memora bele persconferentie. Dat Trump veelvuldig in de hoek wordt gedrongen heeft hij aan zichzelf te wijten. Hij verkondigt te vaak leugens, door een gebrek aan dossierkennis of misplaatste zelfingenomenheid. 'Factchecking', het con troleren van door hem genoemde feiten, wordt een hele industrie. Zelfcorrectie is er niet. Cri tici krijgen een trap na. Zo heult de Republi keinse senator John McCain met de vijand, brengen rechters die hem tegenspreken 'het land in gevaar' en kan Arnold Schwarzenegger helemaal niets. De wervelwind Donald Trump kan een belangrijk ding niet worden ontzegd. Hij schudt de wereld wakker. De president pakt hete hangijzers op die ande ren te lang hebben laten liggen. Andere NAVO- lidstaten moeten inderdaad een keer voldoen aan hun verplichtingen. Noord-Korea moet in derdaad tot de orde worden geroepen omdat het zaterdag 29 april 2017 I President Trump: 100 Hans van Zon Nog nooit leunde een president zo op zijn handgebaren. Zoals de 'OK-pinch' (tweede foto linksonder), de opgesto ken duim of het wijsvin gertje. FOTO REUTERS. AP, AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8