g H\)Ocd s dal ook In de overgang doen. mi uoeten n u ook 01 'Wc yJjn gewend om op level 10 door te bikkelen en blijven Terwijl o 11o energie afneemt" zou het op de agenda willen zetten: dat vrouwen tussen de 45 en 55 jaar minder veerkrachtig zijn, en dat het bedrijfsle ven daarop moet anticiperen. Die wil dat waardevolle arbeidskapitaal toch ook niet down the drain zien gaan? Laat vrouwen in die leeftijd dus wat korter werken en zorg dat ze terecht kunnen bij een overgangscoach." Ze is blij dat er meer aandacht voor het onderwerp komt. Maar Oomen heeft ook kritiek. „In veel publicaties wordt de overgang beschouwd als een ellendige situatie die je moet zien te onderdruk ken. Liefst met hormoontherapie. Ook bij overgangsklinieken worden al snel oestrogenen voorgeschreven. De levens fase wordt gemedicaliseerd en de farma ceutische industrie spint er garen bij. Maar de mogelijke risico's, zoals trom bose, hart- en vaatziekten, dementie en allerlei soorten kanker, worden onder het vloerkleed geveegd." De menopauze is gewoon eenfact of life, zegt Oomen. „Niemand kan tot haar 80ste sexy en begeerlijk blijven. De over gang is shit, maar je kunt 'm maar beter gebruiken om tot zelfontplooiing te komen. Om een wijze oude vrouw te worden." Zelfheeft ze 'm in elk geval gebruikt om een mooi boek te maken. „A rotten childhood is a writer's gold mine, zeggen ze. En de menopauze misschien ook wel."«l gekomen in haar boek. Daarin vertelt ze het verhaal van haar overgang, in meer dere betekenissen van het woord. Want de verandering van haar hormoonhuis houding leidde ook tot inzichten. „Het is een ontwikkelingsfase. Die hormonen- hussel vreet zo veel energie dat je ge dwongen wordt gas terug te nemen en naar binnen te keren. Wat is voor jou belangrijk? Wat wil je nu werkelijk? De overgang kun je gebruiken om dat te ont dekken. Zodat je minder behoefte krijgt aan bevestiging van buitenaf en meer voor jezelf kunt gaan leven." Het probleem is, aldus Oomen, dat er in de huidige maatschappij geen ruimte is voor de menopauze. „We zijn gewend om op level 10 door te bikkelen en blijven dat ook in de overgang doen. Maar terwijl onze energie afneemt, blijven de ver plichtingen hetzelfde. Hoeveel werk neemsters van rond de vijftig er wel niet thuiszitten met een burn-out, terwijl ze eigenlijk gewoon in de overgang zijn! Ik slepen Hormonenhussel Ze werd er vol ledig door overvallen. De overgang. Het werd het onderwerp van haar eerste vol wassenenboek. Francine Oomen, bekend van de jeugdreeks Hoe overleef ik..., schreef en te kende een graphic memoir over haar 'hormonenhussel'. Een zeer persoon lijk, soms pijnlijk, maar vaak ook grappig boek over een levensfase die de gemiddelde vrouw het liefst zou overslaan. Terwijl er toch ook het een en ander uit te valt, zoals Oomen stroomt over (Nijgh Van Ditmar, €25) laat zien. Pamvander Veen 301 zaterdag 29 april 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87