Films over journalisten AB ZAG 'T ¥@abzagt Veel steengoede speelfilms over journalistiek zijn op ware gebeurtenissen gebaseerd drama te geven in de hoop de nationale kranten te halen. Zijn aanpak resulteert in een mediacircus zonder weerga. Later maakt dezelfde regisseur - Billy Wilder - de komedie The Front Page (1974), waarin de executie van een veron derstelde moordenaar journalisten tot aasgieren maakt die loeren op dat ene pri meurtje om de concurrentie af te troeven. Journalisten blijven film- en televisie makers tot de verbeelding spreken (zie ook kader). Het goede nieuws is dat zij toch vooral als helden worden neergezet. Ook in Nederland zijn er voorbeelden zoals het uitstekende De Zaak Menten (het heroïsche verhaal over journalist Hans Knoop die een oorlogsmisdadiger ontmaskert). Een tegenhanger is de komische reeks Lieve Liza (waarin een sportjournalist tot zijn afgrijzen bij een damesblad wordt gestationeerd). Toch moet de ultieme Nederlandse dramaproductie over de vaderlandse journalistiek nog worden gemaakt. II magazine 27 The Legacy Het derde en laatste seizoen van de Deense serie over een gecompliceerde, kunstzinnige familie valt tegen. Veel geruzie en een nieuw sterfgeval kunnen niet verbloemen dat de reeks duidelijke slijtageverschijnselen vertoont. All the President's Men (1976) De ontrafeling van het Watergate- schandaal blijft de ultieme film over journalistiek. De film geeft een rea listisch beeld van onderzoeksjour nalistiek en is tegelijkertijd een heldenepos dat leidde tot de val van president Nixon. Spotlight (2015) Ook waargebeurd: een onthul lende reeks artikelen in The Bos ton Globe over kindermisbruik in de katholieke kerk. De film geeft een geloofwaardig beeld van waar intensief journalistiek speur werk toe kan leiden. Broedertwist Jon 0igarden nagelt als journalist Peter Veras in het eerste seizoen van de Noorse serie Mam mon zijn broer aan de schandpaal. Almost Famous (2000) Regisseur Cameron Crowe ver werkte zijn eigen ervaringen als popjournalist in deze film. Hoofd persoon is een 15-jarige scholier die de kans krijgt voor het gere nommeerde magazine Rolling Stone een band van nabij te volgen. Zijn moeder is zeer bezorgd. Salvador (1986) Oliver Stone regisseerde deze film over oorlogsjournalistiek. Een Amerikaanse fotojournalist pro beert in de burgeroorlog in El Sal vador als enige verslaggever zich te handhaven. De film toont vooral diverse staaltjes overlevingskunst. Citizen Kane (1941) Meesterwerk van Orson Welles. Het is een verkapte biografie over krantenmagnaat William Ran dolph Hearst die als een enorme opportunist is neergezet. Klassiek moment: Joseph Cotten die een vernietigende recensie schrijft over de vriendin van zijn baas. BIJ STEFAN OP REPEAT ¥@stefanraatgever Baas B - Het gaat lekker Bart Zeilstra noemt zich sinds kort opnieuw Baas B en hij heeft het rappen weer omarmd. Deze lome nederhopsong stemt tot nadenken, mede dankzij de ontroerende passage over zijn verbroken vriendschap met Lange Frans. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84