'TERWIJL JE COMPLEET UIT HET VELD GESLAGEN BENT, WORD JE GEACHT ALLERLEI BESLISSINGEN TE NEMEN' 'Mensen trouwden, B stichtten gezinnen.! Voor iedereen ging| dal door, lei-wijlB mijn leven stilstond' En dan alle praktische zaken waar je tegenaan loopt. Stephan: „Datje meteen aangifte moet doen bij de Belasting dienst, terwijl je hoofd daar nog helemaal niet naar staat. Dat je bij de marechaussee op Schiphol komt - ik ging met mijn moeder en de jongens op vakantie - en niet mag doorlopen. 'Waar is de verkla ring van de moeder dat u de kinderen mee mag nemen?' vroegen ze, te beroerd om even mijn paspoort te scannen en zo te zien dat ik weduwnaar ben. Dan word ik ook bot: 'Ik zal haar even bij elkaar vegen.' Meer nog dan verdrietig was ik die eerste tijd vooral boos en geïrriteerd om zulke stomme dingen." (jonge) partner is, zegt Petra van Rij (43), oprichter van stichting De Jonge We duwe. Tien jaar geleden overleed haar partner, zeezeiler Hans Horrevoets. „Er waren momenten dat ik dacht dat ik knettergek werd. Hoe ging ik dat doen, rouwen en tegelijkertijd verantwoorde lijk zijn voor twee kleine kinderen? Ik moest zelfs nog bevallen van de derde. Mensen trouwden, stichtten gezinnetjes. Dat ging voor iedereen gewoon door, terwijl mijn leven stilstond." Hoe dat voelt, is niet te bevatten als je het zelf niet hebt meegemaakt, merkte ze. „Vriendinnen genoeg, maar die had den partners, konden alles samen doen. Ik begreep de wereld niet meer, en de wereld begreep mij niet, leek het wel." De zoektocht naar gelijkgestemden leidde tot het ontstaan van De Jonge We duwe, bijna vijfjaar geleden, een stich ting die in vele opzichten steun biedt. Want hoewel per dag gemiddeld vier vrouwen met kinderen onder de 18 jaar hun partner verliezen, is daar in de wet weinig voor geregeld. „Terwijl je com pleet uit het veld geslagen bent door het verlies, word je geacht allerlei beslissin gen te nemen", weet Petra van Rij. „Hoe ga je zorg en werk combineren? Kun je blijven wonen waar je woont? Heb je recht op toeslagen? Het zijn wel de laatste dingen waar je op zo'n moment mee bezig wilt zijn." Daarom pleit Van Rij voor de aanstel ling van een 'rouwambtenaar'. „Iemand die met je meedenkt, die je de weg kan wijzen naar verschillende instanties. Die je helpt een nieuwe balans te vinden." De proef met zo'n adviseur in Zwolle, Steun na partnerverlies, laat positieve resultaten zien. „We hopen dat de pilot uitgebreid wordt. Ik ben ervan overtuigd dat iemand met de juiste steun, herken ning en erkenning eerder kan terugkeren in de maatschappij." Ook rouwverlof is nauwelijks bij wet geregeld. De twee dagen die er officieel voor staan, hebben als gevolg dat mensen die hun partner verliezen gemiddeld 170 dagen in de ziektewet zitten. Dat dat ook anders kan, weet Stephan. Maar hij werkt dan ook bij een uitvaartorganisatie. „Dat ik alle ruimte heb gekregen, scheelt veel kopzorgen. Mijn buurman, die ook zijn vrouw verloor, heeft een werkgever die hem op de huid zit. Dat kun je er echt niet bij hebben." Als overgebleven ouder mag je immers niet verzaken. Nooit. Leander merkt dat aan zijn oudste. „Hij is heel bang om mij ook kwijt te raken. Hij volgt alles wat ik doe, want stel je voor dat papa ook niet meer terugkomt. 'Ik wil niet alleen zijn', zegt hij. Dat maakt mij bewust van mijn eigen kwetsbaarheid. Eigenlijk zou ik dingen moeten vastleggen voor die situa tie, maar dat kan ik nog niet, dat is te confronterend. Ik ben er gewoon. Klaar." Voor Margot werd de verantwoorde lijkheid voor haar kinderen na twee jaar De maatschappij heeft geen idee hoe ingrijpend het verlies van een Jonge weduwe Toen de partner van Petra van Rij overleed, bleef zij achter met twee kleine kinderen. 'Ik begreep de wereld niet meer.' 24 zaterdag 29 april 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81