M Paus: Egypte cruciale rol tegen extremisme Marine schiet drugskoeriers uit water 7 Politie Utrecht is blij met de extra ogen op straat in de nachtelijke uren Krantenbezorger Bart den Uyl (61) uit Utrecht kwam gisterochtend meteen in actie toen hij een man een fiets zag stelen. Inmiddels zit de dief vast. „Ik vind het fijn om iets voor de wijk te kunnen betekenen." Toen bezorger Bart den Uyl tegen zes uur 's ochtends een man aan een fiets zag rommelen in de Utrechtse wijk Hoograven, twij felde hij geen moment. Hij belde aan bij de bewoners, alarmeerde de politie en volgde de dief. „Ik zag dat het niet klopte en besloot achter hem aan te gaan. Ik deed de oortjes van mijn telefoon in en hield de po litie op de hoogte van waar de man de fiets naartoe sleepte." De dief liet de fiets in een achter ommetje staan en klom bij een van de buren op het dak. „Geen idee wat hij daar wilde gaan doen, mis schien wel inbreken. Hij was in elk geval hartstikke stoned." De man klom weer van het dak en liep verder. Zonder fiets, maar Den Uyl bleef hem volgen. „Om niet op te vallen, deed ik steeds luk raak een krant in de bus, dus er zijn wel een paar mensen die vandaag een extra krant hebben gekregen", zegt Den Uyl, die al 32 jaar het AD bezorgt in Utrecht. Eduard Richter schrok wel even, Ik volgde hem, deed de oortjes van mijn telefoon in en hield de politie op de hoogte toen om 6 uur de bel ging. „Toen de bezorger zei dat er net iemand met de fiets van mijn vrouw vandoor was gegaan, ben ik meteen op mijn eigen fiets gesprongen. Inmiddels had de politie de dief te pakken. En de fiets is weer terug. Het slot is ka pot en het achterzitje beschadigd, maar ik ben heel blij dat we hem weer terug hebben." Niet bang Den Uyl loopt de laatste tien jaar vaker tegen fietsendiefstallen aan, maar hij is ook weieens getuige van auto- en woninginbraken. „Ik ben vanaf half drie op pad, dus dan zie ik van alles." Bang is hij niet. „An ders zou ik dit werk niet kunnen doen. Ik ben nog nooit in gevaar ge weest. Ik vind het ook fijn om wat voor de wijk te kunnen betekenen." De politie is ook blij met de hulp van de bezorger. „De meeste men sen komen pas na 7 uur buiten en zien enkel de schade, krantenbe zorgers zien het a la minute en kun nen ons meteen bellen", aldus een politieagent die bevestigt dat de dief vastzit en wordt verhoord. Den Uyl: „Negen van de tien keer wor den ze gepakt, omdat ik ze blijf vol gen tot de politie er is." En dat blijft de 61-jarige bezorger ook nog wel even doen, elke dag voordat hij naar zijn werk op een houtzagerij gaat. „Ik slaap 3 uur per nacht en dan ga ik weer. Zwaar? Ik geniet van het bezorgen en ben niet van plan te stoppen." CAÏRO Paus Franciscus wees gis teren in Egypte op de centrale rol die het land kan spelen in de strijd tegen extremisme en ge weld. „Egypte heeft de taak de vrede in de regio te versterken en stabiliseren, zelfs wanneer het op eigen grondgebied door blind ge weld wordt verwond", zei hij na een gesprek met president Abdel Fattah al-Sisi en regeringsleden. Ontwikkeling, welvaart en vrede zijn 'elk offer waard', aldus de paus. „Deze doelstellingen vragen onvoorwaardelijk respect voor onvervreemdbare mensen rechten, zoals gelijkheid van alle burgers en godsdiensten." Hoewel het er beroerd is ge steld met de mensenrechten, geldt Egypte in de Arabische we reld verhoudingsgewijs als een stabiele staat. Het land wordt de laatste tijd echter vaak opge schrikt door terroristische aan slagen op christenen. WILLEMSTAD Een Nederlandse boordschutter heeft met een wel gemikt schot uit een legerhelikop- ter vluchtende drugskoeriers in gerekend. De militair schoot tij dens een spectaculaire achtervol ging in het Caribisch gebied de motor van het bootje aan flarden, waardoor de drugskoeriers geen kant meer op konden. De drugskoeriers vielen op om dat ze er in hun boot met hoge snelheid vandoor gingen toen de marine ze had opgemerkt. Omdat de kapitein van de Go-Fast ook na waarschuwingsschoten van de marine niet wilde stoppen, richtte de boordschutter vanuit een NH- 90 helikopter met succes zijn wa pen op de buitenboordmotor. Voor de militairen die op zee de achtervolging hadden ingezet, was het een koud kunstje om de daders in te rekenen. In het bootje vonden militairen 330 kilo cocaïne. Het was de tweede drugsvangst van de ma rine in twee dagen tijd. Bij de eer ste werd met hulp van Ameri kaanse militairen 750 kilo cocaïne onderschept. De Nederlandse militairen ma ken met de Zr. MS. Van Amstel deel uit van een grote anti-drugs- operatie in het Caribisch gebied. De missie staat onder leiding van de Amerikanen. zaterdag 29 april 2017 GO Bezorger Bart den Uyl met de gesto len fiets. Krantenbezorger Bart is de schrik van het dievengilde Francine Wildenborg Utrecht In twee dagen tijd werd ruim 1.100 kilo cocaïne onderschept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7