aatst stond Stephan Punt (30) op het schoolplein. „Loopt er een kleintje langs, jaar of 2 oud. Rood haar, net als ik. Precies bij mij stond hij stil, keek me aan, en zei: 'Mama.' Blijkbaar had ik iets wat hem aan zijn moeder deed denken. Eigenlijk heel grappig, maar op dat moment was het net ofik mijn eigen jongens hoorde vragen om hun moeder. Ik kon het niet aanzien." Op zulke momenten komt het verlies aan als een mokerslag. Ruim een jaar ge leden, op 5 april 2016, overleed Stephans vrouw Ellemieke, moeder van hun twee kinderen (toen 5 en 3) op 27-jarige leef tijd aan de gevolgen van eierstokkanker. „Verdriet? Dat had ik die eerste maanden niet. Ik was er heilig van overtuigd dat het goed was zo. De laatste dagen van haar leven was ze zo hard achteruitgegaan. Ik ben rationeel, kan mezelf buiten mijn emoties plaatsen en als een buitenstaan der naar de situatie kijken om te beden ken wat het beste is. Ik dacht: ik zal iedereen laten zien dat het mogelijk is; je schouders eronder en doorgaan." Dat lukte, tot oud en nieuw. „Om mid dernacht zat ik met de oudste op schoot. We knuffelden, en ineens brak ik volle dig. Op dat moment drong de realiteit in volle hevigheid door. Sindsdien voel ik vooral een enorme vermoeidheid." Eén lange adrenalineroes, zo omschrijft Leander van der Wouden (38) de periode na het overlijden van echtgenote Anne- wil op 31 juli 2015. Tijdens haar tweede zwangerschap kreeg ze klachten. Om die reden werd dochter Bo uiteindelijk na 31 weken gehaald. Tegelijkertijd werd een darmtumor inclusief uitzaaiingen ontdekt. „Daan was 2, Bo nog maar 7 maanden toen Annewil stierf. Op de automatische piloot ging ik na haar overlijden door. Puur voor de kinderen. Moest ik er 's nachts drie keer uit, dan ging ik er drie keer uit. Pas na een half jaar kwam het keiharde besef: ze is er echt niet meer." Al is het inmiddels vijfjaar geleden dat Huub, de echtgenoot van Margot van Rijn (38) en vader van hun kinderen (toen 4 en 2), volkomen onverwacht uit het leven stapte, zij herinnert zich som mige zaken haarscherp. „Het geluid van de deurbel, de stem van de rechercheur. Andere delen ben ik juist kwijt. De eerste weken was ik volledig in shock. Maar ik had ook een oerkracht, een scherpte waardoor ik wist wat me te doen stond. De dag na zijn overlijden werd ik wakker en besloot: oké, dan ga ik het nu alleen doen. Alsof het een nieuwe baan betrof. De klap kwam pas veel later." 'De eerste weken had ik een oerkraehtlBB waardoörlkwïsl^B wal me Ie doen slond' Boosheid maakte alles extra ingewik keld. „Dat was heel confronterend. Ik ben geen boos mens, wil dat ook niet zijn. Maar ik was het wel, elk uur van de dag. Boos dat ik er alleen voor stond, dat hij me zomaar had achtergelaten. Wat een immense opgave: alleen voor de kin deren zorgen. Papa was weg, ik moest het nu dubbel zo goed doen voor mijn gevoel. Dat vond ik de grootste worsteling: elke dag weer opstaan met het idee: ik wil eigenlijk niet. Maar ik móést, voor de kinderen." De kinderen. Die blijken voor de ach terblijvende ouder de beste, vaak zelfs Heftig Na de zelfdoding van hun vader kon Margot van Rijn tijdelijk niet voor haar jongens zorgen. 221 zaterdag 29 april 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79