I Kroniek ACH, MOEDERTJE Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Bij haar op bezoek constateert hij het begin van een snor. wee donkere haren groeien boven ma's lip. Ik kan mijn ogen er niet vanaf houden. Elk bezoek lijken ze don kerder geworden. Eigenlijk zijn de haren gewoon zwart. Eén is geen, maar twee is een mas sa. Bij twee haren kun je van een snor spreken. Ik fluister in ma's oor. „Er groeien twee haren boven je lip. Je moet echt weer eens naar de schoonheidsspeci alist hoor." Vroeger bezocht ze die elke maand, maar ik kan me niet voorstellen dat het woord schoonheidsspecialist haar nog iets zegt. Te veel lettergrepen. Ma gaat cognitief hard achteruit, het is zaak het simpel te houden. „Ma, je hebt een snor", fluister ik. „Vind je het goed als ik er zo twee haartjes uittrek met een pincet?" Ma kijkt voor zich uit. Pincet. Weinig lettergrepen, maar wel een moeilijk woord. Ik bedoel: ma weet soms geen raad met bestek. Ze snijdt met haar vork, ze prikt met haar mes. Dan is pincet helemaal een abstract ding. Is het erg, twee haren? Is het erg als je demente moeder een snor draagt? Ik heb supporters weieens horen zingen dat de moeder van de beste speler van de tegenpartij een snor heeft. Onbetamelijk natuurlijk. De speler liet zich niet uit zijn evenwicht brengen. Integendeel, hij scoorde drie keer die middag. Ik vraag aan verzorgende Wendy of ze een pincet heeft. Met mijn wijsvinger raak ik zacht jes ma's huid tussen neus en bovenlip aan. Fluister: „D'r zitten hier twee haren. Ik ga ze weghalen. Goed?" Ze kijkt me even aan. Een vage glimlach. Geen idee wat ze denkt. Ma ging vroeger dus naar de schoonheidsspecialist. Die harste haar bovenlip. Mijn moeder vertelde dat dat pijn deed, maar ook weer niet zo heel erg. Wat echt pijn doet is een bevalling, zei ze. Concentratie. Met de pincet in de aanslag leg ik nog eens uit wat ik ga doen. Niet dat ma zegt dat het mag, maar ze begrijpt me. Denk ik. Ik zet de bladen van het instrument zo dicht mogelijk bij de huid om een van de zwarte haren en knijp duim en wijsvinger naar elkaar toe. Dan een kort rukje. Ma geeft geen krimp. „Zo, da's één, moedertje." Ze kijkt me aan, ik strijk langs haar wang. „Nou, de laatste." Concentratie. Hetzelfde procédé. „Aaaauuu." Ma zet grote ogen op. „Rot. Rotjong? Rotzak? Rot op? Wat wilde ze zeggen? Haar ogen zijn groot. Ik waag me er niet meer aan. Er zit er nog een. Maar wat zou het. Eén is geen. <1 magazine 19 E Reageren? magazine @persgroep.nl Volgende week verschijnt het nieuwe boek van Hugo over zijn moeder. Ach, moedertje is het vervolg op de bestseller Ma. Uitgeverij Lebowski en Het Literatuurhuis organiseren op zaterdag 13 mei in Tivoli Vredenburg, Utrecht, een pro gramma rond Ach, moedertje met medewerking van onder anderen omroepbaas Jan Slagter, neuropsycholoog Eric Scherder, een special guest en vanzelfsprekend Hugo Borst. Aanvang: 12.30 uur. Koop een kaartje via de site van TivoliVredenburg. Let op: dit evenement is niet toeganke lijk met een entreeticket voor het ILFU. Prijzen zijn €10 (regulier) of €7,50 (met kor tingscode 'moedertje2017'), exclusief servicekosten. Schoonheidsspecialist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76