NYNKE DE JONG Efteling past beleid gehandicapten aan of bel ons 088 - 70 70 600 6 Column Sinds 1 maart hadden mensen met een beperking een dokters verklaring nodig om via de inva- lideningang attracties binnen te kunnen en gebruik te maken van andere faciliteiten. De Efteling wilde hiermee misbruik voorko men en de veiligheid vergroten. Deze aanpak leverde het attrac tiepark een storm aan kritiek op en leidde zelfs tot Kamervragen omdat hij mogelijk in strijd is met het VN-verdrag inzake de rechten van personen met een handicap. Inmiddels meldt het park dat 'het verkrijgen van deze verkla ring erg omslachtig en daardoor niet gastgericht is'. Daarom is het nu mogelijk om een verklaring te downloaden op de Eftelingsite, waarin kan worden aangegeven in welke mate een bezoeker in staat is de attracties via de regu liere weg te bezoeken. De Efteling 'vertrouwt hierbij op eigen ver antwoordelijkheid van gasten met een beperking'. De Tilburgse Amber Bindels is blij met het nieuws. Ze kon vorig weekend niet naar het park, om dat ze geen doktersverklaring heeft. Ze zit in een rolstoel van wege spasmen. Amber praat woensdag met De Efteling over wat er nog meer beter kan. „Ik heb alleen een speciale in gang nodig voor attracties. Maar ik hoef echt geen voorrang te heb ben als rolstoelgebruikster. Geef mij maar een kaartje waarop staat dat ik bijvoorbeeld nog twintig »Op de site van het park is nu een verklaring te downloaden minuten moet wachten totdat ik aan de beurt ben. Dan drink ik ondertussen wel ergens een colaatje." Amber hoopt wel dat het invoe ren van verklaringen op een gege ven moment een halt wordt toe geroepen. „Het moet niet zo zijn dat straks elk commercieel bedrijf verklaringen wil hebben. Anders kan ik zoiets ook gaan invullen voor een speciale plek voor mijn rolstoel in de bioscoop." Ik weet niet of het aan mij ligt. Het is natuurlijk ook zo dat - zodra je erop let - het steeds vaker lijkt voor te komen. Het zou kunnen dat mijn blik dus een beetje vertroebeld is. Maar ben ik de enige die ziet dat er op de Ne derlandse televisie steeds meer Neder landers worden ondertiteld? Voorheen kre gen alleen de ont zettend binnens monds murme lende mensen een lijntje tekst en uit leg. Als ook de meest talige men sen er geen cho cola van konden maken. Maar die richtlijn lijkt allang niet meer te worden gevolgd. Alsof de omroepen denken: we onder titelen het maar, dan krijgen we achteraf ook geen gezeik dat de kijkers er niets van snapten. En zo krijgt elke zachte g, elke Nedersaksische in geslikte 'n' ondertiteling. Je zou zeggen: hartstikke han dig. Maar ik vind het ook een beetje gek en denigrerend. Standaardnederlands is misschien de standaard, het is niet de enige smaak die we hebben. Gelukkig niet zeg, al die dialecten maken de taal juist levendig en afwisse lend. Maar met dit kwistig on dertitelen draag je uit dat elke afwijking van de standaard meteen niet meer te volgen is. Alsof we allemaal zo zijn ge programmeerd dat we al leen Standaardneder lands begrijpen. Zo achterlijk zijn we toch niet? Er zullen heus wel men sen zijn die louter Hoog- Haarlems ver- Zo draag je uit dat elke afwijking van de standaard niet meer te volgen is staan en bij elk ander dialect wal gend roepen dat ze dat boerse taaltje niet begrijpen. Maar dat zijn er nog altijd minder dan al die provincialen die elkaar prima kun nen verstaan. En je hoort al zo weinig accen ten op televisie. Alle presenta toren praten Algemeen Beschaafd Nederlands. Zonde, want een ac cent maakt je uniek. Wie was Piet Paulusma zonder zijn Friese tong val? Een doorsnee weerman. Wie is hij nu? Een levende legende. Hadden wij Chriet Titulaers Won dere Wereld ook zo leuk gevonden zonder dat Limburgse accent? Misschien wel, maar dan hadden we het ons nooit zo goed herin nerd. En wat is Jules Deelder zon der zijn Rotterdams? Man, dan is hij zijn halve imago kwijt. Koester die accenten. Versta ze. Dat is ook zonder ondertiteling best te doen. 4- of 5-daagse cruise per MS Allegro Kijk voor nog méér voordelige reizen op onze website! (ma. t/m vr. 09.00-21.00 uur za./zo. 10.00-18.00 uur) reizen «nl zaterdag 29 april 2017 GO @Nynke Ondertitelen De Efteling maakt het gehandi captenbeleid minder omslach tig. Er ontstond ophef, omdat mensen met een beperking een doktersverklaring nodig hadden om gebruik te mogen maken van speciale voorzie ningen. Dat vindt het park nu zelf ook 'niet gastgericht'. Ruben Koenes Kaatsheuvel f Ind. €100 vroegboekkorting v.a iVliegreis per Emirates 30 kg bagage Verblijf in toeristen klasse hotels ind. ontbijt Lokale NL-sprekende reisleiding Per Stip-schip het MS Allegro 3*+ Verblijf aan boord o.b.v. volpension Uitstekende prijs- kwaliteitverhouding zie stipreizen.nl/crrosb zie stipreizen.nl/cmhfsb Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut/kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie. Het cruiseprogramma kan per vertrekdatum variëren. Kijk voor het betreffende programma op onze website. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. stipreizen.nl Trincomalee Anuradhapura^? Leeuwarden O Harlingen Polonnaruwa /Sigiriya Dambulla Kandy Nuwara Eliya m Haputale Stavoren idemblik g Enkhuizen Negombo Colombo ti Waskaduwa/ Hikkaduwa landam Haarle Grijp deze unieke kans en ontdek vanaf slechts €799 één van de kleinste landen van Zuidoost-Azië! Tijdens een prachtige 16-daagse groepsrondreis reist u langs alle highlights van Sri Lanka. Zo bezoekt u de indrukwekkende ruïnestad Polonnaruwa, de 'Leeuwenrots' in Sigiriya en het unieke Trincomalee. Sri Lanka staat garant voor een fascinerende combinatie van indrukwekkende cultuur, ongerepte natuur en een rijke historie. Boek nu snel uw rondreis incl. 5 dagen strandvakantie in/nabij Hikkaduwa! Vaar tijdens deze prachtige 4- of 5-daagse riviercruise langs de mooiste steden van Noord-Nederland. Aan boord van ons Stip-schip het MS Allegro 3*+ geniet u van een comfortabel verblijf o.b.v. volpension. U start in Lelystad waar de replica van het VOC schip Batavia gelegen is. Afhankelijk van de vertrekdatum ontdekt u bijvoorbeeld de 'haringstad' Enkhuizen, de karakteristieke hofjes in Haarlem en het grootste Waddeneiland Texel met zijn oude polders en schilderachtige dorpjes. Komt u met ons Nederland ontdekken? November v.a. 999 December v.a. 1029 Augustus v.a. 999 September v.a. 999 Oktober v.a. 999 8 juli v.a. 279 12 juli v.a. 279 Gegarandeerd vertrek op 3 juni en 22 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6