'IN MIJN TIENERJAREN DACHT IK DAT IK JONG VADER WILDE WORDEN' „Als credo had ik toentertijd 'De dood maakt het leven de moeite waard'. Ik vond dat die begrenzing je tijd op aarde waardevol maakt. Mede doordat ik nu Je zal het maar hebben presenteer (waarin Hofman jongeren met een levensbedrei gende ziekte interviewt, red.) zie ik hoe laf dat was, hoezeer ik de dood op een voetstuk zette. Je moet 's ochtends niet op vanwege de dreiging van de dood, maar omdat het leven de moeite waard is." „Ja. Of nee, ik moet zeggen: ik dacht dat ik er naar verlangde. De dood leek me een manier van verlossing van depressie en angsten. Als ik nu de zee inloop, is het goed, heb ik weieens gedacht. Maar ik was gelukkig nog wel in staat me af te vragen waarom ik dat eigenlijk wilde. „Daar was ik veel verder. Ik had op mijn 22ste al huisje-boompje-beestje. Ik was zelfs verloofd. Dat voorbeeld had ik van thuis meegekregen. Mijn ouders zijn in middels 42 jaar bij elkaar. Vroeg trouwen leek me de norm. En me daaraan confor meren voelde veilig. Maar tegelijk kwam ik langzaam in een relatie terecht waar ik eigenlijk niet in wilde zitten. Dat kon ik pas veranderen toen het me lukte er helemaal zelfstandig over na te denken. Toen ik 23 was - ik was net begonnen met Spuiten en Slikken - heb ik mijn huwelijk afgezegd. We zijn zeven jaar samen geweest." „Dat nog net niet. Maar de datum stond wel vast. En voor de locatie hadden we al iets op het oog, ja. Maar luister: ik wil niet te veel over die relatie zeggen. Dat raakt mijn ex en dat wil ik niet. Ze is een lieve vrouw. En nu net getrouwd." „Diep vanbinnen wist ik wel dat ik hele maal geen huisje-boompje-beestje zoek. Ik heb sinds een klein jaar weer een vriendin en dat gaat goed. Zij woont al leen en ik woon alleen. Ik ga lekker op reis voor mijn werk en kan doen waar ik zin in heb. Dat past veel beter bij mij dan vroeg trouwen en kinderen krijgen." „Het ging geleidelijk. In mijn tienerjaren dacht ik dat ik jong vader wilde worden. Mijn moeder was 27 toen ze mij kreeg. Dat vond ik een uitstekend vooruitzicht. Maar het begon te knagen. Tegelijk was ik samen met iemand die dat nog wel graag wilde. Uit elkaar gaan leek me ongeloof lijk eng. Ik zou mijn veiligheid op het spel zetten en dat durfde ik niet. Zo werd ik meer en meer beheerst door mijn angsten. Ik kwam amper meer het huis uit, kreeg nauwelijks nieuwe impul sen en kwam rond mijn 19de zelfs in een depressie terecht. Ik kon er in het begin met niemand over praten. Ik raakte zo de weg kwijt dat ik het, hoewel ik toen dus een vriendin had en samenwoonde met mijn beste vriend, allemaal binnenhield. Als ik mezelfiets verwijt, is het dat ik toen niet gewerkt heb om uit die ellende te komen. Ik had geen dagritme, was bezig mijn studies te verpesten en zag gewoon niet in dat ik iemand ben die ervoor moet werken om gelukkig te zijn." Overhemd: Wearecph via Number Nine. Short en jasje: Guess by Marciano. Ceintuur: Primark. Je bracht begin dit jaar een dicht bundel uit. De meeste gedichten schreef je in die tijd. Ze gaan opval lend vaak over de dood. Zijn er tijdens die depressie momenten geweest dat je naar de dood verlangde? Einzelganger 'Ik heb sinds een klein jaar weereen vriendin. Zij woont alleen en ik woon alleen. Ik ga lekker op reis voor mijn werk en kan doen waar ik zin in heb.' De trouwkaarten waren al verstuurd? Wat benauwde je aan het idee van een huwelijk? Wat zette dat besef in gang? magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68