et verhaal dat Tim Hofmans middelbare schooltijd het best samenvat, gaat over een T-shirt met een grote middelvinger erop. Zijn moeder had hem verboden het naar school aan te trekken, vertelt hij. Maar Hofman (28) smokkelde het in zijn rugzak mee om zich vlak voor de les om te kleden. Het duurde niet lang of de rector stuurde Hofman, toen leerling van 4 vwo, persoonlijk de klas uit. Want hoe het schoolhoofd ook dreigde, dat shirt met die gestrekte middelvinger trok hij dus mooi niet uit. Hofman lacht. „Dat shirt is nu natuur lijk fucking kinderachtig, maar mijn afkeer van onnodige autoriteit staat nog recht overeind. Alleen uit ik dat anti- gevoel nu anders. Niet meer alleen maar hard 'nee!' roepen, maar constructief bezig zijn. Met mijn YouTube-program- ma #Boos bijvoorbeeld. Dat heeft de goede vorm. Namelijk: er is een bedrijf dat jonge mensen naait en daarom ons op z'n dak krijgt. Als ik hoor hoe een 16- jarige honderden euro's kwijtraakt aan een mastodont van een bedrijf, geeft me dat hetzelfde gevoel als toen met die rector met haar kledingvoorschriften." #Boos is met bijna 270.000 abonnees een kijkcijferkanon op YouTube. Er kijken voor het grootste deel jongeren, tieners vaak. Precies de doelgroep die de publieke omroep op televisie en radio zo moeilijk bereikt. Het maakt Hofman, momenteel ook te zien in het rauwe reis programma Trippers, in Hilversum tot een gewild gesprekspartner. Op het Media park vragen de hoogste omroepbazen hem naar zijn toekomstvisie. Zelf zegt hij over zijn ontwikkeling: „Ik heb sinds kort eindelijk begrepen dat ik beter iets moois kan maken dan iets moois slopen." „Ik heb een tijdje onbeschofte vragen aan bekende Nederlanders gesteld voor Spui ten en Slikken. Die aan Victor Reinier was de slechtste (Hofman stelde: 'Je moet kie zen: seks met een dode of seks met je moeder', red.). Ik heb er geen spijt van, maar je schiet er niets mee op. Het was kijken waar de grens ligt. Nou, daar dus. Nu zoek ik de grens alleen nog op om iets te bereiken. Als ik in India een repor tage maak over kinderprostitutie, zet ik mijn camera aan waar de autoriteiten het verboden hebben. Dat is nuttig om corruptie bloot te leggen." „Als je alleen maar anti bent, heb je altijd een tweede partij nodig om je tegen af te zetten. Dat wilde ik niet langer. Ik wilde uit mezelf iets moois kunnen maken. Op mijn campagne die jongeren opriep te stemmen bij de Tweede Kamer verkiezingen ben ik daarom trots. Dat was echt constructief. Voor #Boos geldt in de kern hetzelfde. Net zoals voor mijn blootreportage (samen met collega Jan Versteegh, red.) in L'HOMO." „Klopt, ja! Ik heb mijn vaders kont nooit gezien, dus weet niet of het een compli ment is. Maar mijn ouders vonden het allebei heel tof, die fotoserie. Terwijl het best heftig was: met tongen en handen in broeken en zo. Maar ze vonden het met een te gek dat ik probeer mensen te steu nen die het lastig hebben." „De afgelopen jaren ben ik 180 graden ge draaid, ja. Dat ik toen overal nee tegen zei, kwam voort uit angst, weet ik nu. Ik was gewoon een bang mens. Bang voor de mening van anderen, voor mijn eigen gevoel. Dat was vermoeiend, hoor. Ik heb al eerder geprobeerd een omslag te maken, zo'n acht jaar terug. Dat was de eerste stap. Maar nu heb ik echt het gevoel dat die angstige puber van toen is verdwenen." „Ik wilde gedichten en liedjes schrijven, maar verder? Ik voelde dat ik zelfstandig wilde zijn, maar wist niet goed hoe." Wat zagen we op televisie van die destructieve Tim? Hoe kwam je tot die andere aanpak? Je moeder was niet direct bezig met de boodschap erachter toen ze die foto's voor het eerst zag. 'Oh Tim, je hebt de billen van je vader', zei ze. Wel even iets anders dan een T-shirt met een middelvinger erop. Wat wilde je van het leven als tiener? En op persoonlijk vlak? 101 zaterdag 29 april 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67