WEER EVEN THUIS l 19 De Seisstraat in Middelburg loopt van de Herengracht naar het tangent. „In mijn jeugd ging het er hier levendig aan toe", vertelt Karin Rewijk. Net als bij hen thuis, op 32. zaterdag 29 april 2017 Jacoline Vlaander e ziet alles: de uitgesleten dorpel van de voormalige fietsenwinkel aan de overkant; de roestsporen I in het granieten afdakje boven de voordeur van vroeger. Wanneer de huidige bewoner haar uitnodigend binnenvraagt, betreedt Karin Rewijk-Labruyère (57) voor het eerst in decennia het huis waar zij van haar tweede tot en met haar twintigste levensjaar woonde. Niet lang nadat Karin naar West- kapelle verhuisde - waar haar man vandaan komt - betrokken haar ou ders het door henzelf opgeknapte pandje naast de Joodse begraafplaats, aan de rand van het tangent. „Sinds dien ben ik hier niet meer geweest", zegt Karin. „Wat bijzonder om nu weer even terug te zijn." De woning aan de Seisstraat 32 is gemoderniseerd. De muren van de kamers zijn doorgebroken en een nieuwe houten trap is andersom in de hal geplaatst. Toch herkent ze de sfeer en lichtinval en weet ze nog feilloos tot waar in de uitbouw de woonkamer liep en de deur naar het platje opendraaide. „Eerst hadden we in de keuken een houtkachel, waarop moeder het water warmde voor de zinken teil waarin mijn twee jaar oudere broer Jan en ik badderden. Maar toen mijn ouders dit huurhuis konden kopen, bouwde vader boven meteen een badkamer met een douche. Daar stond ook de 'langzaamwasser' (een vroege vorm van de wasmachine, red) van moeder." Verder maakte haar vader van de grote kamer op de eerste verdieping twee kleinere, zo dat Jan en Karin ieder een eigen ka mertje haddden. „Voor onze stadstuin ging je vanaf het platje een trapje af." Ze wijst: „Daar was de welput, met planken afgedekt. We hadden kippen en ko nijnen, en een volière die de grens markeerde van de aangrenzende tuin aan de Herengracht." Omdat het een lapje grond van een paar vierkante meter was, huurde haar vader in de wijk Griffioen een forse volkstuin: „Wij hielpen mee met onkruid wie den, beiers trekken, boontjes en aard beien plukken. Als we met zakken vol spinazie thuiskwamen, moest dat allemaal gewassen worden zodat moeder het kon inmaken. En vader bracht altijd dahlia's voor haar mee." Ook hadden ze een schapenwei in Klevers kerke. „Het was altijd span nend of vader op tijd bij het lamme ren kon zijn. Soms hielden we de lammetjes hier, in een hok met stro achter het huis. Ze werden door ons opgekweekt. Wij gaven hun de fles en wandelden ermee rond over de bolwerken - aan een hondenriem." En die bolwerken waren hun speeltuin, 's Winters sneeuwpoppen maken, sleetje rijden; zo van de hel ling over het ijs roetsjen - en schaat sen natuurlijk. „In die tijd konden we nog rustig oversteken. De weg was smaller, met in het midden van het kruispunt een rozenperk. Aan de Walensingel, richting de stad, woonde mijn vriendin Sarijke. De oudere huizen werden daar na ver loop van tijd gesloopt en op het bouwterrein maakten we hutten met alle kinderen uit de buurt." De winkeltjes en kleine onderne mingen zijn in de loop der jaren uit de Seisstraat verdwenen. Karin her innert zich de bandenhandel, fiet senwinkel, bakker, touwslager, kui perij, houthandel, het het juweliers zaakje dat alleen op donderdag ge opend was, herenkapper Tevel en kruidenierswinkel van Jo Bimmel op het hoekje: „Daar heb ik als tiener nog een tijdje gewerkt. Vakken vul len, verse vleeswaren en kaas snijden en achter de kassa staan." Ze kijkt terug op een warme jeugd, zegt ze, met ondernemende en geëmancipeerde ouders, die allebei in 1965 hun rijbewijs haalden en hun kinderen stimuleerden te doen wat zij wilden: ook toen dat MTS bouw kunde bleek te zijn: „Net als vader hield ook moeder van klussen en ver bouwen, dus dat ik een voorliefde ontwikkelde voor technische vakken, vond gelukkig niemand vreemd." Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. A Karin Rewijk-Labruyère voor het huis in de Seisstraat 32. foto lex de meester Karin (links) met haar vriendin Sarijke in 1966 We gaven de lammetjes de fles en wandelden ermee over de bolwerken - aan een hondenriem -Karin Rewijk-Labruyère GO De bolwerken als speeltuin 1 II itHEi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55