c*-. 14 WEE Geboren Zeeuw Jan Leen Kloosterman weet het zeker: 'Om de opwarming van de aarde te beteugelen, moet Nederland nog enkele kerncentrales bouwen'. Volgens de professor in de kernreactorfysica aan de TU Delft is enkel groene energie niet voldoende. INTERVIEW JAN LEEN KLOOSTERMAN Wat is materie, hoe is de kosmos opgebouwd? Daar wilde ik alles van weten De energieprijs moet omhoog, anders komt onze energievoor ziening in gevaar In zijn werkkamer in het Reactor Instituut Delft, een onderdeel van de TU, rolt Kloosterman een landkaart van Zeeland uit. Zo'n enorme lap uit de ja ren zestig, zonder plaats namen en met houten stokken aan boven- en onderkant. Elke school had er een. „Ik verzamel dat soort kaarten. Ik heb er nog een uit de school in Biezelinge. Mijn zwager was daar directeur. Toen de school sloot vanwege nieuwbouw, kreeg ik hem. Hij valt inmiddels bijna uit elkaar. Mooi hoor!" „Ik ben er opgegroeid. Mijn moe der en broer wonen er nog. En veel andere familie. Mijn vrouw Helmieke komt uit Kapelle. On derling praten we ook af en toe dialect. En we gaan regelmatig naar Zeeland. Met de camper. Die zetten we dan op een camping in de Zak van Zuid-Beveland, waar we vervolgens lekker gaan fietsen. De Zak is zo mooi, zeker in het voorjaar als de fruitbomen bloeien. We hebben allebei een drukke baan en onze woonplaats vlak bij Delft is nou niet de stilste plek op aarde. Dus gaan we naar de Zak om ons hoofd leeg te ma ken en op te laden." „Mijn vader, die niet meer leeft, werkte zes dagen per week, mijn moeder stond in de winkel, 's Nachts stond mijn vader om vier uur op. Overdag deed hij soms een dutje. Het is echt een zwaar beroep. We bakten niet al leen, maar brachten de bestellin gen ook aan huis. De kinderen hielpen mee, het was een hecht en warm gezin. Hoewel mijn ou ders druk met de bakkerij en win kel waren, heb ik een onbekom merde jeugd gehad. Ze stimuleer den me ook om te studeren. In de weekenden kwam ik dan vaak naar huis om brood te bezorgen. Dat vond ik trouwens ook leuk werk." „Absoluut. Ik verslond alle boe ken van Isaac Asimov. De Won dere wereld van de atomen heb ik als jongen wel honderd keer gele zen. Het echte duwtje gaf mijn natuurkundeleraar Slabbekoorn op het Christelijke Lyceum voor Zeeland in Goes. Hij begeesterde. Natuurkunde heeft iets mystieks. Wat is materie, hoe is de kosmos opgebouwd? Daar wilde ik alles van weten." „Ik denk het niet. Ik ben een vrije geest, hecht ook aan vrijheid. De camper geeft me dat vrije gevoel. Niks plannen, gewoon rijden. Ik ben trouwens voor de helft direc teur onderwijs van de faculteit en dus verantwoordelijk voor de kwaliteit van het onderwijs aan 3000 studenten. Dat betekent veel vergaderen. Een nerd is daar wel licht niet de geschiktste persoon voor. Maar echte nerds heb je wel nodig in de wetenschap. Sommi gen zijn toppers in hun vakge bied." „Omdat het noodzakelijk is. Het nieuwe kabinet moet echt een langetermijnstrategie maken voor de energievoorziening in Neder land. Om de in Parijs afgesproken klimaatdoelstellingen te halen, - in 2050 slechts 5 procent van de C02-uitstoot die we in 1999 hadden - zal een mix van energiebronnen nodig zijn. Met zon en wind alleen redden we het niet, al zijn er wetenschappers die denken van wel. Er moet tech nologisch nog zo veel gebeuren." „Dat klopt. Turkenburg zegt: 'Vul dat energiegat op met steenkool en het afvangen en opslaan van CO2', maar die laatste technologie bestaat nog niet. Ik pleit voor kernenergie, want dat is C02- neutraal. Dus wat we moeten doen, is één of twee kerncentrales bouwen. Dat kan in tien jaar en dan heb je een flinke stap gezet op weg naar 2050. Er is een gecoördi neerde actie van de overheid no dig om dit voor elkaar te krijgen." „Nee, momenteel niet. Misschien over tien jaar wel. Dan ben je nog op tijd om in 2050 alle klimaat doelen te halen. Er wordt nu zo veel gesproken over hernieuw bare energie, alsof het allemaal technologisch haalbaar is, maar er moet nog veel gebeuren aan de infrastructuur en de opslag van groene energie. En dan nog heb je misschien niet genoeg. Kom er dus niet te laat achter dat het on haalbaar is, want dan ben je ook echt te laat. Ik maak me daar best zorgen over." „Natuurlijk is het goed om kli maatdoelen te stellen, maar de strategie gaat nu niet verder dan tien, twintig jaar. Voor een radi cale energieverandering moet dat minimaal het dubbele zijn. En er hoort een onderzoeksprogramma bij. Er moeten nieuwe opties wor den ontwikkeld, die nu nog niet bestaan." „De AWTI, de adviesraad voor wetenschap, technologie en inno vatie, heeft het onlangs in een ad vies goed verwoord. Er moet per jaar een paar honderd miljoen euro bij voor onderzoek naar radi cale energie-innovatie. Ik hoop dat de nieuwe regering dat over neemt. Dat is belangrijk om in 2050 de klimaatdoelen te berei ken." „Het punt is dat we groene ener gie dusdanig subsidiëren dat con ventionele centrales verliezen lij den. Maar vergeet niet dat er nog geen grootschalige opslag van groene energie mogelijk is. Met zonne-energie is dat bijvoorbeeld technisch ingewikkeld. Je hebt back-upvoorzieningen nodig om dat we in Nederland gewend zijn dat er altijd elektriciteit voorhan- PASPOORT den is, ook in de winter. Dat kun nen kern- en gascentrales zijn. Het nadeel van kernenergie is dat de begininvestering en het poli tieke afbreukrisico groot zijn. Dat maakt het lastig voor een com mercieel bedrijf met kernenergie te beginnen. De energieprijs moet echter omhoog, anders komt onze energievoorziening in gevaar. Ik denk dat de energieprijs ook zal stijgen. En als er minder subsidie naar windmolens en zonnepanelen gaat, blijft er geld over om de back-upcentrales in stand te houden. Je moet op meerdere paarden wedden." „Een moderne variant van Bors sele. De gesmolten zoutreacor zal pas vanaf 2050 technisch mogelijk zijn. Het voordeel van die reactor is dat hij veel veiliger is omdat je als brandstof thorium in plaats van uranium gebruikt. Daarnaast is het afvalprobleem minder groot. Het afval van thorium breekt in 300 jaar af, vele, vele malen sneller dan dat van ura nium. Het is een duurzame, vei lige energiebron. Het is de weg die we moeten gaan met kern energie. Dat is mijn wetenschap pelijke missie." „Nooit. Daarvoor ben ik niet goed genoeg. Dat is slechts voor enkele toppers weggelegd." „Misschien, maar pfff, dat is nog zo ver weg. Ik weet niet eens of ik over vijftien jaar met pensioen ga. Maar uh, zet dat maar niet in de krant, want dan hoort mijn vrouw het ook. En dan zwaait er wat, hahaha."' zaterdag 29 april 2017 GO Er moeten nog een paar kerncentrales bij Frank Balkenende Heb je nog een band met Zee land? Jij bent het derde kind uit een bakkersgezin. Nooit de ambitie gehad om het bakkersvak in te gaan? Maar je hart lag bij natuur kunde? Je bent professor, doctor en in genieur. Ben jij het prototype nerd? Waarom pleit je voor de bouw van kerncentrales? Ook een autoriteit als Wim Tur kenburg zegt dat Nederland het niet haalt met hernieuwbare energie. Is de politieke wil daarvoor nu aanwezig? Wordt de discussie wel goed ge voerd? Kernenergie zit in het verdom hoekje. Fukushima, regelmatig incidenten in Doel en Tihange, Borssele dat al twee jaar verlies draait. U kent de situatie in Zee land. Dat wordt financieel zeker een moeilijk verhaal? Professor, doctor, ingenieur Jan Leen Kloosterman (52) is geboren en getogen in Biezelinge. Hij doet onderzoek naar kernenergie aan de Technische Universiteit in Delft, met name naar een nieuw, veiliger en duurzamer type kerncentrale: de gesmolten zoutreactor. Tevens is hij directeur onder wijs van de faculteit voor toegepaste natuurwetenschappen. Voor zijn loopbaan bij de TU Delft werkte hij onder meer bij het Energie Onderzoek Centrum in Petten. Kloosterman is getrouwd met de uit Kapelle afkomstige Helmieke. Ze hebben twee kinderen: Arianne (24) en Frank (20). Eén tot twee kerncentrales erbij. Moeten die van het type Bors sele worden of is er al zicht op de veel veiliger gesmolten zout reactor waar u onderzoek naar doet? Wanneer krijg jij de Nobelprijs? Keer je na je pensioen terug naar Zeeland? Jan Leen Kloosterman: „Ik verslond alle boeken van Isaac Asimov. De Wondere wereld van de atomen heb ik als jongen wel honderd keer gelezen." FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50