Bep Eijkelenboom (61) uit Middelburg is ruim twee jaar krantenbezorger. „Geen dag is hetzelfde." 10 zaterdag 29 april 2017 RIJHEID OCHTENDBAAN Ik zou drie keer meer kunnen verdienen met het werk waar ik voor ben opgeleid. Maar ik wil deze vrijheid niet meer kwijt", zegt Bep Eijkelen boom uit Middelburg. Eerder was ze al krantenbezorger, twee jaar geleden pakte ze het weer op. „Er was een ontslagronde op mijn vo rige werk, ik moest er ook uit. Toen heb ik de depothouder in Middelburg gebeld. Ik kon weer aan de slag. En als ik nu de alterna tieven bekijk, blijf ik liever mijn kranten doen." Eijkelenboom staat iedere dag om kwart over twee op. „Het zou ook iets later kunnen, maar dat doe ik niet. Ik hou van de ochtend en wil de kranten het liefst zo vroeg mogelijk bezorgen. Mijn energiepiek is ook in de mor gen. De consequentie is wel dat je de avond niet helemaal meemaakt. Ik ga rond acht uur naar bed." Geen dag is hetzelfde, zegt Bep. Ze maakte in deze twee jaar al veel bijzondere dingen mee. „Twee we ken geleden werd ik achtervolgd door een pony. Ik stak de Leliën- daalseweg over om een krant aan de overkant te bezorgen. 'Wat hoor ik toch achter me', dacht ik. Toen stond er ineens een pony. Hij snuffelde aan mijn jas en in mijn tas. Ik heb hem gelukkig terug de wei in gekregen. Dat soort dingen maken het leuk. Er is niets aan als je als een automaat je wijk doet en er niets gebeurt." Maar soms ge beuren er ook dingen die je liever niet meemaakte. „In het weekend kom ik weieens uitgaanspubliek tegen. Die vragen dan om een krant of trekken hun broek naar beneden. Dat negeer ik gewoon. Of ik deel mijn wijk anders op, zo dat ik het kroegengedeelte pas als stijl. Mijn leven draait om de krant. Het is niet zo slecht als de meesten denken. Goed, je moet wel door weer en wind en het heeft invloed op je hele dag. En er zijn natuurlijk dagen dat je er min Je neemt je kranten mee, je gaat op pad en hebt met niemand iets te maken der zin in hebt. Maar de vrijheid is zo fijn. Je neemt je kranten mee, gaat op pad en hebt met niemand iets te maken. Je bent zelf verant woordelijk, niemand hijgt in je nek. Het is een vrijbuitersleven." Het geeft Bep voldoening wanneer mensen haar spontaan bedanken. „Met bijvoorbeeld een vriendelijk briefje op de deur. Of dat ze je wat drinken aanbieden en binnen vra gen op een dag dat het hard regent. Dat zijn leuke dingen." Regelmatig moedigt ze anderen aan om ook een krantenwijk te nemen. „Maar het heeft een slecht imago. Vooral het vroege opstaan en het door weer en wind lopen schrikt men sen af. Hoe kan het dat er te weinig bezorgers zijn in een stad als Mid delburg met ruim 47.000 inwo ners? Het is echt niet zo slecht als mensen denken. Probeer het ge woon." Er is niets aan als je als een automaat je wijk doet laatste doe." Als de kranten zijn bezorgd, ligt Bep nog even op de bank. 's Middags roept de plicht weer: dan brengt ze de NRC rond. „Het bezorgen is een soort levens Joanne Karkdijk - Bep Eijkelenboom - Bep Eijkelenboom Het leven van Bep Eijkelen boom draait om de krant. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN 'Kranten bezorgen is een levensstijl' m i y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46