Duitsland versoepelt regels voor co-piloten Minister haalt uit naar VN Integriteitscommissie van VVD onderzoekt omstreden deal 3 'Alles volgens de regels' De VVD zit in zijn maag met Henry Keizer. Een omstreden zakendeal van de partijvoorzitter wordt nu onderzocht. PRIKKIE Dat er een onderzoek komt naar de VVD'er, is besloten na forse druk vanuit de eigen gelederen. Keizer, die de afgelopen jaren WD-politici de maat nam op het gebied van in tegriteit, wilde de integriteitscom missie eerst niet oproepen om zijn doopceel te lichten. „Ik zal me aan ieder onderzoek onderwerpen, maar ik ga er zelf niet om vragen", zei de liberaal gistermorgen nog. Maar enkele uren later liet hij via een persbericht weten: „Om een einde te maken aan alle twijfel heb ik de Commissie Integriteit ge vraagd om op zo kort mogelijke ter mijn onderzoek te doen." Wat is er aan de hand? Volgens onderzoeksjournalisten van de website Follow the Money is Keizer door een dubieuze overnamecon structie in 2ot2 voor een schijntje multimiljonair geworden. Deskun digen beschrijven de deal als 'inha lig' en 'een treffend voorbeeld van de graaicultuur'. In een statig pand op Scheveningen gaf Keizer giste ren uitleg aan de pers over deze transactie. Follow The Money was niet welkom. Anderhalf uur lang probeerde de voorzitter de beschul digingen te weerleggen, maar zijn imago liep toch een flinke deuk op. Bert Homan, in 2014 tegenkandi daat van Keizer voor het partijvoor zitterschap, vindt het onderzoek daarom terecht. „Ik ben bang dit voorlopig nog niet voorbij is, er moet meer duidelijkheid komen", zegt hij. „Het is ongetwijfeld juri disch allemaal dichtgetimmerd, maar integriteit gaat over beeldvor ming. Als voorzitter van de WD lig je onder een vergrootglas. Wan neer er onduidelijkheid blijft over zijn handelen als mens, dan heeft hij politiek een pro bleem." De les lezen „Driekwart van de WD'ers vindt het be langrijk dat de commis sie hiernaar kijkt, maar de enige die er echt over gaat is Mark Rutte", liet een an dere, vooraanstaande liberaal giste ren weten op voorwaarde van ano nimiteit. „Het kan toch niet zo zijn dat de partijvoorzitter anders in de toekomst mensen de les gaat lezen over integriteit? Dan zou hij zich zelf belachelijk maken." Rutte reageerde gisteren positief op het onderzoek. „Het is goed dat Keizer alle feiten op tafel legt en een toelichting heeft gegeven. Naar mijn oor deel heeft hij op adequate wijze ge reageerd op eerdere berichtgeving. Daarnaast is het goed dat hij de in tegriteitscommissie heeft gevraagd deze zaak ook te bekijken." Het is nog onduidelijk hoe lang het on derzoek zal duren. Oordeel De afgelopen dagen kreeg de com missie al veel bezorgde signalen vanuit de partij. Zo noemt voorma lig Kamerlid Helma Neppérus op Twitter een onderzoek 'verstandig'. „Deze commissie heeft het man daat om zelf zaken op te pakken", meent VVD'er en voormalig Ka mervoorzitter Frans Weisglas. Ver trokken Kamerlid Ton Elias meldde eerder al: „Keizer moet nu terugtre den tot de integriteitscommis sie van VVD een oordeel velt." Keizer overtuigd dat zijn optreden rond de overname van een uitvaartor ganisatie deugde. De aandelen kocht zijn be drijf van een vereniging waarvan hij beleidsad- viseurwas. KEULEN Duitse luchtvaartmaat schappijen stellen een co-piloot niet langer verplicht met twee personen in de cockpit te zitten. Die regel werd ingesteld na het neerstorten van een toestel van Germanwings in 2015, maar wordt nu weer teruggedraaid. Volgens de organisatie voor luchtverkeer (BDL) heeft evalua tie van de regels aangetoond dat de tweepersonenregeling 'geen veiligheidsvoordeel' geeft. Door het vaker openen van de cockpit deur ontstonden juist meer ri sico's, aldus de organisatie. Uit een enquête van het Euro pees Agentschap voor de veilig heid van de luchtvaart (EASA) in 2016 bleek al dat 90 procent van de ondervraagde piloten de nieuwe regel niet zag zitten. De extra risi co's die de piloten noemden, wa ren onder andere hogere werk druk en psychologische stress voor het cabinepersoneel. Daar naast was er onduidelijkheid over de rol van het cabinepersoneel als ze in de cockpit zijn. De geestelijk zieke copiloot An dreas Lubitz liet in 2015 opzettelijk een toestel neerstorten in de Al pen waardoor 150 mensen om het leven kwamen. Onderzoekers gaan ervan uit dat de copiloot de gezagvoerder had buitengesloten. WASHINGTON Rex Tillerson heeft gisteren fel uitgehaald naar de Verenigde Naties (VN). Volgens de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken is het aan de lank moedige houding van de Veilig heidsraad van de VN te danken dat het conflict over het Noord-Kore- aanse kernprogramma is geësca leerd. De vijftien leden van de Veilig heidsraad kwamen gisteren samen bijeen om over het conflict te pra ten. Tillerson kreeg aan het eind van de top het woord en sprak zijn zorgen uit. „We willen niet opnieuw om de onderhandelingstafel met Noord- Korea, we gaan ze niet belonen voor het breken van eerdere resoluties", waren de felle woorden van de mi nister. Het ligt aan de Veiligheidsraad dat er nu zorgen zijn om het kern programma van Noord-Korea, al dus Tillerson. „Als de raad gehan- W 'Als de Veiligheids raad straffen had uitgedeeld, was de spanning nu minder' deld had naar haar eigen resoluties en vervolgens ook straffen had uit gedeeld, hadden we nu niet te ma ken met dit hoge spanningsni veau." De minister drong er dan ook op aan dat de VN direct stappen moet ondernemen. „Als we nu niets doen aan het grootste veiligheidsri sico dat er is, heeft dat catastrofale consequenties. Het gevaar van een nucleaire aanval op Tokio of Seoul dienen we serieus te nemen. Het is een kwestie van tijd voor Noord- Korea erin is geslaagd om de af stand naar de VS te overbruggen." Noord-Korea houdt al enige tijd kernproeven, tot afgrijzen van de VS. President Donald Trump heeft zelfs een oorlogsschip richting het land van leider Kim Jong-un ge stuurd, maar dat heeft geen indruk gemaakt. Het Aziatische land dreigde gis teren zelfs 'nooit te stoppen' met testen, zolang Amerika door blijft gaan met 'agressieve acties'. zaterdag 29 april 2017 De overname van 12,5 miljoen, die volgens Follow The Money voor een prikkie werd gedaan, is volgens Keizer de uitkomst van drie taxaties door onaf hankelijke bureaus en stevige onderhandelingen met de ver koper, een uitstervende ver eniging. Om de deal mogelijk te maken, brachten de kopers een half miljoen in én regel den ze een lening voor 30,4 miljoen bij een bank. Een brief van het bestuur van de vereniging, de verkoper, moet duidelijk maken dat ie dereen tevreden was. „Leden van het bestuur en de leden raad zijn negatief afgeschil derd, als een stel makke lam meren. Wij verzekeren u dat dit niet het geval was. We hebben nog steeds groot ver trouwen in de directie," klinkt het. Keizer: „Er is niemand be nadeeld of bevoordeeld en er is op een integere wijze opge treden in een complex pro ces." De vraag is of dit gevol gen heeft voor zijn voorzitter schap. GO Henry Keizer moet tóch met billen bloot Edwin van der Aa Den Haag Henry Keizer is ervan over tuigd dat er niets mis was rond de overname van een uit vaartorganisatie. „Er is nie mand bevoordeeld." fotoanp 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3