31 Een jaar na zijn toptransfer is Max Verstappen onomstreden bij Red Buil Weer hapert de Red Bull van Verstappen Vorig jaar eindigde de Russische Grand Prix voor Max Verstappen met een defecte motor. Een paar dagen later maakte hij tot zijn eigen verbazing een toptransfer van Toro Rosso naar Red Buil. „Het was geen moeilijke beslissing." Het is donderdag 5 mei 2016 als Red Bull Racing een persbericht de we reld in stuurt met een boodschap die zelfs de meeste insiders van de Formule 1 totaal verrast. Al na vier Grands Prix past het team een wis sel toe bij het topteam: Daniil Kviat eruit, Max Verstappen erin. Een paar uur later meldt de dan 18-jarige Nederlander zich bij de fabriek van Red Bull in het Engelse Milton Key nes om een stoeltje aan te meten. Verstappen neemt een filmpje op voor de medewerkers van oplei- dingsploeg Toro Rosso. Tot ziens, bedankt, nu begint het echte werk. Er moeten de nodige piepjes aan te pas komen om de conversaties tus sen Max Verstappen en zijn race- engineer Xevi Pujolar met goed fat soen uit te kunnen zenden op tv. Ziedend is de Limburger, omdat zijn Toro Rosso-teamgenoot Carlos Sainz als eerste de pits in wordt ge haald en hij de Spanjaard even later niet mag passeren. 'It's a fucking joke', vindt Verstappen. Hij is snel ler dan Sainz, maar krijgt het idee dat die wordt voorgetrokken. Ver stappen moet diep door het stof voor zijn tirade. Een valse start van het seizoen. Red Bull-coureur Daniil Kviat kent geen al te beste seizoensstart en wil zich voor eigen publiek revanche ren. In zijn enthousiasme slaat hij door. Na de start stoot hij Sebastian Vettel in bocht 2 bijna van de baan en in bocht 3 helemaal. Weer een slechte beurt voor de Rus. Verstap pen daarentegen heeft zich na Aus tralië snel herpakt en maakt op nieuw indruk in de Toro Rosso. Totdat er na 34 rondjes rook uit zijn motor komt. Hij ligt dan zesde, met uitzicht op plek vijf. Na afloop zingt het voor het eerst rond. Wellicht promoveert Red Buil haar rijzende ster nog wel tij dens het seizoen, ten koste van Kviat. „We nemen pas in de zomer stop een beslissing", zegt dokter Helmut Marko, één van de topman nen bij Red Bull Racing. „Dit was echt een schok voor me. Ik had het totaal niet verwacht", re ageert Verstappen op het nieuws dat de racewereld doet schudden op zijn grondvesten. Na slechts vier races in 2016 wordt de Nederlander al naar het A-team van Red Buil ge transfereerd. Een storm aan reacties komt los. 'Eén slechte race en je wordt gedumpt. Echt waar?', voelt McLaren-coureur Jenson Button mee met Kviat, die terugkeert naar het opleidingsteam Toro Rosso. Een keiharde degradatie. Dat is veel te kort door de bocht. Er zijn zeker vier redenen waarom Red Buil tot deze ingrijpende be slissing komt. Kviat valt dit seizoen tegen en Verstappen gaat juist goed. Dat heeft logischerwijs de interesse gewekt van Mercedes en Ferrari. De Nederlander blijft het liefst loyaal aan Red Buil. Door hem vervroegd te promoveren wordt een onrustige periode van transferrumoer direct de kop ingedrukt. Daarnaast kun nen Verstappen en teamgenoot Sainz steeds minder goed door één deur. En wordt met de week duide lijker dat Verstappen wereldwijd hét grote raceverhaal is. Het gaat elke race over hem, afgehaakte fans vinden de Formule 1 weer leuk. Vastleggen die man, denken ze bij Red Buil. PECH „Wat denk je zelf', is het even vin nige als veelzeggende antwoord van Kviat, op de vraag of hij een zwaar jaar achter de rug heeft. Ver der wil hij er niets over kwijt. „Ik kijk liever vooruit dan terug." De lollig bedoelde vraag van een Rus, of Kviat denkt dat hij en Verstappen weer van stoeltje ruilen als Verstap pen zondag iemand van de baan rijdt, is aan Kviat niet besteed. „Vraag dat maar aan dokter Marko." Kviat en ook Sainz voelen zich te kortgedaan. Rijden in de relatieve anonimiteit bij Toro Rosso, dat steekt. Verstappen haalt er een jaar later in Sotsji de schouders over op. „Daar kan ik toch niets aan doen? Ik reed toch in hetzelfde team als Sainz? We hebben het eerlijk uitge vochten. Als hij beter was, had Red Bull hem wel gepromoveerd, toch?" Red Bull-teambaas Christian Horner legde zijn beweegredenen gisteren nog eens uit: „We maakten ons zorgen om Kviat. Hij had het moeilijk, zijn zelfvertrouwen daalde. Max werd ondertussen ster ker en sterker, en er was die onze kerheid over zijn toekomst. Het leek ons wijs snel te handelen. Het was geen moeilijke beslissing, al leen op emotioneel vlak richting Daniil. De geschiedenis heeft ons geleerd dat we juist hebben gehan deld. Vanaf de allereerste race." Zonder enige verwachtingen vanuit het team, of zichzelf, stapt Verstappen op 15 mei 2016 in de Red Buil. De uitslag is bekend... zaterdag 29 april 2017 M Massale media-aandacht voor Max Ver stappen, nadat hii is overgehe veld naar Red Buil. fo\anp 'De geschiedenis heeft geleerd dat we juist handelden met Max' Rik Spekenbrink Sotsji Wat voorafging 20 maart 2016, Melbourne 1 mei 2016, Sotsji 5 mei 2016, Milton Keynes SOTSJI Met een vierde en een vijfde tijd waren de vrije trai ningen voor Max Verstappen gisteren op papier in orde. Maar dat zijn Red Bull in de tweede sessie ineens hele maal stilviel, was het slechte nieuws van de dag. De Renault-motor is vroeg in het seizoen nog verre van betrouw baar. Na vijftien rondjes, veruit het minste van het hele deelne mersveld, moest Verstappen de tweede training in het Russische Sotsji al beëindigen. Op het rechte stuk parkeerde hij zijn wagen en liet het team via de Een jaar later 28 april 2017, Sotsji radio weten dat het vermogen plots weg was. Er kon, eenmaal terug in het pad- doek, nog wel een lach vanaf bij de Limburger. „Jammer dat we vandaag geen lange run konden doen. Het is niet anders", accep teerde Verstappen de realiteit van dit moment. Met 1,1 seconde in de eerste vrije training en 1,4 seconde in de tweede was het gat tussen Ver stappen en de Ferrari's boven dien groot, ook al kan dat beeld wat vertekenen. De rode bolides waren niet te stuiten gisteren. De Fin Kimi Raikkönen was de snel- GP van Rusland. Start: zondag 14.00 uur. TV: Ziggo Sport om 13.00 uur. ste in de ochtend, zijn Duitse ploeggenoot Sebastian Vettel in de middag. Mercedes kan in de kwalificatie altijd wat extra's uit de motor persen, maar het heeft er toch de schijn van dat Ferrari het dit weekeinde beter voor el kaar heeft op de baan die sinds de eerste Grand Prix in 2014 het domein van Mercedes is ge weest. Verstappen herhaalde zijn doel stelling voor dit weekeinde, plek 5 of 6. En gezien de haperende techniek is heelhuids finishen op dit moment misschien wel het be langrijkste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31