3 Ar 26 S JOERD MOSSOU BEKERFINALE AZ - VITESSE Maar één traditionele topclub (Feyenoord in 2016) won de afgelopen vier jaar de KNVB-beker. De eindstrijd is steeds meer een domein geworden van de subtoppers. „De impact voor deze clubs is enorm." Vitesse 4 4 4 4 Column Van Breukelen: aardige man, maar ook een ongeleid projectiel Hij kan het rollenspel nog duizend keer oe fenen met de persafdeling van de KNVB, of thuis voor de spiegel, of fietsend over de Utrechtse Heu velrug. Hij kan alles eerst netjes op een papiertje schrij ven - en dat papiertje dan hardop voorlezen, om vervolgens heel hard het gebouw uit te rennen, het Zeister bos in, weg van al het cynisme en alle ste kelige vragen. Dan nog zal het onbegrijpelijk proza blijven, het verhaal van deze zoektocht naar een nieuwe bondscoach. De situatie tot voor het weekeinde ging nog wel. Toen ging Hans op visite bij de twee belangrijkste overgebleven kandidaten. Niet heel gebruikelijk in het voetbal, ook weer niet totaal onbegrijpelijk, mits je heldere, duidelijke afspraken maakt. De keuze was vrij helder: ofwel je neemt good old Dick Advocaat, met alle oude pijn op de koop toe. Geen populaire keuze bij het publiek, beetje pijnlijk ook, wel een onomstreden vak man. Het alternatiefis Henk ten Cate. Ook een goede trainer, maar een emotionele man met een ge bruiksaanwijzing, een koning als het gaat om persoonlijke oorlogjes, om spelletjes richting de pers. Zet in dat geval een kalme routinier als Fred Rutten naast Ten Cate, zo adviseerde ook Louis van Gaal. Lukt dat niet, dan wordt het ge woon Advocaat. Dat verhaal was nog wel uit te leggen geweest. Weerstand hou je altijd, zeker rond Van Breukelen, maar één rollenspel zou genoeg moeten zijn, ter voorbereiding op de persconferentie. Hou het ge woon strak en simpel. Ongeveer zo: 'Eerst breed georiënteerd, twee op ties over. Gesprek met Ten Cate was goed. De com binatie met Rutten bleek echter niet haalbaar, dat bevestigde onze keuze voor Advocaat, want we weten wat hij kan. Klaar. Basta. Onze keuze. Staan we achter. Bladiebla.' Maar dat is buiten Hans van Breukelen zelf gere kend, de flapuit, de chaoot, de twijfelaar. De neu- rolinguïstisch programmeur. Het zweverige type. Hartstikke aardige man, goed hart, maar ook: on geleid projectiel. Te goed van vertrouwen. Een man met het analytisch vermogen en de mensen kennis van een, nou ja, verzint u zelf maar een bij tende metafoor. Hans verzoop en verdwaalde, ergens tussen Abu Dhabi, Zeist en Istanboel. In plaats van te regisse ren, ging Hans wikken en wegen, praten en nog meer praten, hannesen en twijfelen. Alle regie die hij nog dacht te hebben, werd uit zijn handen gerukt en op straat gesmeten. Had-ie eindelijk een knoop doorgehakt, moest-ie de los hangende touwtjes toch weer aan elkaar knopen. Ten Cate had ondertussen de halve nationale pers gemobiliseerd, een VI-journalist mocht - toe vallig of niet - zelfs letterlijk meeluisteren in zijn auto, maar nog steeds hield Hans alles open. Half belovend, toezeggend, draaiend, schipperend. Er bestaat een handig hulpmiddeltje in dit soort situaties, bedoeld om orde te scheppen in de chaos in je hoofd, en het werkt zowel thuis bij je vrouw als op het werk. Stel jezelf de simpele vraag: kan ik dit nog uitleggen? Zo wel: gelukkig maar. Zo niet: wegwezen. Spurs naar Wembley Metgod assistent bij Malaga Voor de meeste spelers die morgen avond in de Kuip aan de aftrap staan, is de bekerfinale een hoogte punt in een beloftevolle carrière. Tim Krul keepte al eens op een WK en Alireza Jahanbakhsh speelde op diezelfde eindronde tegen Lionel Messi. Net als Ron Vlaar. Maar bij de meeste andere spelers gieren morgen rond een uur of zes de ze nuwen door de keel als nooit tevo ren. Gek gemaakt door de opgeklopte verwachtingen van hun eigen sup porters. Murw gebeukt door de vele goedbedoelde motivatiefilmpjes die de trainers voor hen in petto hadden. Die motivatiefilmpjes, trouwens, horen tegenwoordig echt bij de bekerfinale. Ron Jans flanste jaren geleden voor de Zwolle-selec- tie een pakkende videoboodschap van familieleden in elkaar. Bij FC Groningen lieten ze twee jaar gele den Arjen Robben wat aardigs zeg gen ter ondersteuning. Maar we zien zoiets bij de topclubs niet ge beuren voor de bekereindstrijd. Beleving Succesvol bekertrainer Foeke Booy - hij won met FC Utrecht de KNVB- beker in 2003 en 2004 - zag het ver schil tussen beleving van een top club en een subtopper ooit treffend in beeld toen hij zijn eigen aanvoer der Jean-Paul de Jong bij FC ■w r. ■m 4* 4F Utrecht verplichtte om in pak naar de persconferentie voor de finale van 2003 te komen. Ook al was het die dag dan drukkend warm in Zeist, Utrecht wilde laten zien dat het menens was. Aanvoerder Paul Bosvelt van tegenstander Feyen oord kwam in een t-shirt en teen slippers aanlopen. Het resultaat: FC Utrecht won de finale van Feyen oord met 4-1. In die weken ervoor had Booy de competitie vooral gebruikt als voorbereiding óp de eindstrijd. Zo als er bij AZ en Vitesse rond de laat ste competitiewedstrijden ook nauwelijks over iets anders dan de bekerfinale werd gesproken. Voorpret Alleen de voorpret is al genieten voor de subtoppers. Al wordt de spanning ze soms iets te veel. Mai- kel Kieftenbeld kan de week voor hij de finale in 2015 won met FC Groningen nog precies uittekenen. Vermoedelijke beleeft hij zoiets nooit meer. „Wat FC Groningen toen had, heeft Vitesse nu. Geen enkele prijs in de prijzenkast. Dat maakte het extra speciaal. De sup porters waren daar heel erg mee be zig. Ik sliep met Michael de Leeuw op een kamer in het hotel waar we van tevoren verbleven als voorbe reiding. Dan leg je op een gegeven moment je telefoon maar weg, want op sociale media gaat het maar door met supporters die bezig zijn met de finale. De impact is enorm." Vanaf de tweede ronde van het bekertoernooi ging Groningen er toen vol voor. „We speelden tegen Barendrecht. Een amateurclub, maar onze trainer Erwin van de Looi liet toch gewoon het basis team spelen. Als teken van: het winnen van die beker is voor ons hartstikke belangrijk. Ook al omdat de bekerwinnaar toen, in 2016, voor het eerst rechtstreeks was geplaatst voor de groepsfase van de Europa League." Dat is nog altijd zo. Nogal een verschil met alleen de kwalificatie voor de voorronde van dat toernooi, waarin Nederlandse clubs vaak sneuvelen. „Topclubs kiezen vaak, met hun grotere selecties, voor een B-team in de beker. Dat gaat dan nog weieens fout, zoals met Ajax dit seizoen." Als ze de finale dan winnen, dan koesteren de subtoppers de beker winst op alle mogelijke manieren. In het Parkstad Limburg Stadion van Roda JC siert de hossende se- zaterdag 29 april 2017 GO @sjoerd mossou Rollensoe Het is niet meer uit te leggen. Hans van Breukelen kan hoog of laag springen. VOETBAL Tottenham Hotspur speelt ko mend seizoen alle thuisdu els op Wem bley. Rond het eigen White Hart Lane verrijst momenteel een nieuw stadion, met plaats voor 60.000 fans. De ploeg van manager Mauricio Pochettino (foto) speelde dit seizoen in Europese duels al op Wembley. VOETBAL John Metgod (foto) is tot het einde van het seizoen assistent-trai ner bij de Spaanse club Granada. Hij wordt bij de degradatie club herenigd met hoofd coach Tony Adams. Metgod, tot vorig jaar technisch manager bij ADO, was eerder assis tent van Adams bij Portsmouth. Speeltuin voor de subtoppers Nik Kok Alkmaar AZ en Vitesse troffen el kaar pas eenmaal eerder in de strijd om de KNVB-beker. Dat was in de kwartfinale in 2001. Vitesse won in eigen huis met 2-1. Mamadou Zon- go (1-0), Victor Sikora (2-0) en Kenneth Perez (2-1) scoorden. Vermoedelijke opstellingen c c AZ 4 x bekerwinnaar ('78, '81, '82, '13) 1x finalist ('07) Vitesse r. 3x finalist (1912, '27, '90) r O fi. (0 C5^ Scheidsrechter Danny Makkelie Locatie De Kuip, Rotterdam t" Morgen 18.00 uur SBS6 FOX Sports 1 Liveblog op AD.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26