fi E 21 '■•III BBBBBBBB!: 8,5 ËBBËBËB7 BBBBBBS 6,5 BBBBBB6 ËËBËB5 BBBB5 4,5 BBBfi 3,5 BB5 2,5 BB 2 DEEL2 DEEL3 DEEL5 BS 1,5 Als Nederlandse bedrijven overnames doen hoor je nooit wat VANDAAG Kunnen ze weg? I lü' 1 Shell 9,5 3 Philips 4. Heineken 5. ING 6 ASML 7. Ahold-Delhaize 8. AkzoNobel 9. DSM 10 ABNAmro 11. Boskalis 12. KPN 13 PostNL Bescherming tegen overnames maakt grote bedrijven lui en log. Dat stelt Jaap Koelewijn, hoogleraar corporate finance aan Nyenrode. „Bedrijven die zich veilig wanen, gaan minder pres teren. Dat hebben we gezien bij Phi lips en ABN Amro. Dat werden naar binnen gekeerde conglomeraten vol bureaucratie. Zulke bedrijven worden weggeconcurreerd door concurrenten die wél efficiënt werken. Zorgen dat je goed presteert is voor een bedrijf dan ook de beste - en enige echte - be scherming tegen een overname." De strijd om AkzoNobel en de (voorlopig) afgeketste overnamepo ging van Unilever hebben een verhit debat aangewakkerd over de bescher ming van ons economisch erfgoed. Een meerderheid van de Tweede Ka mer wil dat Nederlandse bedrijven buitenlandse 'aasgieren' van het lijf kunnen houden. Ook het kabinet werkt aan een wettelijke bescher- mingswal. De politici krijgen niet al leen bijval van de vakbonden, maar ook van VNO-NCW en tal van cory feeën uit het bedrijfsleven. 'Onze' multinationals kunnen nu ten prooi vallen aan op vlugge winst beluste aandeelhouders, waarschuw den Jeroen van der Veer (oud-topman Shell, nu president-commissaris bij Philips en ING) en Jan Hommen (ex- ING, nu president-commissaris bij Ahold Delhaize). Amerikaanse bedrij ven hebben immers de jacht geopend. De crisis is voorbij, de lage rente maakt geld goedkoop en de euro-dollarwis- selkoers is ook nog eens gunstig. Ze voelen het geld branden in hun zak. En met het hoofdkantoor dreigen banen, onderzoeksgeld en invloed uit Neder land te verdwijnen. Bovendien: verge leken bij Nederlandse ondernemin gen hebben buitenlandse bedrijven met duurzaamheid meestal weinig op. Verdedigingslinies Als het landsbelang in het geding is, moet de overheid een overname van de Tweede Kamer daarom kunnen voorkomen. Uniek is dat niet: in de Verenigde Staten kan een toetsings commissie bijvoorbeeld overnames of fusies blokkeren als daardoor essenti ële technologie of kennis in handen komt van ongewenste partijen. Het is niet zo dat beursgenoteerde ondernemingen nu weerloos zijn. Bijna alle bedrijven in onze Kaascup hebben beschermingsconstructies die ze in stelling kunnen brengen. Bij voorbeeld een speciale stichting die extra aandelen kan uitgeven om de be sluitvorming te sturen. Een vergelijk bare beschermingswal voorkwam vo rig jaar dat KPN in handen kwam van het Mexicaanse América Movil. Tegen écht volhardende kopers heb ben zulke verdedigingslinies echter geen zin, zegt directeur Gerard van Vliet van de vereniging van commis sarissen en toezichthouders (NCD). „Als het bod maar hoog genoeg wordt, gaan de aandeelhouders uiteindelijk toch door de knieën." Beschermingswallen maken Neder landse bedrijven minder aantrekkelijk om in te beleggen. In een poging nieuwe maatregelen buiten het re geerakkoord te houden, stuurde de koepel van aandeelhouders in Neder- landse beursfondsen daarom al een brandbrief naar de formateur. Ook de vereniging van commissarissen vindt dat de keus voor meer bescherming niet bij de overheid maar bij aandeel houders ligt. Van Vliet: „En als Neder landse bedrijven overnames doen in het buitenland, hoor je nooit wat." Koelewijn is überhaupt geen voor stander van beschermingsmaatrege len. Constructies als preferente aande len en continuïteitsstichtingen zijn 'excuses voor bedrijven die geen opti male prestaties leveren'. Wel vindt de hoogleraar dat bedrij ven die overnameprooi zijn wat tijd gegund moet worden om de neuzen van alle belanghebbenden dezelfde kant op te krijgen. „Een aantal maan den bedenktijd kan voorkomen dat bedrijven in handen vallen van agres sieve rovers." En de bedrijven zelf? Die beseffen dat een succesvolle eigen koers de be ste bescherming is. Shell zegt: „Wij namen vorig jaar voor 64 miljard euro British Gas over. Dat heeft ons ver sterkt en voorbereid op de energie transitie in de toekomst." AkzoNobel probeert die eigen koers nu te vinden. Unilever lijkt daarin ge slaagd. Het verkoopt zijn margarine- merken, gaat kosten besparen, een hoofdkantoor sluiten en zelf een over nameprooi zoeken. zaterdag 29 april 2017 'Bescherming maakt bedrijven lui' fTW Wereldwijd belang Grootste omzet, hoogste beurswaarde, wereldwijd actief - 2. Unilever In alles de nummer twee 11 Produceert voor de wereldmarkt Bij ongeveer elke wereldburger bekend 6,5 Van al onze banken de meest internationale 6,5 Verkoopt al zijn spullen in het buitenland Driekwart van de winkels staat b uiten Nederland Net zo internationaal als Shell, maar kleiner Zet 96 procent van spullen buiten Nederland af Vooral actief in Nederland Verdient veel in het buitenland, maar is relatief klein Meer dan 90 procent van de omzet komt uit Nederland De bedrijfsnaam vertelt het verhaal De roep om 'onze' bedrij ven te wapenen tegen buitenlandse overna mes klinkt steeds lui der. Maar heeft dat wel zin? „Beschermingsmaatregelen werken juist averechts." —Gerard van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21